Verkoopgolf op Aziatische beurzen, Nikkei zakt bijna 5 procent
TOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenmarkten gingen vrijdag hard omlaag. De verkoopgolf op Wall Street werd daarmee voortgezet. Zorgen over een harde landing van de Amerikaanse economie werden aangewakkerd door tegenvallende cijfers over de grootste economie ter wereld. Zo liet de Amerikaanse industrie de grootste krimp zien in acht maanden tijd en nam het aantal uitkeringsaanvragen toe tot het hoogste niveau in bijna een jaar.
De zwakke cijfers doen beleggers vrezen dat de Amerikaanse centrale bank mogelijk te lang wacht met het verlagen van de rente om een recessie, ofwel een harde landing van de economie, te voorkomen. De Federal Reserve hield de rente eerder deze week opnieuw onveranderd, maar zinspeelde wel op een eerste renteverlaging in september. Met lagere leenkosten kan de centrale bank de economie steunen.
De Nikkei in Tokio raakte 4,7 procent kwijt en koerst daarmee af op het grootste dagverlies in meer dan vier jaar. Vooral de Japanse chipbedrijven kregen rake klappen na tegenvallende resultaten van de Amerikaanse chipproducent Intel. De maker van chipapparatuur Tokyo Electron kelderde 11 procent en chiptester Advantest zakte 7 procent.
Koersverliezen
In Zuid-Korea zakte de Kospi ruim 3 procent. De chipbedrijven SK Hynix en Samsung verloren 9 en 4 procent. De beurs in Hongkong leverde 2 procent in door stevige koersverliezen onder de Chinese techbedrijven. De hoofdindex in Shanghai hield het verlies beperkt tot 0,5 procent.
Intel, een belangrijke klant van chipmachinemaker ASML, lijkt later op de dag ook fors lager te gaan openen op Wall Street. De grote chipmaker kondigde aan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen. Ook schort het bedrijf het dividend op. Intel leed afgelopen kwartaal een verlies van 1,6 miljard dollar en waarschuwde voor een tegenvallende omzet in het huidige kwartaal.
Beleggers gingen verder op zoek naar veiligere havens zoals de Japanse yen, de Zwitserse frank en goud, die allemaal in waarde stegen.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam moest dinsdag uitwijken naar Frans-Guyana om bij te tanken vanwege een commercieel geschil met de brandstofleverancier. Dat bevestigt KLM. Surinaamse media meldden eerder al dat dit de reden was.
40 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Dell Technologies is vrijdag hard gestegen op de beurzen in New York. Het Amerikaanse computer- en serverbedrijf boekte afgelopen kwartaal een recordomzet dankzij de sterke vraag naar zijn producten voor kunstmatige intelligentie (AI). Het concern werd ook positiever over de jaaromzet door sterke verkopen van zijn AI-servers. Het aandeel werd daarop maar liefst ruim 32 procent meer waard.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grote supermarkten en A-merken zijn begonnen met hun campagnes voor het WK voetbal dat op 11 juni van start gaat. Thuisbeleving lijkt dit jaar het thema, mede door de late en nachtelijke tijdstippen waarop de wedstrijden in de Verenigde Staten, Canada en Mexico worden afgewerkt. Toch doet niet iedereen mee.
2 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Het leven in Duitsland was in mei 2,6 procent duurder dan een jaar geleden. Daarmee was de inflatie deze maand lager dan in april, toen Duitse consumenten 2,9 procent meer kwijt waren aan hun dagelijkse uitgaven. De daling komt onder meer door een tijdelijke accijnsverlaging aan de pomp waardoor tanken goedkoper werd en een daling van de energieprijzen.
2 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De nieuwe OV-pas is ook in fysieke winkels te koop, meldt de uitgever van de kaarten Translink. De nieuwe passen zijn een van de middelen waarmee reizigers voor de bus, tram of trein kunnen betalen via het systeem OVpay, dat de huidige chipkaarten vervangt.
5 uur geledenALMELO (ANP) - Bouwmaterialenbedrijf Eternit vindt dat de asbeststrafzaak van het Openbaar Ministerie tegen het bedrijf al jaren is verjaard. De advocaat die de onderneming heeft ingeschakeld, heeft vrijdag bij de rechtbank in Almelo daarom een verzoek neergelegd om de vraag van verjaring eerst voor te leggen aan de Hoge Raad. "Als de Hoge Raad het met mij eens is, is er helemaal geen zaak", lichtte hij bij de rechtbank toe aan het ANP.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Onlinebank bunq heeft vorig jaar een veel lagere winst geboekt. De marktrentes daalden, terwijl de financiële instelling bleef concurreren met relatief hoge spaarrentes om klanten te lokken. Daardoor hield bunq zelf minder over, komt naar voren uit het jaarverslag.
7 uur geleden