Verkiezingen Madrid gewonnen door ‘rebellerende’ regiopresident
MADRID (ANP/RTR) - De verkiezingen in Madrid en omstreken zijn gewonnen door zittend regiopresident Isabel Diaz Ayuso en haar rechts-conservatieve Partido Popular (PP). Volgens peilingen krijgt de partij 62 tot 65 van de 138 zetels in het regioparlement, een ruime verdubbeling.
De 42-jarige Ayuso won de steun van veel Madrilenen door de linkse regering van Spanje te trotseren, die haar onder druk zette om bars en restaurants te sluiten om zo de coronapandemie in te dammen. In plaats daarvan gaf ze voorrang aan de economie en het sociale leven, wat veel bareigenaars en restauranthouders tevreden stelde.
Ook veel Madrilenen die erom bekendstaan veelvuldig gebruik te maken van het bruisende nachtleven waren blij met dit beleid. Critici beschuldigen Ayuso ervan daardoor de gezondheidszorg te hebben verwaarloosd.
Impuls op nationaal niveau
Om aan de macht te blijven moet de PP mogelijk in zee met de extreemrechtse Vox-partij, die met 12 tot 14 zetels gelijk blijft of licht wint. De rechts-liberale partij Ciudadanos waarmee Ayuso in een coalitie zat, verloor volgens een van de peilingen al haar 26 zetels.
De PP heeft de regio Madrid de afgelopen 26 jaar bestuurd en de overtuigende overwinning geeft de partij waarschijnlijk een impuls op nationaal niveau, waar de Socialistische Arbeiderspartij (PSOE) van Pedro Sanchez regeert. Die had 37 zetels, maar gaat nu terug naar 25 tot 28.
De rijke regio Madrid, waar ongeveer 7 van de 47 miljoen Spanjaarden wonen, registreerde maandag 369 gevallen van Covid-19 per 100.000 inwoners in de afgelopen 14 dagen, tegen een landelijk gemiddelde van 223. De bezetting van intensivecareafdelingen is ook het hoogst in Spanje, met bijna 45 procent.
Meer uit Buitenland
DUBAI (ANP) - Een tanker is voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten geraakt door onbekende projectielen. Dat meldt de Britse scheepvaartmonitor United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) maandag.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De troepen van het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) zullen vanaf maandag steun verlenen aan Project Freedom om de vrijheid van scheepvaart voor de commerciële scheepvaart door de Straat van Hormuz te herstellen. Dat schrijft het CENTCOM op X.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oud-burgemeester Rudy Giuliani van New York is opgenomen in het ziekenhuis en "verkeert in kritieke, maar stabiele toestand". Dat meldt zijn woordvoerder Ted Goodman op X.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Elke poging van de VS om zich te mengen in de Straat van Hormuz wordt beschouwd als een schending van het staakt-het-vuren. Dat schrijft Ebrahim Azizi, hoofd van de nationale veiligheidscommissie in het Iraanse parlement, op X.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk staat op het punt onderhandelingen te starten om zich aan te sluiten bij het leningsplan ter waarde van 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne. Dat stelt de Britse regering zondag in een verklaring.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.
6 uur geleden