Verkoop illegale Chinese fatbikes verpest imago, vindt fabrikant
DOETINCHEM (ANP) - De verkoop van illegale, makkelijk op te voeren fatbikes door Chinese fabrikanten verpest het imago van de fietsen. Dat stelt Niels Willems, medeoprichter van fatbikefabrikant Brekr en initiatiefnemer van het Convenant Veilige Fatbikes samen met drie andere Nederlandse fabrikanten. De fatbike wint snel aan populariteit in Nederland, maar onterecht is het beeld ontstaan dat het een onveilige fiets is, aldus Willems, die inschat dat dit jaar al 50.000 fatbikes zijn gekocht in Nederland.
In de illegale Chinese exemplaren zit een sterkere motor dan in de fietsen die hij zelf verkoopt, zegt hij. "Voor de wet is het een bromfiets, maar zij brengen het op de markt als e-bike. Het zijn fietsen die makkelijk opgevoerd kunnen worden. Dat mag gewoon niet." Ook zijn ze niet duur, wat de fatbikes uit China aantrekkelijk maakt voor de jeugd, aldus Willems.
Maandagochtend greep de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) in door beslag te leggen op zo'n 3500 fatbikes van Chinese makelij. Die fietsen voldoen mogelijk niet aan de wettelijke eisen en kunnen een risico vormen voor de veiligheid van de berijders en andere mensen in het verkeer, zei de inspectie. Ook het op de markt brengen van deze fatbikes is stilgelegd.
TikTok
De fatbikes uit China komen met "tienduizenden" Nederland binnen, volgens de fatbikemaker. Ze zijn te koop op de zwarte markt of online, bijvoorbeeld via TikTok. "Er zijn weinig goede fietsenzaken die de illegale fietsen verkopen."
Naast dat het product illegaal is door de verboden, sterkere motor, ontduiken de Chinese fabrikanten ook de antidumpingheffing die Chinese fabrikanten moeten betalen om hun producten op de Europese markt te verkopen, denkt Willems. Hierdoor kunnen de fietsen veelal voor minder dan 1000 euro worden aangeboden.
Willems juicht namens het convenant de actie van de ILT toe. "Wij dringen er bij de overheid juist op aan dat er maatregelen genomen worden om de veiligheid te vergroten. Onze fietsen voldoen aan alle Europese regels en het is vervelend dat anderen zich daar niet aan houden."
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Franse autoriteiten hebben dinsdag een inval gedaan bij het Parijse kantoor van socialmediaplatform X van Elon Musk. De huiszoeking wordt gedaan door cybercrime-onderzoekers van de Parijse openbare aanklager in samenwerking met de nationale politie en de Europese politiedienst Europol.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Deense windenergiebedrijf Ørsted verkoopt zijn Europese activiteiten met windmolens op land aan investeerder Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) in een deal ter waarde van 1,44 miljard euro. Het bedrijf wil zich volledig richten op zijn activiteiten met windparken op zee in Europese kernmarkten.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China verbiedt vanaf volgend jaar verzonken deurgrepen in auto's uit zorgen over de veiligheid. Het is het eerste land dat zo'n verbod invoert. Aanleiding zijn incidenten waarbij de deuren niet opengingen.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - De Duitse staat investeert 3,3 miljard euro in het Duitse deel van de Nederlandse hoogspanningsnetbeheerder TenneT, maakt die organisatie bekend. Voor het geld krijgen de Duitsers een belang van 25,1 procent in TenneT Duitsland.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse haven gaat dit jaar scherper toezien op drones in zijn luchtruim. Havenmeester René de Vries hamerde dinsdag bij de presentatie van de jaarcijfers op het belang van toezicht vanwege ongewenste dronevluchten in Europa.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) onderzoekt een IT-bedrijf om vermoedens van verboden afspraken over personeel. Volgens de marktwaakhond heeft het bedrijf, dat niet bij naam wordt genoemd, mogelijk afspraken gemaakt met andere bedrijven om elkaars medewerkers niet actief te benaderen of in dienst te nemen.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De ontwikkelaar van zelfsturende auto's Waymo heeft 16 miljard dollar (13,6 miljard euro) aan investeringen opgehaald. Daarmee is het dochterbedrijf van techconcern Alphabet, ook eigenaar van Google, in totaal 126 miljard dollar waard.
3 uur geleden