'Verkiezingsprogramma's schieten tekort in oplossen woningkrapte'
CAPELLE A/D IJSSEL (ANP) - De voorgestelde maatregelen tegen de krapte op de woningmarkt in de verkiezingsprogramma's van politieke partijen zijn niet voldoende om het woningtekort snel op te lossen. Dat stelt hypotheekadviseur De Hypotheker op basis van een analyse van de programma's. Met name voor starters en senioren, de groepen die het meest op zoek zijn naar betaalbare woonruimte, is er op korte termijn geen perspectief.
De Hypotheker analyseerde de verkiezingsprogramma's op zeven thema's: de komst van een minister voor Wonen, landelijk versus stedelijk bouwen, het bouwen van meer nieuwbouwhuizen, de hypotheekrenteaftrek, starters en senioren, herontwikkeling en doorstroming op de woningmarkt en duurzaamheid.
Uit de analyse komt naar voren dat er wel aandacht is voor de problemen op de woningmarkt, maar op de korte termijn worden geen oplossingen geboden om het woningtekort aan te pakken. Naast het aanjagen van de doorstroming gaat het dan ook om de bouw van huizen. Volgens De Hypotheker is er momenteel een tekort van 285.000 woningen.
Aandacht voor de woningmarkt
Politieke partijen hebben wel aandacht voor de woningmarkt. Ze willen starters bijvoorbeeld helpen door de starterslening aantrekkelijker te maken en studieschuld minder te laten meewegen, of de overdrachtsbelasting af te schaffen. Voor ouderen zijn er plannen om een deel van de nieuw te bouwen huizen te reserveren voor betaalbare en flexibele woonvormen voor senioren. Ook heeft doorstroming veel aandacht, zoals het omvormen van leegstaand vastgoed voor wonen.
Volgens de hypotheekadviseur is de krapte op de woningmarkt is zo groot dat dit niet in een kabinetsperiode opgelost kan worden. Met de huidige plannen kan het woningtekort verkleind worden, maar er is veel meer voor nodig om de problemen echt te kunnen oplossen.
Meer uit Politiek
BRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten herhaalt dat hij een moderne EU-meerjarenbegroting (2028-2034) wil, die focust op concurrentiekracht en veiligheid. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan een EU-top waar de leiders het over de begroting gaan hebben. "Als we een economie willen opbouwen voor het komende decennium, dan kunnen we dat niet doen met de begroting uit de jaren negentig", aldus de premier.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven die dieren mishandelen, kunnen volgend jaar een fors hogere boete verwachten dan voorheen. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) verhoogt de boetes die de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) kan opleggen met 40 procent, schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Op overtredingen rond het doden van dieren in slachthuizen gaat de boete bijvoorbeeld van 2500 naar 3500 euro.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Dat de Verenigde Staten minder versterkingen reserveren voor de verdediging van Europa, maakt Europa volgens defensieminister Dilan Yeşilgöz nog niet onveiliger. "Ik denk niet dat het zo'n vaart zal lopen", zei ze na overleg met NAVO-collega's.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een uitzondering die de drempel verlaagt voor boskap in Natura 2000-gebieden, verdwijnt. Wie in deze beschermde gebieden bos weghaalt, moet ook weer ergens bomen terugplanten, staat in een voorstel dat landbouw- en natuurminister Jaimi van Essen (D66) heeft gepubliceerd voor reacties.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs en Emancipatie, VVD) gaat extra nadruk leggen op taalonderwijs. Dat meldt de bewindsvrouw in een Kamerbrief. Sinds 2022 wordt ingezet op taal en rekenen, omdat het niveau van leerlingen op basisvaardigheden daalt. "Maar na vier jaar hadden de resultaten echt beter moeten zijn", aldus Tielen, die benadrukt dat in onderzoeken naar voren komt dat het vooral met het taalniveau van leerlingen slecht gesteld is.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat de wet over wapens en munitie aanpassen. Daarmee wordt in elk geval een psychologisch onderzoek verplicht voor mensen die een wapenvergunning willen of hebben, schrijft minister David van Weel (Justitie, VVD) aan de Tweede Kamer. Ook denkt hij aan strengere regels om thuis wapens te bewaren, en aan nieuwe eisen over kennis van wapens.
2 dagen geledenGRIENDTSVEEN (ANP) - Het herstellen van de natuur in de Peel door onder meer te zorgen voor voldoende water, is "eigenlijk belangrijker dan stikstof", zegt landbouwminister Jaimi van Essen (D66). De Peel is een van de gebieden waar de natuur er het slechtst aan toe is, onder meer door stikstof en verdroging. Net als voor de Veluwe is daar woensdag een akkoord ondertekend over een regionale aanpak voor natuurherstel en ervoor te zorgen dat er weer vergunningen verleend kunnen worden.
2 dagen geleden