Verlies NSC zet volgens peiling door, partij komt op 3 zetels
HILVERSUM (ANP) - Het verlies van coalitiepartij NSC zet verder door volgens een nieuwe zetelpeiling van EenVandaag in samenwerking met onderzoeksbureau Verian. Als kiezers deze maand naar de stembus zouden gaan, zou de partij 3 zetels halen. Dat is een virtueel verlies van 6 zetels sinds de peiling van een maand geleden.
De partij kreeg bij de Tweede Kamerverkiezingen 20 zetels. Volgens EenVandaag zouden veel van de NSC-stemmers thuisblijven als de stembussen nu geopend waren. Verder blijft de zetelverdeling in de peiling van september aardig gelijk aan de verkiezingsuitslag van 2023. PVV blijft de grootste met nu 41 zetels versus 37 in november. Daarna volgen PvdA-GroenLinks met 27 en VVD met 23 zetels. In november haalden die partijen respectievelijk 25 en 24 zetels. CDA verdubbelt in de peiling naar 10 zetels en lijkt net als de PVV een deel van de NSC-kiezers overgenomen te hebben.
EenVandaag bevroeg daarnaast het eigen Opiniepanel op 22 en 23 september. Daaruit concludeert het programma dat bijna de helft van de 2662 deelnemende NSC-kiezers liever niet zou hebben dat Pieter Omtzigt na zijn wegens ziekte ingelaste pauze terugkomt als partijleider. Hij zou beter zijn in de rol als Kamerlid. Over zijn vervanger Nicolien van Vroonhoven zijn de deelnemers verdeeld: 45 procent heeft redelijk tot veel vertrouwen in haar als fractievoorzitter, tegenover 43 procent met weinig tot geen vertrouwen. De tijdelijke partijleider werd bij de Algemene Politieke Beschouwingen half september flink bevraagd over de positie van NSC rond de asielnoodwet die het kabinet wil invoeren.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Oud-studenten gaan op de lange termijn toch meer dan 2,5 procent rente betalen over hun studielening. D66, VVD en CDA hadden een maximum opgeschreven in het coalitieakkoord, maar onderwijsminister Rianne Letschert constateert in een Kamerbrief dat de gereserveerde 40 miljoen euro per jaar niet genoeg is om de rente voldoende te drukken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans heeft als reactie op de verhoging van de zorgpremie door verzekeraar DSW herhaald dat er maatregelen nodig zijn om "de zorg betaalbaar en toegankelijk te houden". De "aanhoudende groeiende vraag naar zorg en de stijgende lonen en prijzen" zijn volgens haar belangrijke oorzaken van de gestegen zorgkosten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het feit dat veel websites offline zijn gehaald vanwege twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP "heeft impact in onze digitale samenleving", aldus justitieminister David van Weel. Het is de eerste reactie van het kabinet, op het moment dat er al een oplossing beschikbaar is gesteld door PHP.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Websites van meerdere politieke partijen zijn woensdag offline. In de nacht van dinsdag op woensdag werd gewaarschuwd voor kwetsbaarheden in de veelgebruikte programmeertaal PHP.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende zorgwoordvoerders in de Tweede Kamer willen verandering zien in het zorgstelsel. Die herhaalde oproep doen ze nadat zorgverzekeraar DSW woensdag bekendmaakte de premie voor de basisverzekering volgend jaar met 14,75 euro per maand te verhogen. Het ministerie van Volksgezondheid ging op Prinsjesdag nog uit van een stijging van 12,50 euro per maand.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten zal rond de geboorte van zijn kind enkele dagen met verlof gaan. Dat blijkt uit een Q&A op de site van D66. Maandag kondigden Jetten en zijn partner Nicolás Keenan aan komend voorjaar een kind te verwachten.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten en zijn partner Nicolás Keenan verwachten in 2027 een kind. De twee kondigden dat maandag aan op Instagram. Bij een foto waarop ze een echofoto vasthouden, schrijven ze dat ze hun eiceldonor, hun draagmoeder Lisa en hun gezinnen "super dankbaar" zijn.
5 dagen geleden