Verkenner Van Strien begint aan lastige zoektocht naar coalitie
DEN HAAG (ANP) - Verkenner Gom van Strien (PVV) begint maandag aan zijn ingewikkelde zoektocht naar een mogelijke coalitie om een nieuw kabinet te vormen. De PVV heeft het initiatief omdat ze de grootste werd bij de verkiezingen.
Het wordt een ingewikkelde klus voor Van Strien, die sinds 2011 in de Eerste Kamer voor de PVV zit, is de algemene opvatting. Het enthousiasme om met de radicaal-rechtse partij van Geert Wilders samen te werken is niet bijzonder groot.
Wilders blijft optimistisch. Als de leiders van VVD, NSC en BBB met hem "aan tafel gaan zitten en we alle vier gaan praten en redelijke compromissen sluiten, dan hebben we binnen drie weken een regeerakkoord", twitterde hij zondag.
Maar een aantal van die potentiële coalitiepartners houdt de boot af. VVD-leider Dilan Yeşilgöz gaf vorige week al aan niet in een kabinet te willen stappen omdat haar partij tien zetels heeft verloren. Ze wil wel gedoogsteun geven aan een centrumrechts kabinet.
Dat standpunt wordt trouwens niet door iedereen in haar partij gewaardeerd. In een ingezonden brief in De Telegraaf schreven oud-ministers Halbe Zijlstra en Hans Hoogervorst dat de VVD de blokkade op deelname aan een kabinet met Wilders moet laten varen.
Pieter Omtzigt van NSC gaf in de campagne al aan moeite te hebben met de PVV. Het feit dat het PVV-programma op punten ingaat tegen de grondwet, maakt samenwerking voor hem erg lastig. Hij heeft aangegeven een voorstander te zijn van een minderheidskabinet.
Wilders sprak dit weekeinde van een "politieke trukendoos" die is opengegaan. Hij verklaarde "redelijk" te blijven en "ik zal me blijven matigen". Als het toch niet lukt, denkt hij nog meer stemmen te krijgen "want de geest is uit de fles en gaat er niet meer terug in".
Van Strien ontvangt maandag aan het eind van de ochtend als eerste Wilders. Daarna volgen Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA), Dilan Yeşilgöz (VVD) en Rob Jetten (D66). Omtzigt kon maandag niet en komt dinsdag langs.
Van Strien gaat door als verkenner hoewel hij wordt beschuldigd van fraude door zijn oude werkgever die aangifte tegen hem heeft gedaan. Hij ontkent de aantijgingen. NRC bracht de zaak naar buiten.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - PVV-leider Geert Wilders en Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA hebben tijdens het verkiezingsdebat van EenVandaag een harde aanvaring gehad toen het ging over AI-plaatjes die zijn gemaakt door twee PVV-Kamerleden. Wilders had de excuses die hij daarvoor heeft aangeboden moeten richten aan alle slachtoffers, vindt Timmermans.
33 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De 18-jarige Wesley van K. uit Leiden is veroordeeld tot een celstraf van 30 dagen, waarvan 25 dagen voorwaardelijk, en een taakstraf van 30 uur voor het sturen van doodsbedreigingen aan lijsttrekkers Stephan van Baarle (DENK) en Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA). De snelrechter in Den Haag vindt het bewezen dat hij de berichten via Instagram heeft verstuurd. Aangezien Van K. sinds zijn aanhouding vijf dagen vastzat, hoeft hij niet langer in de cel te blijven.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de Amsterdamse sportschool Saints & Stars is geen arbeidsuitbuiting geconstateerd. Dat meldt het Openbaar Ministerie na beoordeling van elf aangiftes van schoonmakers die daar werkten. Wel gaat het onderzoek naar mensensmokkel en valsheid in geschrifte verder.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft maandagmiddag in het water in het Westelijk Havengebied een lichaam gevonden. Dat meldt een woordvoerder. Het lichaam is aangetroffen bij de gezonken boot die de politie eerder maandag op de bodem van de Afrikahaven lokaliseerde.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in de rechtbank in Rotterdam celstraffen tot zeven jaar geëist in de strafzaak tegen een groep van acht verdachten die volgens het OM het radicale soevereine gedachtegoed aanhangen. Soevereinen zijn mensen die zich afkeren van de overheid en andere instituties. Een klein deel van hen is bereid geweld te gebruiken.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De reisinformatieborden van de NS zijn maandag overgegaan op een donkere modus. Dat betekent dat ze donkerblauw zijn met witte letters, in plaats van wit met donkerblauwe letters.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op Schiphol kunnen mensen die hun paspoort zijn kwijtgeraakt weer een noodpaspoort krijgen. De technische storing bij de Koninklijke Marechaussee is daarmee deels opgelost.
8 uur geleden