Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verkiezingen in Israël voor de vierde keer in twee jaar

Verkiezingen in Israël voor de vierde keer in twee jaar

TEL AVIV (ANP) - Israëliërs kunnen dinsdag voor de vierde keer in twee jaar naar de stembus gaan. De verkiezingen zijn het gevolg van de breuk tussen de coalitiepartijen. Partijleiders Benjamin Netanyahu (Likoed) en Benny Gantz (Blauw en Wit) hadden afgesproken dat Gantz Netanyahu halverwege de kabinetsperiode zou aflossen als premier, maar Netanyahu trok de stekker uit de coalitie voordat de premierswissel kon plaatsvinden.

De Likoed-leider hoopt bij de verkiezingen dinsdag te profiteren van de snelle uitrol van de coronavaccinatiecampagne in Israël. De wegens corruptie en fraude aangeklaagde Netanyahu heeft deze keer echter zware concurrentie van zowel rechts als links.

Netanyahu (71), die eind jaren negentig zijn eerste ambtstermijn als premier diende, bekleedt het ambt inmiddels onafgebroken sinds 2009 en is de langstzittende Israëlische leider tot dusver. Voordat het Israëlische vaccinatieprogramma tegen het coronavirus in december begon, lag Netanyahu behalve om de corruptieschandalen rondom hem ook stevig onder vuur vanwege de economische crisis in Israël als gevolg van de coronapandemie.

Inmiddels heeft de premier politiek de wind mee. Dat is niet alleen te danken aan de Israëlische vaccinatiecampagne maar ook aan de toenadering tussen Israël en meerdere Arabische landen, gerealiseerd met behulp van de Verenigde Staten.

Opiniepeilers voorspellen inmiddels dat Netanyahu's Likoed-partij opnieuw de grootste wordt na de stembusgang van dinsdag. Een meerderheid van de 120 zetels in de Knesset zit er vooralsnog echter niet in voor Likoed, en ook het vormen van een coalitie lijkt nog lastig te kunnen worden voor Netanyahu.

Grote politieke rivalen van Netanyahu zijn dinsdag onder anderen oud-coalitiepartner Benny Gantz van de middenpartij Blauw en Wit, en Yair Lapid, van de centrumlinkse partij Yesh Atid. De voornaamste concurrentie op rechts komt van Naftali Bennett, leider van de havikenpartij Yamima en Netanyahu's voormalige partijgenoot Gideon Saar, die recentelijk de Nieuwe Hoop-partij oprichtte.

Meer uit Buitenland

Minimale toename internetverkeer Iran

TEHERAN (ANP) - Er is een minimale toename van het internetverkeer in Iran, meldt internetwaakhond NetBlocks. Al ruim een week is het internet in Iran geblokkeerd, maar NetBlocks meldt in de nacht van vrijdag op zaterdag dat zo'n 2 procent van de Iraniërs toegang tot het internet lijkt te hebben. Dat is meer dan in de afgelopen dagen.

1 uur geleden
Rechter legt inzet ICE-agenten in Minnesota aan banden

MINNEAPOLIS (ANP) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Minnesota heeft besloten dat de inzet van agenten van de vreemdelingenpolitie ICE in Minneapolis aan banden wordt gelegd, schrijven The New York Times en The Washington Post. ICE-agenten mogen geen vreedzame demonstranten meer arresteren, geen pepperspray meer inzetten tegen demonstranten en geen automobilisten arresteren die auto's van ICE-agenten volgen.

2 uur geleden
Luchtvaartautoriteit VS waarschuwt piloten boven Mexico

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit Federal Aviation Administration (FAA) waarschuwt luchtvaartmaatschappijen om boven Mexico en Midden-Amerika "voorzichtig" te zijn vanwege "militaire activiteiten". De waarschuwing geldt ook boven landen als Colombia, Panama en Ecuador en is tot halverwege maart van kracht.

2 uur geleden
Media: Justitie VS begint strafrechtelijk onderzoek naar Tim Walz

WASHINGTON/SAINT PAUL (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie begint een strafrechtelijk onderzoek naar de Democratische gouverneur van Minnesota Tim Walz. Dat melden ingewijden aan CBS News en The Washington Post. Ook de burgemeester van Minneapolis, Jacob Frey, wordt gedagvaard, aldus de ingewijden.

6 uur geleden
Sigrid Kaag lid van nieuwe ondersteunende raad voor Gaza

WASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse oud-vicepremier en oud-VN-gezant Sigrid Kaag zit in een nieuw op te richten ondersteunende raad voor "vrede, stabiliteit en welvaart" in Gaza, meldt het Witte Huis vrijdagavond in een verklaring. Deze raad moet het Palestijnse overgangsbestuur en de door Trump voorgezeten vredesraad voor Gaza ondersteunen.

6 uur geleden
Rubio, Witkoff, Kushner en Blair in vredesraad voor Gaza

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de leden gekozen voor de internationale vredesraad die toezicht zal houden op het toekomstige overgangsbestuur in de Gazastrook. Het gaat onder meer om zijn minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, VS-gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Ook de Britse oud-premier Tony Blair zit in de raad, meldt het Witte Huis vrijdagavond.

6 uur geleden
Syrië erkent het Koerdisch als nationale taal

ALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.

8 uur geleden