Verkiezingen in Israël voor de vierde keer in twee jaar
TEL AVIV (ANP) - Israëliërs kunnen dinsdag voor de vierde keer in twee jaar naar de stembus gaan. De verkiezingen zijn het gevolg van de breuk tussen de coalitiepartijen. Partijleiders Benjamin Netanyahu (Likoed) en Benny Gantz (Blauw en Wit) hadden afgesproken dat Gantz Netanyahu halverwege de kabinetsperiode zou aflossen als premier, maar Netanyahu trok de stekker uit de coalitie voordat de premierswissel kon plaatsvinden.
De Likoed-leider hoopt bij de verkiezingen dinsdag te profiteren van de snelle uitrol van de coronavaccinatiecampagne in Israël. De wegens corruptie en fraude aangeklaagde Netanyahu heeft deze keer echter zware concurrentie van zowel rechts als links.
Netanyahu (71), die eind jaren negentig zijn eerste ambtstermijn als premier diende, bekleedt het ambt inmiddels onafgebroken sinds 2009 en is de langstzittende Israëlische leider tot dusver. Voordat het Israëlische vaccinatieprogramma tegen het coronavirus in december begon, lag Netanyahu behalve om de corruptieschandalen rondom hem ook stevig onder vuur vanwege de economische crisis in Israël als gevolg van de coronapandemie.
Inmiddels heeft de premier politiek de wind mee. Dat is niet alleen te danken aan de Israëlische vaccinatiecampagne maar ook aan de toenadering tussen Israël en meerdere Arabische landen, gerealiseerd met behulp van de Verenigde Staten.
Opiniepeilers voorspellen inmiddels dat Netanyahu's Likoed-partij opnieuw de grootste wordt na de stembusgang van dinsdag. Een meerderheid van de 120 zetels in de Knesset zit er vooralsnog echter niet in voor Likoed, en ook het vormen van een coalitie lijkt nog lastig te kunnen worden voor Netanyahu.
Grote politieke rivalen van Netanyahu zijn dinsdag onder anderen oud-coalitiepartner Benny Gantz van de middenpartij Blauw en Wit, en Yair Lapid, van de centrumlinkse partij Yesh Atid. De voornaamste concurrentie op rechts komt van Naftali Bennett, leider van de havikenpartij Yamima en Netanyahu's voormalige partijgenoot Gideon Saar, die recentelijk de Nieuwe Hoop-partij oprichtte.
Meer uit Buitenland
BEIROET/TYRUS (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op de Libanese stad Tyrus zijn maandag vier doden en 127 gewonden gevallen. Dit meldt het ministerie van Gezondheid in Libanon. Een getroffen plek was volgens de Libanese autoriteiten het Jabal Amel-ziekenhuis in de stad. Daarbij raakten vier artsen, 27 verplegers en acht andere personeelsleden gewond.
9 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft dinsdag het aantal vermoedelijke ebolagevallen sterk teruggebracht naar 116. Eerder meldde de organisatie meer dan negenhonderd vermoedelijke gevallen. Er zijn 330 bevestigde besmettingen en bijna vijftig doden door het virus.
9 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door zware Russische aanvallen op Oekraïne is opgelopen tot zeker 22. Meer dan honderd mensen raakten gewond, melden de Oekraïense autoriteiten.
10 uur geledenBEIROET (ANP/DPA/AFP) - Israël en de Libanese beweging Hezbollah zijn doorgegaan met aanvallen op elkaar, ondanks een mededeling van president Donald Trump dat ze de wapens tijdelijk en onder voorwaarden neerleggen.
10 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan naar de NAVO-top in Ankara te komen, zegt gastland Turkije. Dat zou hij meermaals hebben aangegeven.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische geheime dienst FSB zegt een grootschalige operatie van buitenlandse inlichtingendiensten te hebben ontdekt, waarbij spyware was geïnstalleerd op de telefoons van hoge functionarissen. Hierdoor kon volgens de FSB in het geheim informatie worden verzameld.
12 uur geledenNANYUKI (ANP/RTR) - Bij een betoging tegen de oprichting van een Amerikaanse quarantainefaciliteit in de Keniaanse plaats Nanyuki zijn volgens waarnemers twee betogers door politiekogels gedood. Honderden mensen demonstreren bij de luchtmachtbasis bij de stad tegen het plan daar een Amerikaans opvangcentrum te zetten voor Amerikanen die in contact kunnen zijn geweest met het ebolavirus en daarom nog niet naar de VS mogen reizen.
13 uur geleden