
Verkiezingsmeldpunt geopend voor kiezers met een beperking
UTRECHT (ANP) - Kiezers met een lichamelijke of verstandelijke beperking kunnen vanaf maandag terecht bij het meldpunt Onbeperkt Stemmen. Daar kunnen ze hun ervaringen delen met het stemproces "in brede zin", zegt initiatiefnemer Ieder(in). Het meldpunt van de koepelorganisatie voor mensen met een beperking of chronische ziekte is geopend tot een week na de Tweede Kamerverkiezingen van 22 november.
Een woordvoerster van Ieder(in) benadrukt dat zowel positieve als negatieve ervaringen welkom zijn. Het kan gaan om ervaringen met stembureaus en stemhokjes, maar ook om bijvoorbeeld de toegankelijkheid van partijprogramma's en informatie over de verkiezingen.
Bij eerdere verkiezingen was het meldpunt Onbeperkt Stemmen ook beschikbaar voor mensen met een beperking. Rond de verkiezingen voor de Provinciale Staten en de waterschappen in maart kwamen er 123 meldingen binnen, waarvan ongeveer de helft over een negatieve ervaring ging. De meeste klachten gingen over stemlocaties die niet zelfstandig toegankelijk waren met een rolstoel of een rollator.
In de Kieswet staat dat stemlokalen zo moeten worden ingericht dat kiezers met een beperking zo veel mogelijk zelfstandig hun stem kunnen uitbrengen. In september concludeerde het maatschappelijke bureau Ongehinderd na een steekproef dat ruim drie op de vier stemlokalen die door gemeenten als toegankelijk zijn bestempeld dat eigenlijk niet zijn.
De woordvoerster van Ieder(in) laat weten dat enkele leden van de koepelorganisatie, zoals lokale gehandicaptenplatforms, met gemeenten in gesprek zijn over oplossingen. "Ook niet alle verbeteringen hoeven geld te kosten", zegt ze. Als voorbeeld noemt ze het verminderen van prikkels door de muziek zacht of uit te zetten en het regelen van voldoende licht in het stemlokaal.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In Colombia is een Nederlander aangehouden die in Nederland is veroordeeld voor internationale drugshandel. Hij vluchtte naar het buitenland kort voordat hij zou worden veroordeeld voor dat feit. Dat bevestigt het OM naar aanleiding van berichtgeving door het AD en Colombiaanse media.
7 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De man die is opgepakt na een melding van een verkrachting op Koningsdag in Amsterdam blijft negentig dagen langer vastzitten, meldt de rechtbank Amsterdam. Het gaat om een Italiaan die in de hoofdstad verblijft en 27 jaar oud was toen bekend werd gemaakt dat hij was opgepakt.
21 minuten geledenBASEL (ANP) - De optredens van de halve finale van het Eurovisie Songfestival zijn maandagavond gelekt op X. Ook het optreden van de Nederlandse inzending Claude staat online.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft door een rekenfout tientallen miljoenen euro's te veel uitgekeerd aan de provincies. Het betreft het deel van de motorrijtuigenbelasting dat naar de provincies gaat. "We voeren constructieve gesprekken met de provincies over hoe we dit op een goede en praktische manier kunnen oplossen", aldus een woordvoerder van de Belastingdienst. Volgens hem gaat het om enkele tientallen miljoenen euro's.
56 minuten geledenOUDE PEKELA (ANP) - In de omgeving van de hennepverwerker in Oude Pekela waar sinds maandagavond een grote brand woedt, is geen asbest gevonden. Dat meldt de veiligheidsregio. Er zijn wel roetdeeltjes vrijgekomen, maar daarin is geen asbest aangetroffen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie gebruikte vorig jaar bij ruim 36.000 incidenten geweld, ongeveer even vaak als in het jaar ervoor. De inzet van een vuurwapen door agenten daalde ten opzichte van eerdere jaren, meldt de politie dinsdag.
4 uur geledenOUDE PEKELA (ANP) - Een scholencomplex in Oude Pekela blijft dinsdag dicht door de grote brand die sinds maandagavond woedt bij een hennepverwerker in de Groningse plaats. Volgens de gemeente zijn er op het terrein van het complex asdeeltjes gevonden.
4 uur geleden