Verlichtingsbedrijf Signify grote winnaar in dieprode AEX
AMSTERDAM (ANP) - Signify was vrijdag de grote winnaar in de Amsterdamse AEX-index, die flink in het rood stond. Het verlichtingsconcern had minder last van tekorten aan onderdelen dan gevreesd en boekte flink meer winst in het afgelopen kwartaal. De Europese beurzen lieten opnieuw een grillig koersverloop zien en zakten na een licht lagere opening dieper in het rood.
Beleggers zijn voorzichtiger geworden nadat de Amerikaanse centrale bank eerder deze week liet weten de rente in maart te gaan verhogen. Hogere rentetarieven zijn doorgaans slecht nieuws voor de meer risicovolle beleggingen als aandelen.
De hoofdindex op Beursplein 5 raakte rond het middaguur 1,9 procent kwijt op 739,51 punten. De MidKap zakte 1,3 procent tot 1047,51 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs leverden tot 2 procent in.
Signify
Signify zag zijn beurswaarde met 14 procent stijgen. De omzet van het bedrijf steeg in het vierde kwartaal met bijna 7 procent. Dat is volgens topman Eric Rondolat te danken aan een sterke vraag naar slimme lampen en aan het uitvoeren van vertraagde bestellingen. Ook wist het bedrijf de winstmarge te vergroten ondanks forse kostenstijgingen van grondstoffen, onderdelen en logistiek.
De chipbedrijven Besi, ASMI en ASML stonden onderaan bij de hoofdfondsen op het Damrak, met verliezen tot dik 5 procent. De tegenvallende resultaten van de grote Amerikaanse chipmaker Intel bleven zorgen voor koersdruk in de sector. Ook fintechbedrijf Adyen en maaltijdbezorger Just Eat Takeaway behoorden tot de staartgroep, met minnen van ruim 4 procent.
Galapagos
In de MidKap behoorde Galapagos (plus 0,6 procent) tot de schaarse stijgers. De biotechnoloog werd een dag eerder al ruim een vijfde meer waard door het nieuws dat het bedrijf een nieuwe topman heeft gevonden. Metalengroep AMG sloot de rij met een verlies van 4 procent.
In Stockholm steeg Hennes & Maurits (H&M) 5 procent. De Zweedse kledingketen boekte in het afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. LVMH klom 1 procent in Parijs. Het moederbedrijf van modemerken als Christian Dior en Louis Vuitton heeft vorig jaar een recordjaar gehad. In Frankfurt vielen de resultaten van Henkel, eigenaar van onder meer wasmiddel Persil en Schwarzkopf-shampoo, niet in de smaak bij beleggers. Het aandeel werd 8 procent lager gezet.
De euro was 1,1134 dollar waard, tegenover 1,1148 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent meer op 86,83 dollar. Brentolie klom 0,4 procent in prijs, tot 89,69 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met verliezen gesloten, onder druk van een stijging van de olieprijzen en koersdalingen in de chipsector. Verder waren er nog kwartaalcijfers van PepsiCo en Levi Strauss.
1 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De economie van Venezuela zal in het derde kwartaal een groei laten zien van 6,5 procent na de verwoestende aardbevingen in juni in het land waarbij meer dan 6000 mensen omkwamen. Dat heeft de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez gezegd op een bijeenkomst met zakenmensen.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Brussel kan niet de "hele tijd" uitzonderingen maken voor de nationale begrotingsregels, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) na overleg van ministers van Financiën van de eurolanden. Griekenland en Italië stuurden eerder een brief waarin ze vroegen om flexibiliteit op de begrotingsregels vanuit Brussel vanwege hoge inflatie en energieprijzen.
3 uur geledenVEENDAM (ANP) - De Nederlandse teler van medicinale cannabis Bedrocan is donderdag failliet verklaard na een aanvraag voor uitstel van betaling twee weken geleden. Het bedrijf uit Veendam is de enige leverancier van medicinale wiet in Nederland.
4 uur geledenKEULEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere luchtvaartmaatschappijen hebben vluchten naar Riyad geschrapt na een aanval van de Jemenitische Houthi's op de luchthaven bij de Saudische hoofdstad. Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schort tot zeker volgende week vrijdag vluchten naar Riyad op. Air India vliegt tot zaterdag niet naar de stad. Ook Philippine Airlines stopt voorlopig met vliegen naar Riyad.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met kleine winst gesloten na het verlies een dag eerder. Shell was koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak door een sterke stijging van de olieprijzen als gevolg van het geweld in het Midden-Oosten. Verder toonde chiptoeleverancier Besi wat herstel na de stevige koersdalingen eerder deze week.
5 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM schrapt de komende tijd "proactief" vluchten uit de dienstregeling, omdat meer vliegtuigen aan de kant staan voor onderhoud of schadeherstel dan gepland. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf. KLM voert ook bepaalde vluchten uit met andere toestellen dan normaal.
6 uur geleden