
Verkenner Van Strien begint aan lastige zoektocht naar coalitie
DEN HAAG (ANP) - Verkenner Gom van Strien (PVV) begint maandag aan zijn ingewikkelde zoektocht naar een mogelijke coalitie om een nieuw kabinet te vormen. De PVV heeft het initiatief omdat ze de grootste werd bij de verkiezingen.
Het wordt een ingewikkelde klus voor Van Strien, die sinds 2011 in de Eerste Kamer voor de PVV zit, is de algemene opvatting. Het enthousiasme om met de radicaal-rechtse partij van Geert Wilders samen te werken is niet bijzonder groot.
Wilders blijft optimistisch. Als de leiders van VVD, NSC en BBB met hem "aan tafel gaan zitten en we alle vier gaan praten en redelijke compromissen sluiten, dan hebben we binnen drie weken een regeerakkoord", twitterde hij zondag.
Maar een aantal van die potentiële coalitiepartners houdt de boot af. VVD-leider Dilan Yeşilgöz gaf vorige week al aan niet in een kabinet te willen stappen omdat haar partij tien zetels heeft verloren. Ze wil wel gedoogsteun geven aan een centrumrechts kabinet.
Dat standpunt wordt trouwens niet door iedereen in haar partij gewaardeerd. In een ingezonden brief in De Telegraaf schreven oud-ministers Halbe Zijlstra en Hans Hoogervorst dat de VVD de blokkade op deelname aan een kabinet met Wilders moet laten varen.
Pieter Omtzigt van NSC gaf in de campagne al aan moeite te hebben met de PVV. Het feit dat het PVV-programma op punten ingaat tegen de grondwet, maakt samenwerking voor hem erg lastig. Hij heeft aangegeven een voorstander te zijn van een minderheidskabinet.
Wilders sprak dit weekeinde van een "politieke trukendoos" die is opengegaan. Hij verklaarde "redelijk" te blijven en "ik zal me blijven matigen". Als het toch niet lukt, denkt hij nog meer stemmen te krijgen "want de geest is uit de fles en gaat er niet meer terug in".
Van Strien ontvangt maandag aan het eind van de ochtend als eerste Wilders. Daarna volgen Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA), Dilan Yeşilgöz (VVD) en Rob Jetten (D66). Omtzigt kon maandag niet en komt dinsdag langs.
Van Strien gaat door als verkenner hoewel hij wordt beschuldigd van fraude door zijn oude werkgever die aangifte tegen hem heeft gedaan. Hij ontkent de aantijgingen. NRC bracht de zaak naar buiten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Vrouwelijke werknemers verbergen hormoongerelateerde klachten vaker op het werk dan andere gezondheidsklachten. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het CBS.
4 uur geledenMILOS (ANP) - Een Nederlandse boot is woensdag samen met vijf andere boten vanaf het Griekse eiland Milos vertrokken om zich aan te sluiten bij de Global Sumud Flotilla (GSF). Dat is een vloot met hulpgoederen die onderweg is naar Gaza. De ongeveer twintig boten worden bemand door pro-Palestijnse activisten, onder wie Greta Thunberg.
10 uur geledenALKMAAR (ANP) - De drie doden die woensdag werden aangetroffen in een woning aan de Stikkelwaard in Alkmaar zijn niet door toedoen van derden om het leven gekomen, meldt de politie op basis van onderzoek. "Er zijn geen aanwijzingen dat er anderen bij betrokken waren." Waardoor de drie dan wel zijn overleden, is niet bekendgemaakt.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag vijf werkstraffen en een geldboete geëist tegen klimaatactivisten, voor uiteenlopende vergrijpen die volgens de officier van justitie niet vallen onder hun demonstratierecht. De hoogste werkstraf die de officier van de rechtbank verlangt, is 120 uur voor een activist die twee keer werd betrapt op het bekladden van een muur langs de A12 in Den Haag en op het blokkeren van het verkeer op diezelfde weg.
10 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - Bij een controle in de haven van Vlissingen heeft de douane vorige week donderdag 1001 kilo cocaïne gevonden. De drugs zaten in een lading fruit vanuit Ecuador, meldt het Openbaar Ministerie.
11 uur geledenHEERLEN (ANP) - Vanwege de vondst van een mogelijk explosief in een woning aan de Corneliuslaan in Heerlen worden enkele woningen in die straat ontruimd. Dat melden de hulpdiensten.
12 uur geledenALKMAAR (ANP) - In een woning aan de Stikkelwaard in Alkmaar zijn woensdag drie doden aangetroffen. Dat meldt de politie, die ook zegt op dit moment nog rekening te houden met alle mogelijke scenario's.
13 uur geleden