Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verkiezingen in Israël voor de vierde keer in twee jaar

Verkiezingen in Israël voor de vierde keer in twee jaar

TEL AVIV (ANP) - Israëliërs kunnen dinsdag voor de vierde keer in twee jaar naar de stembus gaan. De verkiezingen zijn het gevolg van de breuk tussen de coalitiepartijen. Partijleiders Benjamin Netanyahu (Likoed) en Benny Gantz (Blauw en Wit) hadden afgesproken dat Gantz Netanyahu halverwege de kabinetsperiode zou aflossen als premier, maar Netanyahu trok de stekker uit de coalitie voordat de premierswissel kon plaatsvinden.

De Likoed-leider hoopt bij de verkiezingen dinsdag te profiteren van de snelle uitrol van de coronavaccinatiecampagne in Israël. De wegens corruptie en fraude aangeklaagde Netanyahu heeft deze keer echter zware concurrentie van zowel rechts als links.

Netanyahu (71), die eind jaren negentig zijn eerste ambtstermijn als premier diende, bekleedt het ambt inmiddels onafgebroken sinds 2009 en is de langstzittende Israëlische leider tot dusver. Voordat het Israëlische vaccinatieprogramma tegen het coronavirus in december begon, lag Netanyahu behalve om de corruptieschandalen rondom hem ook stevig onder vuur vanwege de economische crisis in Israël als gevolg van de coronapandemie.

Inmiddels heeft de premier politiek de wind mee. Dat is niet alleen te danken aan de Israëlische vaccinatiecampagne maar ook aan de toenadering tussen Israël en meerdere Arabische landen, gerealiseerd met behulp van de Verenigde Staten.

Opiniepeilers voorspellen inmiddels dat Netanyahu's Likoed-partij opnieuw de grootste wordt na de stembusgang van dinsdag. Een meerderheid van de 120 zetels in de Knesset zit er vooralsnog echter niet in voor Likoed, en ook het vormen van een coalitie lijkt nog lastig te kunnen worden voor Netanyahu.

Grote politieke rivalen van Netanyahu zijn dinsdag onder anderen oud-coalitiepartner Benny Gantz van de middenpartij Blauw en Wit, en Yair Lapid, van de centrumlinkse partij Yesh Atid. De voornaamste concurrentie op rechts komt van Naftali Bennett, leider van de havikenpartij Yamima en Netanyahu's voormalige partijgenoot Gideon Saar, die recentelijk de Nieuwe Hoop-partij oprichtte.

Meer uit Buitenland

Gemeenteraadsverkiezingen VK: Reform UK op winst, Labour verliest

LONDEN (ANP) - Bij de donderdag gehouden gemeenteraadsverkiezingen in het Verenigd Koninkrijk lijkt Labour, de partij van premier Keir Starmer, op een groot verlies af te stevenen. Winst is er, zoals verwacht, voor Reform UK, de anti-immigratiepartij van Nigel Farage.

1 uur geleden
Trump meldt volledige vernietiging van Iraanse aanvallers

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump meldt op Truth Social dat "drie Amerikaanse torpedobootjagers van wereldklasse zojuist, onder vuur, zeer succesvol de Straat van Hormuz zijn uitgevaren".

2 uur geleden
Minister: bedreigingen VS kunnen leiden tot bloedbad op Cuba

HAVANA (ANP/RTR) - De bedreigingen van de VS kunnen leiden tot een bloedbad op Cuba. Dat heeft de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken tegen ABC News gezegd.

5 uur geleden
Argentinië: bron besmetting hantavirus nog niet bevestigd

BUENOS AIRES (ANP/AFP) - Het is nog niet mogelijk om de bron van de besmetting met het hantavirus te bevestigen. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Volksgezondheid donderdagavond in een verklaring.

5 uur geleden
Amerikaanse rechtbank: Trumps invoerheffingen onwettig

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse handelsrechtbank heeft donderdag de invoerheffingen van 10 procent van de Amerikaanse president Donald Trump op het grootste deel van de invoer naar de Verenigde Staten onwettig verklaard.

7 uur geleden
Iraanse staatsmedia melden explosies bij Straat van Hormuz

BANDAR ABBAS (ANP/AFP) - Volgens Iraanse staatsmedia hebben er explosies plaatsgevonden op een eiland in de Straat van Hormuz en boven de kuststad Bandar Abbas. Staatsomroep IRIB meldt dat de Amerikanen een olietanker hebben aangevallen en dat Iran heeft gereageerd met raketten.

9 uur geleden
Europarlement aan lidstaten: maak haast met Europese defensieunie

BRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs uit elf landen en vier politieke groepen roepen de lidstaten op snel een Europese defensieunie op te richten. Alleen daarmee kan Europa zich zelfstandig verdedigen. Die unie moet een plek krijgen binnen de NAVO, maar ook los van de NAVO kunnen opereren.

16 uur geleden