Verkoopgolf van woningen door investeerders zet door
DEN HAAG (ANP) - Investeerders hebben in het vierde kwartaal van vorig jaar de meeste woningen verkocht sinds 2021, meldt het Kadaster. Daarmee zet de verkoopgolf van woningen door investeerders duidelijk door.
In totaal verkochten investeerders ruim 20.700 huizen, een stijging van 5,3 procent ten opzichte van een jaar eerder. Tegelijkertijd kochten ze bijna 8900 huizen, wat neerkomt op een daling van 4 procent. Het verschil tussen het aantal verkochte en aangekochte woningen door investeerders neemt sinds 2023 toe. Dit komt onder andere door strengere regels voor verhuur in dat jaar, waardoor verhuren minder aantrekkelijk is.
Eigenaren die zelf in de woning gaan wonen, kopen steeds vaker huizen die voorheen in handen waren van investeerders. Eigenaar-bewoners waren landelijk goed voor 16 procent van de aankopen van voormalige investeerderswoningen. Begin 2021 lag dat aandeel nog rond de 7 procent.
In de grote steden Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag ligt het percentage aanzienlijk hoger. Daar was in het vierde kwartaal van vorig jaar bijna 28 procent van de woningaankopen door eigenaar-bewoners voorheen in het bezit van een investeerder. In 2021 was dit 13 procent.
Daarnaast verkopen investeerders hun huizen over het algemeen voor een lagere prijs dan eigenaar-bewoners. Vooral buiten de grote steden is dit verschil het grootst. Daar betaalden eigenaar-bewoners gemiddeld 360.000 euro voor een woning van een investeerder. Kochten ze van een andere eigenaar-bewoner, dan betaalden ze gemiddeld 141.000 euro meer.
In heel 2025 kochten investeerders 27.000 woningen, en verkochten ze 65.000 woningen. Aan het begin van dit jaar was 9 procent van de woningvoorraad in handen van investeerders. Begin 2024 was dit nog 9,4 procent. Vooral in de vier grote steden is het bezit van particuliere investeerders afgenomen.
Noot voor de redactie, niet voor publicatie:
Ga voor een interactieve graphic naar https://platform.localfocus.nl/t/?d47b51b. Deze is te gebruiken voor klanten van de graphicsdienst van het ANP.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De startbewijzen voor de Dam tot Damloop zijn zaterdagochtend in ruim een uur uitverkocht. Dat meldt de organisatie. Het is dit jaar een jubileumeditie: de hardloopwedstrijd van 10 Engelse mijl (16,1 kilometer) bestaat veertig jaar. Hij wordt gelopen op zondag 20 september.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 45-jarige vrouw uit Amsterdam is vrijdag vermoedelijk om het leven gebracht door haar partner. De 46-jarige man is opgepakt. Hij mag voorlopig alleen contact hebben met zijn advocaat. Daarom meldt de politie zaterdag verder nog niets over de zaak.
2 uur geledenNOARDBURGUM (ANP) - Het slachtoffer van het steekincident in het Friese dorp Noardburgum van afgelopen nacht is een minderjarige jongen. Dat meldt de politie. In totaal zijn acht mensen aangehouden voor mogelijke betrokkenheid bij de zaak.
3 uur geledenARNHEM (ANP) - De aanvraag van de concertvergunning voor Kanye West in Arnhem "loopt nog". Dat meldde een woordvoerder van de gemeente vrijdag desgevraagd aan het ANP. Het feit dat inmiddels in drie landen de concerten zijn afgelast, heeft volgens de gemeente geen invloed op de aanvraag.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.
23 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jongeren van 16 tot en met 20 jaar gaan in 2027 een hoger minimumloon verdienen. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) verhoogt de bedragen voor die leeftijdsgroepen vanaf 1 januari. De D66-bewindsman voert hiermee het plan van het vorige kabinet uit.
23 uur geleden