Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verkiezing president Italië nog muurvast

Verkiezing president Italië nog muurvast

ROME (ANP/BLOOMBERG/BELGA) - In Italië hebben ook de jongste pogingen een nieuwe president te kiezen tot niets geleid. De zesde stemronde vrijdagavond draaide uit op een fiasco, nadat eerder op de dag de vijfde ronde ook al geen winnaar had opgeleverd.

Ruim duizend politici (landelijke en regionale afgevaardigden) zijn nu al bijna een week bezig een staatshoofd te kiezen. Dat is overwegend een ceremoniële functie, maar de president heeft invloed bij onder meer bepaalde benoemingen en de regeringsvorming.

De verkiezingen zijn vooral belangrijk omdat ook premier Mario Draghi als opvolger van president Sergio Mattarella wordt genoemd. Maar Draghi kreeg tot dusver onvoldoende steun, mogelijk uit vrees dat zijn vertrek de stabiliteit van de regering ondermijnt.

Casellati

Bij de vijfde poging leek er wat schot in de zaak te komen, omdat rechtse partijen senaatsvoorzitter Maria Elisabetta Casellati naar voren schoven. Maar voor haar kandidatuur was onvoldoende draagvlak en de verkiezingsronde liep uit op een flop, aldus Italiaanse media. De 75-jarige Casellati zou anders de eerste vrouwelijke president van Italië worden.

Linkse partijen hadden al duidelijk gemaakt dat ze niet zaten te wachten op Casellati, een uiterst conservatieve partijgenoot van Silvio Berlusconi. Die steenrijke oud-premier hoopte aanvankelijk zelf president te worden. Hij trok zich later terug als kandidaat.

Om het verkiezingsproces te bespoedigen is besloten voortaan twee keer per dag te stemmen. Dat betekent dat zaterdag de volgende ronde volgt om de patstelling te doorbreken tussen de centrumlinkse en centrumrechtse blokken. Volgens de rechtse leider Matteo Salvini is het in ieder geval het streven een vrouw op de functie te krijgen.

Meer uit Buitenland

Hezbollah waarschuwt Israël voor schending bestand

BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese sjiitische beweging Hezbollah heeft verklaard "de vinger aan de trekker te hebben" voor het geval Israël de wapenstilstand schendt. Het tiendaagse bestand is vrijdag van kracht geworden.

14 minuten geleden
Nederlandse EU-parlementariërs: stop met naar Straatsburg gaan

BRUSSEL (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van de Partij voor de Dieren, SGP, PVV en BBB roepen op tijdelijk te stoppen met de maandelijkse vergadering in Straatsburg vanwege de dreigende energietekorten. Dat doen ze in een brief aan voorzitter van het Europees Parlement Roberta Metsola. Daarin vragen ze alle vergaderingen van het parlement in Brussel te houden tot het rustiger is in het Midden-Oosten.

48 minuten geleden
Minister: Starmer wist niet van negeren screening Mandelson

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer hoorde donderdag pas dat Peter Mandelson eigenlijk niet door de veiligheidsscreening was gekomen voordat hij ambassadeur in de Verenigde Staten zou worden. Dat heeft de hooggeplaatste minister Darren Jones gezegd tegen Sky News. Starmer reageerde volgens Jones "ziedend".

2 uur geleden
Duizenden Libanezen keren terug naar zuiden van hun land

TYRUS (ANP) - Vele duizenden Libanezen proberen terug te keren naar het zuiden van het land, nadat ze waren verdreven door de Israëlische aanvallen. Ze keren terug omdat er een wapenstilstand is ingegaan.

2 uur geleden
Franse minister: Nederland zou mijnen kunnen ruimen in Hormuz

PARIJS (ANP/RTR) - Een aantal Europese landen, waaronder Nederland, zou kunnen helpen met het ruimen van zeemijnen in de Straat van Hormuz, heeft de Franse minister van Defensie Catherine Vautrin gezegd tegen de Franse televisiezender TF1. In Parijs is vrijdag een overleg om te kijken hoe er weer veilig door de zeestraat gevaren zou kunnen worden, zodra de strijd voorbij is.

2 uur geleden
Myanmar schrapt alle doodstraffen, strafvermindering voor Suu Kyi

NAYPYIDAW (ANP/AFP/RTR) - De nieuwe president van Myanmar, Min Aung Hlaing, heeft alle doodstraffen in het land omgezet naar levenslange gevangenisstraffen. Ook krijgen duizenden gevangenen ter ere van het Myanmarese Nieuwjaar een strafvermindering, onder wie de afgezette oud-leider Aung San Suu Kyi.

2 uur geleden
Trump noemt Iran-oorlog 'uitstapje'

LAS VEGAS (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de oorlog met Iran tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Las Vegas donderdag gebagatelliseerd als "een kleine uitstap". Ook voorspelde hij dat het conflict "vrij snel" voorbij zal zijn.

4 uur geleden