Verkiezing president Italië nog muurvast
ROME (ANP/BLOOMBERG/BELGA) - In Italië hebben ook de jongste pogingen een nieuwe president te kiezen tot niets geleid. De zesde stemronde vrijdagavond draaide uit op een fiasco, nadat eerder op de dag de vijfde ronde ook al geen winnaar had opgeleverd.
Ruim duizend politici (landelijke en regionale afgevaardigden) zijn nu al bijna een week bezig een staatshoofd te kiezen. Dat is overwegend een ceremoniële functie, maar de president heeft invloed bij onder meer bepaalde benoemingen en de regeringsvorming.
De verkiezingen zijn vooral belangrijk omdat ook premier Mario Draghi als opvolger van president Sergio Mattarella wordt genoemd. Maar Draghi kreeg tot dusver onvoldoende steun, mogelijk uit vrees dat zijn vertrek de stabiliteit van de regering ondermijnt.
Casellati
Bij de vijfde poging leek er wat schot in de zaak te komen, omdat rechtse partijen senaatsvoorzitter Maria Elisabetta Casellati naar voren schoven. Maar voor haar kandidatuur was onvoldoende draagvlak en de verkiezingsronde liep uit op een flop, aldus Italiaanse media. De 75-jarige Casellati zou anders de eerste vrouwelijke president van Italië worden.
Linkse partijen hadden al duidelijk gemaakt dat ze niet zaten te wachten op Casellati, een uiterst conservatieve partijgenoot van Silvio Berlusconi. Die steenrijke oud-premier hoopte aanvankelijk zelf president te worden. Hij trok zich later terug als kandidaat.
Om het verkiezingsproces te bespoedigen is besloten voortaan twee keer per dag te stemmen. Dat betekent dat zaterdag de volgende ronde volgt om de patstelling te doorbreken tussen de centrumlinkse en centrumrechtse blokken. Volgens de rechtse leider Matteo Salvini is het in ieder geval het streven een vrouw op de functie te krijgen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De wapens die door bondgenoten van Oekraïne in de Verenigde Staten zijn gekocht, gaan gewoon naar Oekraïne, verzekert de NAVO. Het bondgenootschap reageert op berichten dat de VS bijvoorbeeld schaarse luchtverdedigingsraketten liever naar het Midden-Oosten zouden willen sturen om Iraanse raketten en drones af te slaan.
51 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro is voor de tweede keer voor de rechter verschenen in New York. Volgens zijn advocaat hebben Maduro en zijn vrouw geen geld voor hun eigen verdediging, omdat de VS de betalingen blokkeren.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft als "geschenk" toegestaan dat in totaal tien olietankers door de Straat van Hormuz mochten varen, zei de Amerikaanse president Donald Trump tegen de pers.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het vijftienpuntenplan dat de VS hebben voorgelegd aan Iran, is ontvangen en leidde tot "sterke en positieve berichten en gesprekken". Dat zegt de Amerikaanse onderhandelaar Steve Witkoff in een toelichting over de toenadering die de VS hebben gezocht tot Iran.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Iran was van plan om het Midden-Oosten over te nemen, heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd tijdens een kabinetsbijeenkomst. "Maar wij kwamen toevallig langs, dus het was niet zo makkelijk."
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Europese Commissie vindt dat Oekraïne geen grondgebied moet afstaan om de oorlog te beëindigen. Dat de Verenigde Staten dat van plan lijken, speelt Rusland in de kaart, aldus de Europese buitenlandchef Kaja Kallas.
3 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un een automatisch geweer cadeau gegeven, meldt het Belarussische staatspersbureau BelTA. Loekasjenko was in Pyongyang op bezoek voor het ondertekenen van een vriendschapsverdrag en de twee leiders wisselden veel geschenken met elkaar uit.
6 uur geleden