Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verkiezingsuitslagen Rotterdam en Assen aangepast na hertelling

Verkiezingsuitslagen Rotterdam en Assen aangepast na hertelling

DEN HAAG (ANP) - In Rotterdam en Assen is de uitslag voor de Tweede Kamerverkiezingen aangepast na het hertellen van stemmen. In Rotterdam kregen enkele partijen er stemmen bij, in Assen veranderde alleen de verdeling van stemmen binnen twee partijen.

In Rotterdam kreeg GroenLinks-PvdA acht stemmen meer na de hertelling. De VVD behaalde drie stemmen meer dan bij de eerste telling. ChristenUnie, Volt en 50PLUS wonnen alle een stem. De Partij van de Dieren verloor juist een stem, en de overgebleven stemmen waren anders verdeeld over de lijst van die partij. Zo kreeg nummer twee Ines Kostić zeven voorkeurstemmen meer dan eerst geteld.

Bij D66, SGP en BBB bleef het totale aantal stemmen gelijk, maar die bleken anders te zijn verdeeld over de kandidaten. Zo kreeg D66-lijstduwer Sigrid Kaag er zes voorkeurstemmen bij. Rotterdam had de stemmen van vier stembureaus opnieuw geteld na mogelijke fouten.

Assen

Assen had de stemmen van twee stembureaus herteld na mogelijke fouten bij het tellen. Bij seniorencomplex Peelerhof had de SGP, lijst 12, tien stemmen gekregen. Dat klopte, maar die stemmen waren allemaal bij kandidaat 12 van lijst 12 gezet, terwijl de tien kiezers hadden gestemd op lijsttrekker Chris Stoffer. Dat is gecorrigeerd. Bij de kerk City Life Church raakt een lijstduwer van de Partij voor de Dieren een voorkeursstem kwijt aan een partijgenoot.

In Amersfoort kreeg Forum voor Democratie er twee stemmen bij na hertelling en verloor de ChristenUnie er twee. In Haarlemmermeer kreeg zowel de VVD als D66 er een stem bij. In Hengelo wonnen GroenLinks-PvdA, Belang van Nederland en NSC een stem extra.

Aanpassing van uitslag

In Venlo verschoven wat stemmen binnen de lijst van Forum voor Democratie en in Wageningen gebeurde dat bij GroenLinks-PvdA, maar voor beide partijen bleven de totalen gelijk. Kampen veranderde na hertelling de stemmen binnen ChristenUnie en NSC en Vijfheerenlanden deed dat bij de SGP.

Tientallen gemeenten hebben besloten tot het hertellen van de stemmen. Dat leidde onder meer in Opsterland, Meerssen, Heiloo, Sittard-Geleen en Olst-Wijhe tot een aanpassing van de uitslag. In vrijwel alle gevallen gaat het om een verschil van een enkele stem, maar ook zulke kleine aanpassingen zouden genoeg kunnen zijn voor een andere zetelverdeling in de Tweede Kamer of zouden een kandidaat aan een voorkeurszetel kunnen helpen.

Meer uit Politiek

Haastige stemming in Eerste Kamer voorkomt problemen bij IND

DEN HAAG (ANP) - Na een haastige stemming in de Eerste Kamer zijn op de valreep "grote uitvoeringsproblemen" voorkomen die de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) voorzag. De organisatie die asielaanvragen verwerkt, registreert daarvoor biometrische gegevens zoals vingerafdrukken.

6 uur geleden
Aantal nieuwe gemeenteraadskandidaten licht gedaald

DEN HAAG (ANP) - Het aantal nieuwe namen dat de komende gemeenteraadsverkiezingen op het stembiljet staat, is iets gedaald vergeleken met 2022. Dat blijkt uit een analyse van de definitieve kandidatenlijsten van de Kiesraad door het ANP. Van in totaal 61.549 mensen was 59,1 procent (36.357 kandidaten) vier jaar geleden niet verkiesbaar.

8 uur geleden
Gemeenten noemen AI-stemhulp Keus een gevaarlijk experiment

DEN HAAG (ANP) - De met kunstmatige intelligentie gemaakte stemhulp Keus is offline gehaald na kritiek. Dat is een goede zaak, reageert de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). "Dit is een gevaarlijk experiment als het om verkiezingen gaat: je beïnvloedt de kiezers en het democratisch proces."

11 uur geleden
BoerBurgerBeweging moet terug naar de kern, zeggen Friese BBB'ers

LEEUWARDEN (ANP) - Alle BBB-fracties in Friesland vinden dat de partij "terug naar de kern" moet. De fracties in de Provinciale Staten en het waterschap (Wetterskip Fryslân) hebben samen met de BBB'ers in de acht Friese gemeenten waar de partij meedoet aan de raadsverkiezingen een statement gepubliceerd over de ontstane "onrust" over de koers van de BoerBurgerBeweging. Oud-vicepremier Mona Keijzer verliet de BBB omdat niet zij, maar Henk Vermeer boegbeeld Caroline van der Plas opvolgt als partijleider in de Tweede Kamer.

11 uur geleden
Asielminister op eerste werkdag met spoed naar debat Eerste Kamer

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) moet op zijn eerste werkdag met spoed naar de Eerste Kamer voor een debat. Dat komt omdat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) in de problemen zou komen als een wet over het opslaan van biometrische gegevens, zoals vingerafdrukken van asielzoekers, niet wordt verlengd vóór 1 maart. Eerste Kamerleden zijn niet te spreken over de gang van zaken.

12 uur geleden
Vermeer: Keijzer sprak met Markuszower, vertrouwen is geknakt

DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen in Mona Keijzer is "geknakt", zei BBB'er Henk Vermeer dinsdagochtend over zijn voormalige partijgenoot die zich een dag eerder had afgesplitst. Keijzer sprak tegenover De Telegraaf van een "grote vertrouwensbreuk" omdat niet zij, maar Vermeer is aangewezen als opvolger van de terugtredende partijleider Caroline van der Plas. Volgens Vermeer had Keijzer zonder toestemming van BBB "meerdere" gesprekken met PVV-afsplitser Gidi Markuszower.

15 uur geleden
Jetten: aanpak armoede door nieuw kabinet moet beter

DEN HAAG (ANP) - De aanpak van de armoede door het nieuwe kabinet zal beter moeten, aldus premier Rob Jetten. Uit een doorrekening van het regeerakkoord door het Centraal Planbureau (CPB) bleek dat het beleid van D66, VVD en CDA zal leiden tot meer armoede.

1 dag geleden