Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verlies voor Amsterdamse AEX-index, chipfondsen fors lager

Verlies voor Amsterdamse AEX-index, chipfondsen fors lager

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met verlies het weekend ingegaan. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi waren de grootste dalers bij de hoofdfondsen op het Damrak met minnen tot 6,3 procent door zorgen bij beleggers over de enorme investeringen in AI en de sterk gestegen waarderingen van techfondsen.

De AEX eindigde 0,9 procent lager op 926,69 punten. De MidKap zakte 0,6 procent tot 860,17 punten. De DAX in Frankfurt daalde 0,8 procent. De CAC 40 in Parijs was vrijwel onveranderd en de FTSE 100 in Londen won 0,1 procent.

Ook staalconcern ArcelorMittal en de aanbieder van postkluisjes InPost stonden bij de sterkste dalers in de AEX met koersverliezen tot 3,6 procent. Informatieleverancier RELX was koploper in de hoofdindex met een plus van 2,7 procent, gevolgd door bierbrouwer Heineken, uitzender Randstad en Unilever die tot 2,5 procent meer waard werden.

In de MidKap sloten investeringsplatform Allfunds, bouwer Heijmans en bodemonderzoeker Fugro de rij met koersdalingen tot 3,5 procent. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM nam de leiding bij de middelgrote fondsen op Beursplein 5 met een winst van 6,4 procent. Flitshandelaar Flow Traders, dat profiteert van onrust op de aandelenmarkten, klom 2,2 procent.

Europese defensiebedrijven hadden een moeilijke dag. De Verenigde Staten hebben een plan voor vrede tussen Oekraïne en Rusland. Het plan van 28 punten dwingt Oekraïne tot grote concessies, zoals het afstaan van extra grondgebied, het inperken van het leger en de garantie dat Oekraïne niet toetreedt tot de NAVO. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gezegd met "alternatieven" te komen voor het Amerikaanse vredesplan.

De Duitse defensiebedrijven Rheinmetall, Renk en Hensoldt zakten tot 8,4 procent in Frankfurt en het Zweedse Saab verloor 4,6 procent in Stockholm. In Milaan daalde het Italiaanse defensieconcern Leonardo meer dan 6 procent.

In Parijs werd gameontwikkelaar Ubisoft bijna 4 procent hoger gezet. De Franse uitgever van videogames als Assassin's Creed en Far Cry kwam met halfjaarcijfers die eerder werden uitgesteld.

Meer uit Financieel

Cryptomiljardair doneert recordbedrag aan Britse partij Reform

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.

33 minuten geleden
Bronnen: Nvidia wil investeren in beursgang AI-bedrijf Anthropic

SANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.

3 uur geleden
Meloni denkt dat economie Italië dit jaar met 1 procent groeit

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.

4 uur geleden
Prijzen aan de pomp iets omhoog, diesel klimt naar recordhoogte

EINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.

4 uur geleden
Trump staat open voor Chinese autofabrieken in VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.

7 uur geleden
FT: VS beperken bescherming tankers in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.

7 uur geleden
OpenAI bevestigt eerder incident met autonome AI

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.

7 uur geleden