Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verkenner Van Strien begint aan lastige zoektocht naar coalitie

Verkenner Van Strien begint aan lastige zoektocht naar coalitie

DEN HAAG (ANP) - Verkenner Gom van Strien (PVV) begint maandag aan zijn ingewikkelde zoektocht naar een mogelijke coalitie om een nieuw kabinet te vormen. De PVV heeft het initiatief omdat ze de grootste werd bij de verkiezingen.

Het wordt een ingewikkelde klus voor Van Strien, die sinds 2011 in de Eerste Kamer voor de PVV zit, is de algemene opvatting. Het enthousiasme om met de radicaal-rechtse partij van Geert Wilders samen te werken is niet bijzonder groot.

Wilders blijft optimistisch. Als de leiders van VVD, NSC en BBB met hem "aan tafel gaan zitten en we alle vier gaan praten en redelijke compromissen sluiten, dan hebben we binnen drie weken een regeerakkoord", twitterde hij zondag.

Maar een aantal van die potentiële coalitiepartners houdt de boot af. VVD-leider Dilan Yeşilgöz gaf vorige week al aan niet in een kabinet te willen stappen omdat haar partij tien zetels heeft verloren. Ze wil wel gedoogsteun geven aan een centrumrechts kabinet.

Dat standpunt wordt trouwens niet door iedereen in haar partij gewaardeerd. In een ingezonden brief in De Telegraaf schreven oud-ministers Halbe Zijlstra en Hans Hoogervorst dat de VVD de blokkade op deelname aan een kabinet met Wilders moet laten varen.

Pieter Omtzigt van NSC gaf in de campagne al aan moeite te hebben met de PVV. Het feit dat het PVV-programma op punten ingaat tegen de grondwet, maakt samenwerking voor hem erg lastig. Hij heeft aangegeven een voorstander te zijn van een minderheidskabinet.

Wilders sprak dit weekeinde van een "politieke trukendoos" die is opengegaan. Hij verklaarde "redelijk" te blijven en "ik zal me blijven matigen". Als het toch niet lukt, denkt hij nog meer stemmen te krijgen "want de geest is uit de fles en gaat er niet meer terug in".

Van Strien ontvangt maandag aan het eind van de ochtend als eerste Wilders. Daarna volgen Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA), Dilan Yeşilgöz (VVD) en Rob Jetten (D66). Omtzigt kon maandag niet en komt dinsdag langs.

Van Strien gaat door als verkenner hoewel hij wordt beschuldigd van fraude door zijn oude werkgever die aangifte tegen hem heeft gedaan. Hij ontkent de aantijgingen. NRC bracht de zaak naar buiten.

Meer uit Binnenland

93 mensen met brandwonden door fakkels bij huldiging PSV

EINDHOVEN (ANP) - Ondanks het vuurwerkverbod dat gold rond de huldiging van PSV in Eindhoven hebben dinsdag 93 mensen brandwonden opgelopen door fakkels die werden afgestoken. Dit meldt de gemeente woensdag. Volgens de gemeente gaat het om (lichte) eerstegraads brandwonden. Niemand hoefde naar het ziekenhuis.

10 uur geleden
Minister besluit vooralsnog niet tot inreisverbod voor rapper Ye

DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse rapper Ye krijgt vooralsnog geen inreisverbod opgelegd, meldt minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA). Organisaties als het Centraal Joods Overleg hadden hiertoe opgeroepen, nadat het Verenigd Koninkrijk de artiest de toegang had ontzegd voor zijn komst naar een festival in Londen. Door antisemitische uitingen staat de rapper ter discussie.

13 uur geleden
Dode bankmedewerkster Amsterdam slachtoffer van misdrijf

AMSTERDAM (ANP) - De 40-jarige bankmedewerkster die op 26 maart dood werd gevonden in een woning aan de Koninginneweg in Amsterdam-Zuid, is waarschijnlijk slachtoffer van een misdrijf.

13 uur geleden
EU geeft Utrechtse projecten recordbedrag van 831 miljoen euro

UTRECHT (ANP) - De Europese Unie heeft sinds 2021 831 miljoen euro subsidie toegekend aan projecten in de provincie Utrecht. De provincie meldt dat niet eerder in een zesjarig Europees programma zo'n groot bedrag is toegewezen. Ook gaat het om bijna een verdubbeling in vergelijking met de vorige periode (2014-2020).

13 uur geleden
AP: datalekmeldingen ontvangen van klanten Chipsoft

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens heeft 'een aantal' datalekmeldingen ontvangen van klanten van softwareleverancier Chipsoft. Dat meldt een woordvoerder, die geen specifiek aantal noemt. "We verwachten dat het er meer zullen worden. De meldingen moeten officieel binnen 72 uur worden gedaan."

14 uur geleden
Nederland en bondgenoten: zullen bijdragen in Straat van Hormuz

DEN HAAG (ANP) - Nederland en zeven grote bondgenoten zullen nu er een staakt-het-vuren is, helpen bij het beschermen van de Straat van Hormuz. Dat zeggen ze in een verklaring, die ook is ondertekend door Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Italië, Canada, Denemarken, Spanje en de voorzitters van de Europese Commissie en de raad van EU-regeringsleiders.

14 uur geleden
Syrische verdachte uit Druten: zaak tegen mij is samenzwering

DEN HAAG (ANP) - Rafik A. (57) vindt de strafzaak tegen hem een "samenzwering". Dat bleek woensdag bij de start van zijn proces in de rechtbank in Den Haag. De Syriër zou zich in 2013 en 2014 in zijn vaderland schuldig hebben gemaakt aan verschillende gevallen van foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting. Hij wordt vervolgd voor 25 feiten, zei de officier van justitie.

15 uur geleden