Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verkoopgolf op Aziatische beurzen, Nikkei zakt bijna 5 procent

Verkoopgolf op Aziatische beurzen, Nikkei zakt bijna 5 procent

TOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenmarkten gingen vrijdag hard omlaag. De verkoopgolf op Wall Street werd daarmee voortgezet. Zorgen over een harde landing van de Amerikaanse economie werden aangewakkerd door tegenvallende cijfers over de grootste economie ter wereld. Zo liet de Amerikaanse industrie de grootste krimp zien in acht maanden tijd en nam het aantal uitkeringsaanvragen toe tot het hoogste niveau in bijna een jaar.

De zwakke cijfers doen beleggers vrezen dat de Amerikaanse centrale bank mogelijk te lang wacht met het verlagen van de rente om een recessie, ofwel een harde landing van de economie, te voorkomen. De Federal Reserve hield de rente eerder deze week opnieuw onveranderd, maar zinspeelde wel op een eerste renteverlaging in september. Met lagere leenkosten kan de centrale bank de economie steunen.

De Nikkei in Tokio raakte 4,7 procent kwijt en koerst daarmee af op het grootste dagverlies in meer dan vier jaar. Vooral de Japanse chipbedrijven kregen rake klappen na tegenvallende resultaten van de Amerikaanse chipproducent Intel. De maker van chipapparatuur Tokyo Electron kelderde 11 procent en chiptester Advantest zakte 7 procent.

Koersverliezen

In Zuid-Korea zakte de Kospi ruim 3 procent. De chipbedrijven SK Hynix en Samsung verloren 9 en 4 procent. De beurs in Hongkong leverde 2 procent in door stevige koersverliezen onder de Chinese techbedrijven. De hoofdindex in Shanghai hield het verlies beperkt tot 0,5 procent.

Intel, een belangrijke klant van chipmachinemaker ASML, lijkt later op de dag ook fors lager te gaan openen op Wall Street. De grote chipmaker kondigde aan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen. Ook schort het bedrijf het dividend op. Intel leed afgelopen kwartaal een verlies van 1,6 miljard dollar en waarschuwde voor een tegenvallende omzet in het huidige kwartaal.

Beleggers gingen verder op zoek naar veiligere havens zoals de Japanse yen, de Zwitserse frank en goud, die allemaal in waarde stegen.

Meer uit Financieel

Winsten op Wall Street na opmerking wapenstilstand Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger gesloten. Beleggers waren opgelucht dat het fragiele staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran blijft gelden, ondanks dat deze week meerdere aanvallen plaatsvonden in het Midden-Oosten.

7 uur geleden
Noorwegen heropent drie gasvelden voor Europese gasvoorziening

OSLO (ANP/AFP/RTR) - Noorwegen heeft dinsdag ingestemd met de heropening van drie oude gasvelden in de Noordzee. Die moeten in 2028 weer in productie gaan om de gasvoorziening van Europa te versterken, meldde het Noorse ministerie van Energie.

8 uur geleden
Ierse waakhond onderzoekt Meta om feeds Instagram en Facebook

DUBLIN (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De toezichthouder op de media in Ierland onderzoekt Meta Platforms, het bedrijf achter onder meer Facebook en Instagram. De waakhond start twee onderzoeken vanwege zorgen dat het socialemediabedrijf gebruikers ervan weerhoudt zelf te kiezen wat er in hun feed op Instagram en Facebook verschijnt.

8 uur geleden
EU roept VS op handelsdeal te respecteren

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Eurocommissaris voor Handel heeft de Verenigde Staten opgeroepen de vorig jaar overeengekomen handelsdeal te respecteren. Eurocommissaris Maroš Šefčovič zei dat dinsdag volgens de Europese Commissie tegen de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer.

10 uur geleden
AEX eindigt hoger na geruststellingen rond oorlog Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag flink hoger geëindigd. Beleggers volgden de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth zei dat de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran, die bijna een maand geleden begon, nog steeds van kracht is. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi verklaarde dat de besprekingen vooruitgang boeken.

11 uur geleden
Nederlands quantumbedrijf QuantWare haalt 152 miljoen euro op

DELFT (ANP) - De Nederlandse producent van quantumprocessors QuantWare heeft 152 miljoen euro opgehaald bij een nieuwe financieringsronde. Met het geld wil QuantWare een grote fabriek in Delft bouwen voor de productie van quantumprocessors. Onder andere de durfkapitaaltak van de Amerikaanse chipproducent Intel en overheidsinvesteringsfonds Invest-NL steken geld in de scale-up uit die Zuid-Hollandse plaats.

13 uur geleden
Directeur Milieudefensie gaat werken bij Tata Steel

VELSEN-NOORD (ANP) - Milieudefensie-directeur Donald Pols gaat aan de slag bij Tata Steel Nederland. Hij moet daarom per direct stoppen bij de milieuclub.

13 uur geleden