Verkoopgolf op Aziatische beurzen, Nikkei zakt bijna 5 procent
TOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenmarkten gingen vrijdag hard omlaag. De verkoopgolf op Wall Street werd daarmee voortgezet. Zorgen over een harde landing van de Amerikaanse economie werden aangewakkerd door tegenvallende cijfers over de grootste economie ter wereld. Zo liet de Amerikaanse industrie de grootste krimp zien in acht maanden tijd en nam het aantal uitkeringsaanvragen toe tot het hoogste niveau in bijna een jaar.
De zwakke cijfers doen beleggers vrezen dat de Amerikaanse centrale bank mogelijk te lang wacht met het verlagen van de rente om een recessie, ofwel een harde landing van de economie, te voorkomen. De Federal Reserve hield de rente eerder deze week opnieuw onveranderd, maar zinspeelde wel op een eerste renteverlaging in september. Met lagere leenkosten kan de centrale bank de economie steunen.
De Nikkei in Tokio raakte 4,7 procent kwijt en koerst daarmee af op het grootste dagverlies in meer dan vier jaar. Vooral de Japanse chipbedrijven kregen rake klappen na tegenvallende resultaten van de Amerikaanse chipproducent Intel. De maker van chipapparatuur Tokyo Electron kelderde 11 procent en chiptester Advantest zakte 7 procent.
Koersverliezen
In Zuid-Korea zakte de Kospi ruim 3 procent. De chipbedrijven SK Hynix en Samsung verloren 9 en 4 procent. De beurs in Hongkong leverde 2 procent in door stevige koersverliezen onder de Chinese techbedrijven. De hoofdindex in Shanghai hield het verlies beperkt tot 0,5 procent.
Intel, een belangrijke klant van chipmachinemaker ASML, lijkt later op de dag ook fors lager te gaan openen op Wall Street. De grote chipmaker kondigde aan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen. Ook schort het bedrijf het dividend op. Intel leed afgelopen kwartaal een verlies van 1,6 miljard dollar en waarschuwde voor een tegenvallende omzet in het huidige kwartaal.
Beleggers gingen verder op zoek naar veiligere havens zoals de Japanse yen, de Zwitserse frank en goud, die allemaal in waarde stegen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst gesloten, na het verlies een dag eerder. Betalingsverwerker Adyen en chiptoeleverancier Besi waren in trek bij beleggers op het Damrak.
1 uur geledenANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Intel ging vrijdag hard omhoog op de beurzen in New York. De chipfabrikant presteerde afgelopen kwartaal veel beter dan verwacht en gaf ook een sterke omzetverwachting af voor het huidige kwartaal. Het concern profiteerde van de sterke vraag naar processors (CPU's) die nodig zijn om geavanceerde AI-modellen te laten draaien.
4 uur geledenCINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - Procter & Gamble heeft de verkoop afgelopen kwartaal zien toenemen. Vooral de schoonheidstak van het bedrijf achter Gillette, Head & Shoulders en Oral-B deed het beter dan in dezelfde periode een jaar geleden. Het bedrijf verwacht wel dat de grondstofkosten dit jaar flink oplopen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Winkels in Belgiƫ mogen binnenkort langer openblijven, staat in een nieuw wetsvoorstel van de regering in Brussel. Als dat wordt aangenomen, mogen winkeliers hun zaak elke dag tot 21.00 uur openhouden. Ook vervalt de verplichte wekelijkse rustdag. De ruimere openingstijden moeten winkels in staat stellen om beter te concurreren met webshops en winkeliers over de grens.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het internationale vliegverkeer vanaf de Imam Khomeini-luchthaven in Teheran wordt zaterdag hervat. Volgens het Iraanse persbureau ISNA gaan de eerste vluchten naar het Turkse Istanbul en Muscat in Oman.
5 uur geleden