Verkenners proberen gat tussen Rutte en Kaag te dichten
DEN HAAG (ANP) - VVD en D66 zijn de winnaars van de verkiezingen en moeten de kern van een nieuw kabinet gaan vormen. Maar ze verschillen over de vraag welke partijen er nog bij moeten komen om tot een meerderheid te komen. Dat gat proberen de verkenners Annemarie Jorritsma en Kajsa Ollongren donderdag enigszins te dichten.
Ze praten apart met beide partijleiders. Als eerste komt Mark Rutte van de VVD langs. Hij wil in elk geval het CDA erbij hebben, gaf hij al voor de verkiezingen aan. En eerder deze week zei hij na een gesprek met de verkenners dat hij wil praten met de nieuwe partij JA21 of de ChristenUnie over de vorming van een coalitie.
Sigrid Kaag van D66 wil juist een progressief kabinet. Zij gaf niet aan met welke partijen ze in zee wil gaan. Maar JA21 van Joost Eerdmans en Annabel Nanninga zal zeker niet haar voorkeur hebben. Die partij ziet bijvoorbeeld niets in de huidige klimaatplannen en wil een referendum over de toekomst van de euro. Op medisch-ethisch vlak is er een groot verschil tussen D66 enerzijds en de ChristenUnie anderzijds.
Het CDA maakt de zoektocht van de verkenners niet eenvoudiger. CDA-voorman Wopke Hoekstra zei deze week dat hij er niets voor voelt om aan te schuiven bij een liberaal motorblok om daarna op zoek te gaan naar een vierde partij. Volgens Hoekstra moeten Rutte en Kaag het eerst maar eens met elkaar eens worden welke kant ze op willen. Daar gaan de verkenners donderdag mee aan de slag.
Meer uit Binnenland
WANSSUM (ANP) - In het Noord-Limburgse Wanssum is de bestuurder van een auto in de nacht van donderdag op vrijdag om het leven gekomen bij een botsing tegen een boom aan de Helling. Dat meldt de politie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim een op de tien jongeren wordt minstens een keer verdacht van een misdrijf. Dat staat in een donderdag gepubliceerd onderzoek in opdracht van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC). De kosten van criminaliteit per groep adolescenten die in hetzelfde jaar van de basisschool kwamen, worden geschat op bijna 2,6 miljard euro.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof is donderdagavond in aanvaring gekomen met de Tweede Kamer over extra geld voor Oekraïne. Een meerderheid wil volgend jaar 2 miljard euro extra steun aan de regering in Kyiv geven, maar Schoof wil daar pas bij de voorjaarsnota over praten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dick Schoof heeft de Sierra Leoonse president Julius Maada Bio eerder deze week gevraagd om de uitlevering van Jos Leijdekkers, ook wel Bolle Jos. Dat bevestigt een woordvoerder van de demissionaire premier na berichtgeving door het AD.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie treft geen maatregelen tegen medewerkers die betrokken waren bij het mortierongeval in Mali, waarbij in 2006 twee militairen om het leven kwamen en een derde zwaargewond raakte. Defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) vindt het niet passend om "rechtspositionele maatregelen" te nemen. Want, zo redeneert hij in een Kamerbrief, veel van de onderliggende problemen zijn veroorzaakt door de manier waarop zijn ministerie is georganiseerd.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) wil dat Oekraïense vluchtelingen met een baan huur en premie voor de ziektekostenverzekering gaan betalen, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Ook krijgen zij een speciale vluchtelingenstatus die erop gericht is dat ze terugkeren naar hun moederland als daar vrede is. Dat moet de Europese regeling voor deze groep vervangen, die in maart 2027 verloopt. Dat staat in een voorstel dat de demissionaire bewindsvrouw vrijdag voorlegt in de ministerraad.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De avondspits van donderdag is volgens de ANWB de drukste spits van het jaar. Op het hoogtepunt, rond 17.30 uur, stond 1218 kilometer file. Het is vooral druk op de A27 tussen Utrecht en Breda en op de wegen rond Rotterdam.
11 uur geleden