Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verkopers begrijpen niets van verdubbeling afgekeurd vuurwerk

Verkopers begrijpen niets van verdubbeling afgekeurd vuurwerk

DEN HAAG (ANP) - De vuurwerkbranche begrijpt "helemaal niets" van de veel grotere hoeveelheid F2-consumentenvuurwerk die dit jaar is afgekeurd. De Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN) krijgt het gevoel dat de inspectie steeds strenger test en op kleinere details let, want volgens voorzitter Leo Groeneveld is het vuurwerk dit jaar juist veiliger dan de afgelopen jaren.

De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) bracht vrijdag naar buiten dat ruim 40 procent van het geteste F2-vuurwerk, onder meer de fonteinen die komende dagen weer mogen worden verkocht, is afgekeurd. Dat is een verdubbeling in vergelijking met eerdere jaren. "Wij verwachten van de sector dat deze lessen trekt uit voorgaande jaren en beschikt over zelfreinigend vermogen", reageerde Reinder Auwema van de inspectie.

Groeneveld beweert juist dat er dit jaar wel degelijk stappen zijn gezet. "Dit percentage is extreem hoog en komt als donderslag bij heldere hemel. In de fabrieken in China zijn betere testmethodes en ook hebben we met de importeurs een gentlemen's agreement om de stabiliteit van vuurwerk te verbeteren. Daar wilden we eigenlijk wettelijk regels voor laten vastleggen, maar dat wilde het ministerie niet."

Verkoop

Groeneveld herhaalt zijn wens om bij de testen van de ILT aanwezig te zijn. "Anders kunnen we ook moeilijk zeggen wat er fout gaat en om wat voor producten het gaat. Maar dat mag niet uit privacyzorgen. We blijven met de inspectie in gesprek en hopen dat de nieuwe staatssecretaris ons wel bij de testen laat zijn."

De branche verwacht niet dat het hoge percentage afgekeurd vuurwerk invloed heeft op de verkoop, die zaterdag begint in de fysieke winkels. "In de onlinebestellingen zien we al een groei van zo'n 15 procent vergeleken met afgelopen jaren. En we zijn helemaal niet bang dat een consument denkt: er valt een vonkje op de grond, dus we gaan dat niet meer kopen."

Meer uit Binnenland

Vrachtschip stuurloos boven Schiermonnikoog, vijf gewonden

SCHIERMONNIKOOG (ANP) - In de zee ten noorden van Schiermonnikoog is volgens de kustwacht een vrachtschip stuurloos geraakt. Een woordvoerder van de KNRM zegt dat het schip van het anker is afgeslagen en dat er vijf gewonden aan boord zijn. De aard van de verwondingen is onbekend. Het schip bevindt zich in ankergebied 9. Dat is een soort maritieme wachtplaats waar schepen voor anker kunnen gaan.

45 minuten geleden
Weeronline: Boelo is officieel eerste herfststorm van 2026

HOUTEN (ANP) - Storm Boelo, die momenteel over Nederland raast, is officieel de eerste herfststorm van dit jaar. Op Vlieland kwam het tussen 11.00 en 12.00 uur tot een gemiddelde windkracht 9. Ook in IJmuiden waait het flink en werden windstoten van 115 kilometer per uur gemeten, meldt Weeronline.

2 uur geleden
Walibi sluit scarezones eerder na vechtpartijen

BIDDINGHUIZEN (ANP) - Walibi heeft zaterdagavond tijdens Halloween Fright Nights de scarezones eerder gesloten na vechtpartijen tussen bezoekers. De politie zette de mobiele eenheid in om de orde te herstellen en mensen uit het park te escorteren. Volgens een woordvoerder van het pretpark veroorzaakte een groep bezoekers bewust onrust.

5 uur geleden
Harde wind zorgt op verschillende plekken voor overlast

DEN HAAG (ANP) - Op verschillende plekken heeft de harde wind in de nacht van zaterdag op zondag gezorgd voor overlast en schade. Het KNMI waarschuwt in de kustgebieden voor zware windstoten en heeft voor een deel van het land code geel afgegeven. De wind wordt veroorzaakt door het lagedrukgebied Boelo.

6 uur geleden
Vuur autosloperij Zoetermeer onder controle

ZOETERMEER (ANP) - De grote brand in een autosloperij aan de Bleiswijkseweg in Zoetermeer is onder controle, laat een woordvoerder van de brandweer weten. "Het vuur is nog niet uit, maar het breidt zich niet verder uit." De brand werd zondagochtend rond 06.50 uur gemeld. Vanwege de rook werd een NL-Alert verstuurd.

7 uur geleden
Kabinet gaat met nieuw voorstel belastingplan naar oppositie

DEN HAAG (ANP) - Het minderheidskabinet gaat opnieuw praten met de oppositie om een "brede meerderheid" te vinden voor het belastingplan. Dat meldt Financiën. Zaterdag overlegden de premier, vicepremiers en bewindslieden van Financiën op het Catshuis over een nieuw voorstel.

20 uur geleden
Maarten Spanjer in besloten kring begraven

AMSTERDAM (ANP) - Acteur en schrijver Maarten Spanjer is zaterdag in besloten kring begraven in Amsterdam, op de dag dat hij 74 jaar zou zijn geworden. Onder anderen René van der Gijp, Theo Hiddema en Keje Molenaar waren bij de uitvaart aanwezig.

22 uur geleden