Verkiezingen in Israël voor de vierde keer in twee jaar
TEL AVIV (ANP) - Israëliërs kunnen dinsdag voor de vierde keer in twee jaar naar de stembus gaan. De verkiezingen zijn het gevolg van de breuk tussen de coalitiepartijen. Partijleiders Benjamin Netanyahu (Likoed) en Benny Gantz (Blauw en Wit) hadden afgesproken dat Gantz Netanyahu halverwege de kabinetsperiode zou aflossen als premier, maar Netanyahu trok de stekker uit de coalitie voordat de premierswissel kon plaatsvinden.
De Likoed-leider hoopt bij de verkiezingen dinsdag te profiteren van de snelle uitrol van de coronavaccinatiecampagne in Israël. De wegens corruptie en fraude aangeklaagde Netanyahu heeft deze keer echter zware concurrentie van zowel rechts als links.
Netanyahu (71), die eind jaren negentig zijn eerste ambtstermijn als premier diende, bekleedt het ambt inmiddels onafgebroken sinds 2009 en is de langstzittende Israëlische leider tot dusver. Voordat het Israëlische vaccinatieprogramma tegen het coronavirus in december begon, lag Netanyahu behalve om de corruptieschandalen rondom hem ook stevig onder vuur vanwege de economische crisis in Israël als gevolg van de coronapandemie.
Inmiddels heeft de premier politiek de wind mee. Dat is niet alleen te danken aan de Israëlische vaccinatiecampagne maar ook aan de toenadering tussen Israël en meerdere Arabische landen, gerealiseerd met behulp van de Verenigde Staten.
Opiniepeilers voorspellen inmiddels dat Netanyahu's Likoed-partij opnieuw de grootste wordt na de stembusgang van dinsdag. Een meerderheid van de 120 zetels in de Knesset zit er vooralsnog echter niet in voor Likoed, en ook het vormen van een coalitie lijkt nog lastig te kunnen worden voor Netanyahu.
Grote politieke rivalen van Netanyahu zijn dinsdag onder anderen oud-coalitiepartner Benny Gantz van de middenpartij Blauw en Wit, en Yair Lapid, van de centrumlinkse partij Yesh Atid. De voornaamste concurrentie op rechts komt van Naftali Bennett, leider van de havikenpartij Yamima en Netanyahu's voormalige partijgenoot Gideon Saar, die recentelijk de Nieuwe Hoop-partij oprichtte.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - De drie VN-militairen die vorige maand omkwamen bij twee losse aanvallen in Libanon, zijn volgens VN-onderzoek gedood door Israël en Hezbollah. Een van de incidenten kwam door een explosief van Hezbollah, het andere door een Israëlische beschieting.
26 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat Ye nooit uitgenodigd had moeten worden om op te treden op het Wireless Festival in Londen. Dat schrijft Starmer op X, nadat bekend was geworden dat de omstreden rapper de toegang tot het Verenigd Koninkrijk is geweigerd.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Als de Amerikaanse president Donald Trump uitvoering geeft aan zijn dreigement om "een hele beschaving" te laten sterven, komt dat neer op "de ernstigste misdaden" onder het internationaal recht, zegt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Hij benadrukt dat het aanvallen van burgers een oorlogsmisdaad is.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Duizenden mensen, begeleid door blaasmuziek van de militaire kapel, bewezen dinsdag de laatste eer aan de ex-president van Suriname, Chandrikapersad Santokhi, die op 30 maart plotseling overleed op 67-jarige leeftijd. De uitvaartdienst met staatseer wordt gehouden in De Olifant, het partijcentrum van de Vooruitstrevende Hervormings Partij waarvan hij voorzitter was.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël heeft dinsdag bruggen en spoorwegen aangevallen in Iran, meldt premier Benjamin Netanyahu. Die zouden worden gebruikt door het Iraanse regime om wapens te vervoeren.
2 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR) - De pro-Iraanse militie Kataib Hezbollah zegt de ontvoerde Amerikaanse journalist Shelly Kittleson vrij te laten. Zij werd vorige week ontvoerd in de Iraakse hoofdstad Bagdad. De militie eist daarbij dat de journalist Irak direct verlaat. Kittleson schrijft onder andere voor de Britse omroep BBC en Politico.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is er niet in geslaagd om een resolutie aan te nemen over het heropenen van de Straat van Hormuz. China heeft zijn vetorecht gebruikt om de resolutie, die was ingediend door Bahrein, te blokkeren.
3 uur geleden