Verkoopgolf op Wall Street houdt aan na vergeldingsactie China
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York werden vrijdag opnieuw overspoeld door een verkoopgolf. Beleggers dumpten hun aandelen nadat China had aangekondigd terug te slaan in de handelsoorlog met de Verenigde Staten. China gaat een extra tarief van 34 procent heffen op goederen uit de Verenigde Staten. Met deze extra heffing, die vanaf 10 april geldt, reageert het land op de importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump deze week heeft aangekondigd. Daarmee escaleert de handelsoorlog verder.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening van de markt 2,9 procent lager op 39.380 punten. De brede S&P 500-index zakte 3,3 procent tot 5218 punten en techbeurs Nasdaq leverde 3,7 procent in tot 15.941 punten. De Amerikaanse beursgraadmeters zakten donderdag al tot 6 procent en leden daarmee de grootste verliezen sinds 2020.
Beleggers vrezen dat een wereldwijde handelsoorlog de internationale handel zal ontwrichten. Ook de Wereldhandelsorganisatie (WTO) waarschuwde dat de importheffingen dit jaar kunnen leiden tot een krimp van de wereldhandel en verklaarde zich "ernstig zorgen" te maken. De WTO is bang dat andere landen met vergeldingsmaatregelen komen waarop Trump weer zou kunnen reageren. Zo'n scenario zou tot verdere dalingen van de wereldhandel kunnen leiden.
Olieprijzen omlaag
Net als in Europa gingen de grote banken opnieuw hard omlaag door de zorgen dat de handelsoorlog de wereldwijde economie zal schaden. JPMorgan Chase, Wells Fargo, Morgan Stanley en Goldman Sachs zakten tot bijna 7 procent.
De Chinese webwinkels Alibaba en JD.com zakten in New York elk zo'n 10 procent. Ook techconcerns als Apple, Qualcomm en Nvidia, die veel zaken doen met China en veel van hun producten in dat land laten maken, kregen opnieuw rake klappen en verloren tot bijna 5 procent. Apple, dat veel iPhones in China laat maken, verloor donderdag al ruim 9 procent. Tesla, dat veel van zijn elektrische auto's in China bouwt, zakte nu ook 5 procent.
De olieprijzen gingen opnieuw hard omlaag, door de vrees dat de vraag naar olie flink afneemt bij een wereldwijde handelsoorlog. Een vat Amerikaanse olie werd 8 procent goedkoper op 61,60 dollar per vat en brentolie zakte 7,2 procent tot 65,08 dollar per vat. Donderdag werd olie al rond de 7 procent goedkoper.
Meer uit Financieel
HAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.
6 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.
7 uur geledenWENEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Ook in Tsjechië en Slowakije zijn met rattengif gemanipuleerde potjes babyvoeding van fabrikant HiPP aangetroffen. In die landen zijn alle HiPP-potjes door distributeurs uit voorzorg ook uit de verkoop gehaald, terwijl de politie zoekt naar een mogelijke afperser die de babyvoeding heeft vergiftigd.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BOVAG-voorzitter Christianne van der Wal vindt het verstandig dat het kabinet maandag met maatregelen komt om de pijn van de prijsstijgingen aan de pomp voor burgers en bedrijven te verzachten. De belangenbehartiger van de autobranche in Nederland snapt wel dat het kabinet niet kiest voor een generieke accijnskorting, zei ze zondag in televisieprogramma WNL Op Zondag.
10 uur geledenGENÈVE (ANP/DPA) - In Zwitserland merken toerismeorganisaties een terugloop in het aantal buitenlandse gasten door de Iranoorlog. Volgens Schweiz Tourismus annuleerden veel toeristen uit Azië in maart hun reizen, deels omdat vluchten via knooppunten in het Midden-Oosten zoals Dubai werden geschrapt.
12 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland worden dit jaar meer dan duizend treinstations gemoderniseerd en tot 2030 krijgen nog eens honderden stations een opknapbeurt. Dat heeft topvrouw Evelyn Palla van Deutsche Bahn (DB) dit weekend gezegd in Duitse media.
13 uur geleden