Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verkenner Plasterk denkt dat rechts kabinet kan en ook 'moet'

Verkenner Plasterk denkt dat rechts kabinet kan en ook 'moet'

DEN HAAG (ANP) - Verkenner Ronald Plasterk denkt dat het mogelijk is een kabinet te vormen met PVV, VVD, NSC en BBB. "Ik denk ook dat het moet", zei hij in een toelichting op zijn verslag van de gesprekken die hij de afgelopen weken met partijen heeft gevoerd. "Het land moet bestuurd worden."

Een "eitje" zal het niet worden, weet Plasterk, met name wijzend op de principiële bezwaren die onder meer NSC heeft tegen sommige voorstellen van de PVV. Hij oppert in zijn verslag deze en komende maand een "korte informatieronde" te houden. Daarin moeten de partijen allereerst kijken of ze elkaar kunnen vinden op onderwerpen die de rechtstaat aangaan.

Daarna moeten de partijen wat Plasterk betreft op hoofdlijnen praten over belangrijke onderwerpen als migratie, bestaanszekerheid, goed bestuur, veiligheid, overheidsfinanciën, klimaat-, stikstof- en landbouwbeleid. Hij stelt voor ook andere partijen die dat willen te laten meepraten, om "zo breed mogelijk draagvlak per onderwerp te creëren".

Rechtstatelijkheid

Voor het weekeinde werd al duidelijk dat de partijen waarmee PVV-leider Geert Wilders graag een rechts kabinet wil smeden, nog niet allemaal staan te trappelen om te gaan onderhandelen. Uit het verslag van Plasterk wordt duidelijk dat alleen NSC-voorman Pieter Omtzigt nog op de rem trapt en pleit voor een "nadere verkenning ten aanzien van de rechtstatelijkheid".

NSC heeft moeite met voorstellen in het PVV-verkiezingsprogramma, bijvoorbeeld om de Koran en islamitisch onderwijs te verbieden. Wilders heeft tijdens de verkiezingscampagne gezegd dat hij om andere partijen tegemoet te komen wel bereid is deze wensen "in de ijskast" te zetten. Omtzigt wil zeker weten dat ze daar dan ook blijven.

Geen andere mogelijkheden

Andere mogelijkheden om tot een meerderheidscoalitie te komen ziet Plasterk niet. Het is aan de PVV als grootste partij én grootste winnaar om het voortouw te nemen, vinden bijna alle fractievoorzitters in de Tweede Kamer. Ook NSC en BBB zijn als grote winnaars aan zet, en de VVD als grote rechtse partij dichten partijleiders een "grote verantwoordelijkheid" toe om de wens van de kiezer te eerbiedigen.

Plasterk stelt voor dat Wilders met een voordracht komt voor een informateur. Of de voormalig PvdA-minister zelf beschikbaar is voor die rol, wil hij niet zeggen. De Tweede Kamer debatteert woensdag over de verkiezingsuitslag en de uitkomsten van de verkenning. Waarschijnlijk wijst de Kamer dan ook een informateur aan.

Meer uit Politiek

Burgemeester Gorinchem: Turkse gemeenschap kreeg veel te verduren

GORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.

5 uur geleden
Bij drie stembureaus in Gorinchem geen opmerkelijkheden

GORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.

6 uur geleden
Stembureaus Gorinchem dicht, tellen begint

GORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.

7 uur geleden
Europarlementariërs willen hogere straffen voor antisemitisme

STRAATSBURG (ANP) - Een aantal fracties in het Europees Parlement vindt dat antisemitisme steviger moet worden bestraft. Zo riep de Nederlandse Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) woensdag op tot "strenge regels en stevige handhaving" in een debat over het toenemende antisemitisme in Europa in het Europees Parlement.

9 uur geleden
FME pleit voor meer energiesteun nu Brussel meer hulp toestaat

ZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME wil dat Nederland met meer steun komt voor bedrijven die in de knel zitten door de energiecrisis door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat stelt de lobbyclub voor het bedrijfsleven nadat de Europese Commissie dit mogelijk heeft gemaakt.

13 uur geleden
Halsema vindt dat regering excuses aan Molukkers moet maken

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse regering zou excuses moeten maken aan de duizenden Molukse ex-militairen van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger (KNIL) en hun gezinnen die in de jaren vijftig gedwongen naar Nederland kwamen. Dat zou "een betekenisvol gebaar" zijn, zeker nu de eerste generatie Molukkers nog in leven is. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema woensdag bij een herdenking van de aankomst van ruim 4000 Molukkers in Amsterdam, 75 jaar geleden.

13 uur geleden
Advies Aboutaleb: hervat onderhandelingen Hart voor Den Haag, D66

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag zou toch weer met D66 moeten onderhandelen over een coalitie in de hofstad. Dat adviseert Ahmed Aboutaleb dinsdag in zijn eindverslag als verkenner.

1 dag geleden