Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Verkiezingen Hongkong weer een jaar uitgesteld'

'Verkiezingen Hongkong weer een jaar uitgesteld'

PEKING (ANP) - De verkiezingen in Hongkong worden waarschijnlijk opnieuw een jaar uitgesteld, naar september 2022. Dat zou China meer tijd geven om het politieke systeem in de metropool op de schop te nemen, melden lokale media. De autoriteiten stelden de verkiezingen vorig jaar ook al uit, formeel vanwege de coronacrisis.

De kwestie Hongkong ligt op tafel tijdens het Chinese Nationale Volkscongres (NPC) in Peking. Het parlement buigt zich tijdens de jaarlijkse bijeenkomst over het kiesstelsel in de metropool, werd van tevoren bekendgemaakt.

Bronnen zeggen tegen de krant South China Morning Post dat wordt gerekend op hervormingen van het kiesstelsel in Hongkong. Het aantal parlementariërs in de metropool wordt mogelijk uitgebreid van 70 naar 90. Ook wordt waarschijnlijk gesleuteld aan de samenstelling van het kiescollege dat de hoogste bestuurder van Hongkong kiest.

Lokale bestuurders

De krant schrijft dat 117 zetels van lokale bestuurders in het kiescollege komen te vervallen. Die zijn in veel gevallen in handen van leden van de pro-democratische oppositie, die bij de lokale verkiezingen in Hongkong in 2019 een grote overwinning boekte.

Het college bestaat nu uit zo'n 1200 vertegenwoordigers van verschillende sectoren in Hongkong. Het orgaan mag straks mogelijk niet alleen de leider van de stad aanwijzen, maar ook 30 parlementariërs.

Autonomie

Hongkong, dat tot 1997 een Britse kroonkolonie was, is ook nu al geen volwaardige democratie naar westers model. Hongkong geniet binnen China een zekere mate van autonomie en heeft een eigen parlement, maar kiezers kunnen niet alle parlementariërs rechtstreeks kiezen.

Een woordvoerder van het NPC zei dat het congres de constitutionele bevoegdheid heeft om het kiessysteem in Hongkong "te verbeteren". Volgens waarnemers wil Peking de invloed van de oppositie op het verkiezingsproces zo veel mogelijk inperken.

China voerde vorig jaar na aanhoudende massaprotesten een omstreden veiligheidswet in. Dat gaf de autoriteiten meer mogelijkheden om activisten aan te pakken. Veel prominente pro-democratische oppositieleden en activisten in Hongkong zijn sindsdien vastgezet of naar het buitenland vertrokken.

Meer uit Buitenland

Branden in Indonesië gevaar voor ernstig bedreigde orang-oetan

JAKARTA (ANP/AFP) - Bosbranden in de tropische wouden van het Indonesische deel van het eiland Borneo hebben de druk op de ernstig bedreigde orang-oetans verder opgevoerd. Dat meldt de internationale natuurbeschermingsorganisatie IUCN.

41 minuten geleden
Overstromingsgevaar in Bangkok door hevige regen

BANGKOK (ANP/AFP) - Sinds donderdagmiddag regent het zo hard in de Thaise hoofdstad Bangkok dat de autoriteiten een officiële overstromingsramp hebben uitgeroepen. De rampenstatus geldt voor alle vijftig districten van Bangkok, waar onophoudelijke regen hevige overstromingen veroorzaakt.

2 uur geleden
TikTok schikt in zaak Alabama en stelt limieten in voor kinderen

MONTGOMERY (ANP/AFP/RTR) - TikTok heeft een schikking getroffen in een rechtszaak in de Amerikaanse staat Alabama over beschuldigingen rond de veiligheid van kinderen op het sociale mediaplatform. TikTok stemt in met beperkingen voor kinderen die het platform gebruiken en zal minstens 100 miljoen dollar betalen aan de staat Alabama. De rechtszaak die maandag zou beginnen is daarmee van de baan.

3 uur geleden
WSJ: Trump weigert Iraans voorstel voor staakt-het-vuren

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou een Iraans voorstel voor een staakt-het-vuren hebben geweigerd. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.

5 uur geleden
Iran: Hormuz heropent aan einde van zevendaags plan

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran is bereid binnen zeven dagen de blokkade op de Straat van Hormuz op te heffen en de nucleaire onderhandelingen te hervatten, mits de VS akkoord gaan met het eisenpakket van Iran. In de marge van de VN-top in New York zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi, vrijdag dat de bal nu bij de VS ligt om dit zevendaagse plan te accepteren.

7 uur geleden
Online gokken per direct verboden in Brazilië

BRASILIA (ANP/RTR) - Online gokken is per direct verboden in Brazilië. De Braziliaanse president Luiz Inácio 'Lula' da Silva heeft vrijdag een presidentieel decreet uitgevaardigd dat het onmogelijk maakt om nog geld te storten op goksites.

7 uur geleden
Duizenden Kosovaren demonstreren na vonnis Kosovotribunaal

PRISTINA (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn in Kosovo de straat op gegaan om te demonstreren tegen de veroordelingen in het Kosovotribunaal vorige week. Onder anderen voormalig president Hashim Thaçi werd daar veroordeeld voor oorlogsmisdaden gepleegd in de jaren negentig. Thaçi streed destijds voor een onafhankelijk Kosovo.

10 uur geleden