Verkiezingsuitslag VS en cijfers Ahold centraal op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht woensdag vooral uit naar de uitkomst van de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Volgens Fox News heeft de Republikeinse presidentskandidaat Donald Trump de verkiezingen gewonnen. Een terugkeer van Trump in het Witte Huis kan leiden tot aanzienlijke verschuivingen in het Amerikaanse buitenland-, energie- en klimaatbeleid.
Ook behalen de Republikeinen naar verwachting een meerderheid in de Amerikaanse Senaat. De Amerikaanse beurzen lijken woensdag flink hoger te openen, na de stevige koerswinsten een dag eerder. Beleggers op Wall Street lijken vooral uit te kijken naar de door Trump beloofde belastingverlagingen en minder bedrijfsregulering.
In Europa zijn beleggers mogelijk wat minder enthousiast over een mogelijke terugkeer van Trump in het Witte Huis. Trump wil namelijk hogere importtarieven gaan heffen, die een wereldwijde handelsoorlog zouden kunnen ontketenen en de Europese export kunnen bedreigen. De AEX-index op het Damrak lijkt desondanks bijna 1 procent hoger te gaan openen.
Ahold Delhaize
De Aziatische beurzen lieten een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio klom 2,6 procent. De Japanse exportbedrijven profiteerden van een daling van de Japanse yen ten opzichte van de dollar. De dollar zat in de lift doordat de plannen van Trump de inflatie in de VS zouden kunnen aanwakkeren en waarschijnlijk het tempo van de renteverlagingen van de Fed vertragen. De beurs in Hongkong zakte 2,5 procent door de vrees dat Trump forse importheffingen gaat invoeren op Chinese goederen.
Ahold Delhaize zag de omzet in het derde kwartaal licht stijgen tot 22 miljard euro. De nettowinst nam af tot 372 miljoen euro, van 394 miljoen euro een jaar eerder. Het moederbedrijf van Albert Heijn handhaafde de verwachtingen voor dit jaar en kondigde een nieuw aandeleninkoopprogramma aan van 1 miljard euro.
Olieprijzen
Ook CTP opende de boeken. De logistieke vastgoedinvesteerder zag de huurinkomsten stijgen in het derde kwartaal en boekte meer winst. Het bedrijf handhaafde verder de winstverwachting voor het hele jaar.
De euro stond flink onder druk en was 1,0718 dollar waard, tegen 1,0919 dollar een dag eerder. Ook de olieprijzen gingen omlaag. Volgens analisten zouden de VS onder Trump de exportbeperkingen op Russische olie kunnen versoepelen, terwijl de sancties op Iraanse leveringen mogelijk worden aangescherpt. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,6 procent minder op 70,84 dollar. Brentolie werd 1,7 procent goedkoper op 74,28 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een aanzienlijk aantal beleidsmakers bij de Federal Reserve heeft bij de recentste rentevergadering gepleit tegen een nieuwe verlaging van de leenkosten in december. Dat staat in de notulen van die vergadering eind oktober, toen de Fed de rente voor de tweede keer op rij verlaagde.
41 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Warner Music Group (WMG) heeft een overeenkomst gesloten met de AI-startup Udio over het gebruik van liedjes van artiesten die het muziekconcern vertegenwoordigt. Via Udio kunnen gebruikers met kunstmatige intelligentie zelf gemakkelijk liedjes maken. Vanaf volgend jaar mogen ze daarbij muziek gebruiken van Warner Music-artiesten die daar toestemming voor hebben gegeven.
1 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De erfgenaam van de familie achter Prada wordt de nieuwe topman van rivaal Versace. Het modehuis maakte eerder dit jaar bekend Versace over te nemen. Na de afronding van die deal krijgt Lorenzo Bertelli de leiding over dat merk. Hij is de zoon van ontwerpster Miuccia Prada en Prada-bestuursvoorzitter Patrizio Bertelli.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beursuitbater Euronext is erin geslaagd voldoende steun te krijgen voor zijn overnamebod op ATHEX, het bedrijf achter de beurs in Athene. De eigenaar van de beurzen in Amsterdam, Parijs, Milaan en Brussel heeft bij de deal in aandelen ongeveer 413 miljoen euro over voor zijn Griekse branchegenoot.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met winst gesloten. Beleggers wereldwijd zijn in afwachting van de kwartaalresultaten van chipontwikkelaar Nvidia, die worden gezien als barometer voor de groei van de AI-sector. Eerder maakten zorgen over mogelijk te hoge waarderingen voor techbedrijven en forse investeringen in datacenters beleggers nerveus.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland beschouwt het als een "heel goed teken" dat Nederland zijn beperkingen voor de Nijmeegse chipmaker Nexperia heeft opgeschort. De chips van Nexperia zijn cruciaal voor de Duitse auto-industrie, maar sinds er een rel is ontstaan tussen Nederland en China zijn de leveringen verstoord. Daar is nu sprake van chiptekorten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil snel een debat met demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken, VVD) over de ontwikkelingen rond chipmaker Nexperia. Zijn rol in deze kwestie roept "ontzettend veel vragen op", vindt Volt-voorman Laurens Dassen. Zijn verzoek om een debat kreeg steun van een Kamermeerderheid.
5 uur geleden