Verkoop e-sigaretten en tabakloze snus verder aan banden
DEN HAAG (ANP) - Alle varianten van snus worden verboden en er komen strengere regels voor de verkoop van elektronische e-sigaretten. Dat heeft staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) bekendgemaakt. Hij zegt extra maatregelen te moeten treffen om te voorkomen dat jongeren beginnen met roken.
Eerder deze week werd al duidelijk dat e-sigaretten straks alleen nog naar tabak mogen smaken en niet meer naar zoetigheid of vruchten. De strengere regels voor de verkoop komen daar nog bovenop. "Nu kunnen jongeren het op veel te veel plekken kopen. Bovendien is het nu nog online mogelijk. Hoe moeilijker je aan die e-sigaretten, aan de vapes komt, hoe moeilijker het is om te beginnen met roken", zegt Van Ooijen.
Hij heeft ook een verbod op snus zonder tabak aangekondigd. Dit zijn zakjes met nicotine die onder de bovenlip gedaan worden. Het is een variant van zakjes met tabak, die al verboden waren. Het bredere snusverbod vindt Van Ooijen nodig omdat de tabaksindustrie volgens hem "voortdurend" nieuwe producten bedenkt waarmee jongeren in aanraking komen met nicotine. Nicotine is slecht voor jongeren en leidt er mogelijk toe dat ze eerder gaan roken, stelt hij.
Verdere maatregelen kabinet
Het kabinet treft meer maatregelen om roken tegen te gaan, waarvan een deel al eerder is aangekondigd. Zo mogen ook sigaretten en shag vanaf 2030 alleen nog verkocht worden in gemaks- en speciaalzaken en vanaf 2032 alleen nog in de speciaalzaak. In 2024 moeten winkels die tabak verkopen zich registreren. Ook wordt roken op meer plekken verboden en wordt overwogen de minimumleeftijd voor de verkoop van tabak naar 21 jaar te verhogen. De accijns op tabak gaat dit jaar én volgend jaar met 1,22 euro omhoog.
KWF Kankerbestrijding, het Longfonds en de Hartstichting vinden het goed dat de overheid maatregelen wil, maar laten in een reactie weten dat ze eigenlijk meer verwachten van de overheid. Zo willen de gezondheidsstichtingen dat vanaf 2024 ieder jaar de accijnzen met minimaal 10 procent omhoog gaan, dat nog eerder alleen speciaalzaken tabak mogen verkopen, de minimumleeftijd voor roken verhogen tot 21 en het rookverbod uitbreiden. "Het draagvlak voor stevige maatregelen is hoger dan ooit."
Kritiek e-sigarettenbranche
Het besluit om de smaken voor e-sigaretten aan banden te leggen, kwam Van Ooijen op kritiek van de e-sigarettenbranche te staan. De smaakstoffen die zijn toegestaan, zouden naar tabak moeten smaken, maar zullen consumenten niet aanspreken, voorspelt branchevereniging Esigbond.
"Ik moest er wel een klein beetje om glimlachen, want ze zeiden: onze gebruikers zullen het daardoor minder gaan gebruiken", zegt Van Ooijen daarover. "Dat is precies de bedoeling, want het is een schadelijke vorm van roken." De e-sigaretten kunnen rokers helpen stoppen, maar is het nu "te vaak andersom", vindt de staatssecretaris. "Dat jongeren via die vape aan de tabak gaan."
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Als mensen met een zorgverlener praten, zijn ze helemaal niet zo mondig en zelfverzekerd als vaak wordt gedacht. Dat concluderen onderzoekers van het instituut Nivel. Ze stellen dat mensen tegenwoordig wel beter geïnformeerd zijn dan vroeger, maar ze "nemen lang niet altijd zelf het initiatief, stellen relatief weinig vragen en brengen niet vanzelf al hun zorgen of voorkeuren naar voren".
2 dagen geledenROTTERDAM (ANP) - Let op de ogen van jonge kinderen en jongeren bij de zonsverduistering van woensdagavond. Dat zegt Alberta Thiadens, oogarts en onderzoeker bij het Erasmus MC. "Hun ooglenzen zijn heel helder en zij lopen dus meer risico op schade. Verder zijn de risico's voor netvliesschade precies hetzelfde bij volwassenen."
3 dagen geledenDÜSSELDORF (ANP) - Parfumerie- en cosmeticawinkelketen Douglas heeft last van scherpe concurrentie in vooral Nederland, Duitsland en Frankrijk. Om de zwakke marktomstandigheden het hoofd te bieden, wil het van oorsprong Duitse bedrijf sterker inzetten op exclusieve producten en meer investeren in het verbeteren van het onlineaanbod.
3 dagen geledenAKEN (ANP/DPA) - Een Duitse oud-verpleger wordt door aanklagers mogelijk gelinkt aan meer dan 120 andere verdachte sterfgevallen. De man kreeg vorig jaar een levenslange gevangenisstraf voor de moord op tien patiënten en 27 pogingen tot moord.
5 dagen geledenNIZJNEKAMSK (ANP/RTR/AFP) - Door een Oekraïense droneaanval op de Russische stad Nizjnekamsk zijn zeker 12 doden gevallen, meldt de burgemeester van de stad. 39 mensen raakten gewond. Nizjnekamsk ligt in de regio Tatarstan, ruim duizend kilometer van de Oekraïense grens.
5 dagen geledenROTTERDAM (ANP) - Het Erasmus MC in Rotterdam gaat vanaf maandag bij te vroeg geboren baby's op de intensive care een DNA-test uitvoeren om doofheid door antibiotica te voorkomen. De test moet uitwijzen welke kinderen een genetische mutatie hebben waardoor ze gehoorschade kunnen ontwikkelen door het medicijn gentamicine. Een op de drie- tot vierhonderd kinderen heeft de mutatie en kan blijvende doofheid ontwikkelen nadat ze gentamicine hebben gekregen.
1 week geledenNIJMEGEN (ANP) - De wekenlange quarantaine van twaalf Radboudumc-medewerkers omdat zij mogelijk waren blootgesteld aan het hantavirus, was vermijdbaar. Dat concludeert een onderzoeksteam in een rapport dat het ziekenhuis vrijdag publiceerde.
2 weken geleden