Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verkenner Van Strien begint aan lastige zoektocht naar coalitie

Verkenner Van Strien begint aan lastige zoektocht naar coalitie

DEN HAAG (ANP) - Verkenner Gom van Strien (PVV) begint maandag aan zijn ingewikkelde zoektocht naar een mogelijke coalitie om een nieuw kabinet te vormen. De PVV heeft het initiatief omdat ze de grootste werd bij de verkiezingen.

Het wordt een ingewikkelde klus voor Van Strien, die sinds 2011 in de Eerste Kamer voor de PVV zit, is de algemene opvatting. Het enthousiasme om met de radicaal-rechtse partij van Geert Wilders samen te werken is niet bijzonder groot.

Wilders blijft optimistisch. Als de leiders van VVD, NSC en BBB met hem "aan tafel gaan zitten en we alle vier gaan praten en redelijke compromissen sluiten, dan hebben we binnen drie weken een regeerakkoord", twitterde hij zondag.

Maar een aantal van die potentiële coalitiepartners houdt de boot af. VVD-leider Dilan Yeşilgöz gaf vorige week al aan niet in een kabinet te willen stappen omdat haar partij tien zetels heeft verloren. Ze wil wel gedoogsteun geven aan een centrumrechts kabinet.

Dat standpunt wordt trouwens niet door iedereen in haar partij gewaardeerd. In een ingezonden brief in De Telegraaf schreven oud-ministers Halbe Zijlstra en Hans Hoogervorst dat de VVD de blokkade op deelname aan een kabinet met Wilders moet laten varen.

Pieter Omtzigt van NSC gaf in de campagne al aan moeite te hebben met de PVV. Het feit dat het PVV-programma op punten ingaat tegen de grondwet, maakt samenwerking voor hem erg lastig. Hij heeft aangegeven een voorstander te zijn van een minderheidskabinet.

Wilders sprak dit weekeinde van een "politieke trukendoos" die is opengegaan. Hij verklaarde "redelijk" te blijven en "ik zal me blijven matigen". Als het toch niet lukt, denkt hij nog meer stemmen te krijgen "want de geest is uit de fles en gaat er niet meer terug in".

Van Strien ontvangt maandag aan het eind van de ochtend als eerste Wilders. Daarna volgen Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA), Dilan Yeşilgöz (VVD) en Rob Jetten (D66). Omtzigt kon maandag niet en komt dinsdag langs.

Van Strien gaat door als verkenner hoewel hij wordt beschuldigd van fraude door zijn oude werkgever die aangifte tegen hem heeft gedaan. Hij ontkent de aantijgingen. NRC bracht de zaak naar buiten.

Meer uit Binnenland

Minderjarige en 18-jarige opgepakt voor brand in Bedum

BEDUM (ANP) - Een minderjarige jongen en een 18-jarige man, beiden uit het Groningse Bedum, zijn donderdag opgepakt in het onderzoek naar de brand in die plaats. Het vuur brak op oudejaarsavond rond 23.00 uur uit in een sporthal. De politie houdt rekening met brandstichting.

19 minuten geleden
Opnieuw meer journalisten lastiggevallen tijdens hun werk

DEN HAAG (ANP) - Voor het derde jaar op rij hebben journalisten vaker melding gedaan van incidenten tijdens het uitvoeren van hun werk. Vorig jaar kwamen 262 meldingen binnen bij PersVeilig, in 2024 waren dat er 249.

1 uur geleden
Slachtoffers schietpartij Amsterdam Nieuw-West zijn twee tieners

AMSTERDAM (ANP) - De slachtoffers van de schietpartij in Amsterdam Nieuw-West zijn twee tieners. Het gaat om een 16-jarige jongen uit Delft en een 18-jarige jongen uit Amsterdam, meldt de politie.

2 uur geleden
Ongelukken door gladheid in hele land

DEN HAAG (ANP) - Op verschillende plekken in het land zijn in de nacht van donderdag op vrijdag ongelukken gebeurd, mogelijk door gladheid. Het gaat niet om grote incidenten op de snelweg, meldt de ANWB vrijdagochtend. In bijna het hele land geldt code geel vanwege de sneeuw en bevriezing.

3 uur geleden
22-jarige man tegen pijler van viaduct gebotst en overleden

ROTTERDAM (ANP) - Een 22-jarige man is overleden nadat hij in de nacht van donderdag op vrijdag met zijn auto tegen een pijler van een viaduct is gebotst op de President Rooseveltweg in Rotterdam-Terbregge. De politie weet nog niet wat de oorzaak is van het ongeluk.

3 uur geleden
Aantal treinstoringen in 2025 opnieuw gestegen

DEN HAAG (ANP) - Het aantal treinstoringen in Nederland is in 2025 opnieuw toegenomen. In totaal werden dit jaar ruim 6000 storingen geregistreerd, bijna 12 procent meer dan in 2024. Dat blijkt uit de ANP-analyse van storingsdata van Rijdendetreinen.nl.

4 uur geleden
Twee doden door schietpartij in Amsterdam Nieuw-West

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn twee mensen om het leven gekomen door een schietpartij, meldt de politie van de hoofdstad op Bluesky.

8 uur geleden