Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verkiezingsuitslag VS en cijfers Ahold centraal op Damrak

Verkiezingsuitslag VS en cijfers Ahold centraal op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht woensdag vooral uit naar de uitkomst van de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Volgens Fox News heeft de Republikeinse presidentskandidaat Donald Trump de verkiezingen gewonnen. Een terugkeer van Trump in het Witte Huis kan leiden tot aanzienlijke verschuivingen in het Amerikaanse buitenland-, energie- en klimaatbeleid.

Ook behalen de Republikeinen naar verwachting een meerderheid in de Amerikaanse Senaat. De Amerikaanse beurzen lijken woensdag flink hoger te openen, na de stevige koerswinsten een dag eerder. Beleggers op Wall Street lijken vooral uit te kijken naar de door Trump beloofde belastingverlagingen en minder bedrijfsregulering.

In Europa zijn beleggers mogelijk wat minder enthousiast over een mogelijke terugkeer van Trump in het Witte Huis. Trump wil namelijk hogere importtarieven gaan heffen, die een wereldwijde handelsoorlog zouden kunnen ontketenen en de Europese export kunnen bedreigen. De AEX-index op het Damrak lijkt desondanks bijna 1 procent hoger te gaan openen.

Ahold Delhaize

De Aziatische beurzen lieten een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio klom 2,6 procent. De Japanse exportbedrijven profiteerden van een daling van de Japanse yen ten opzichte van de dollar. De dollar zat in de lift doordat de plannen van Trump de inflatie in de VS zouden kunnen aanwakkeren en waarschijnlijk het tempo van de renteverlagingen van de Fed vertragen. De beurs in Hongkong zakte 2,5 procent door de vrees dat Trump forse importheffingen gaat invoeren op Chinese goederen.

Ahold Delhaize zag de omzet in het derde kwartaal licht stijgen tot 22 miljard euro. De nettowinst nam af tot 372 miljoen euro, van 394 miljoen euro een jaar eerder. Het moederbedrijf van Albert Heijn handhaafde de verwachtingen voor dit jaar en kondigde een nieuw aandeleninkoopprogramma aan van 1 miljard euro.

Olieprijzen

Ook CTP opende de boeken. De logistieke vastgoedinvesteerder zag de huurinkomsten stijgen in het derde kwartaal en boekte meer winst. Het bedrijf handhaafde verder de winstverwachting voor het hele jaar.

De euro stond flink onder druk en was 1,0718 dollar waard, tegen 1,0919 dollar een dag eerder. Ook de olieprijzen gingen omlaag. Volgens analisten zouden de VS onder Trump de exportbeperkingen op Russische olie kunnen versoepelen, terwijl de sancties op Iraanse leveringen mogelijk worden aangescherpt. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,6 procent minder op 70,84 dollar. Brentolie werd 1,7 procent goedkoper op 74,28 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Techbedrijven stellen investeringen uit om Iranoorlog, ziet FME

ZOETERMEER (ANP) - Nederlandse technologiebedrijven schroeven soms hun productie terug en stellen investeringen of het aannemen van extra personeel uit door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat merkt brancheorganisatie FME in een peiling onder meer dan honderd ondernemingen in de sector. Als de onrust aanhoudt, verwachten ruim acht op de tien ondervraagde bedrijven in de komende zes maanden problemen in de toeleveringsketen.

2 uur geleden
IEA wil dat landen kijken naar vrijgeven extra diesel

PARIJS (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) wil dat landen kijken of het nodig is om aanvullende dieselvoorraden vrij te geven. Directeur Fatih Birol van het IEA heeft dat voorgesteld aan alle lidstaten, waaronder Nederland. Daarbij riep hij landen ook op te beslissen over hoeveel en wanneer die diesel dan wordt vrijgegeven.

9 uur geleden
TUI: Nederlandse klanten zijn niet geraakt door datalek in België

RIJSWIJK (ANP) - Nederlandse klanten van reisorganisatie TUI lijken niet te zijn geraakt door het datalek waarvan Belgische reizigers last hebben. Dat meldt een woordvoerster na berichtgeving in Belgische media dit weekend over het lek.

10 uur geleden
Campagneteam Lula beschuldigt Meta van inmenging in verkiezingen

BRASÍLIA (ANP/AFP) - Het campagneteam van de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft Meta beschuldigd van inmenging in de verkiezingen. Zijn socialemediaberichten zouden zijn geblokkeerd van de platforms van het Amerikaanse techbedrijf.

12 uur geleden
Wereldbank praat met tientallen landen over crisishulp om energie

WASHINGTON (ANP) - De Wereldbank voert gesprekken met dertig tot veertig landen over mogelijke crisishulp om de energieschokken en prijsstijgingen door de Iranoorlog op te vangen. Dat heeft Wereldbank-president Ajay Banga gezegd in een interview met persbureau Reuters.

13 uur geleden
VS geven 4 miljoen vaten olie vrij om verstoringen door Isaias

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben toestemming gegeven om maximaal 4 miljoen vaten ruwe olie vrij te geven vanuit de strategische reserves. Daarmee moeten de leveringsproblemen worden opgevangen die de storm Isaias in het zuidoosten van het land heeft veroorzaakt.

14 uur geleden
Topman Microsoft wil 'noodrem' op geavanceerde AI-modellen

REDMOND (ANP) - De topman van Microsoft heeft gepleit voor meer controle bij het ontwikkelen van kunstmatige intelligentie. Dit weekend zei hij in een bericht op X dat bedrijven krachtige AI-modellen zouden moeten beschouwen als mogelijke interne risico's. Ze moeten er volgens hem van uitgaan dat zulke AI-modellen "gecompromitteerd" zijn en een soort "noodrem" inbouwen om ze in toom te houden.

15 uur geleden