Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verkenner adviseert 'midden-coalitie' in Brabant

Verkenner adviseert 'midden-coalitie' in Brabant

DEN BOSCH (ANP) - Brabant lijkt af te stevenen op een coalitie van BBB en VVD met PvdA en GroenLinks. Dat blijkt uit een woensdagavond in Den Bosch gepresenteerd eindadvies van verkenner Sacha Ausems. De verkenner sprak in dit verband van een 'midden-coalitie', die is volgens haar de beste garantie voor stabiliteit in het bestuur.

Aan de hand van haar advies kan een informateur of formateur aan de slag. BBB werd met 11 van de 55 zetels de grootste partij, gevolgd door de VVD met 9 en GroenLinks met 5. De PvdA telt 4 zetels. Deze beoogde coalitie zou 29 zetels hebben. De Provinciale Staten van Noord-Brabant bestaan uit 55 Statenleden uit 15 fracties.

Mogelijk kan de coalitie nog aangevuld worden met Lokaal Brabant, goed voor twee zetels. De beoogde coalitie zou dan 31 zetels tellen.

Parellelle werkelijkheid

"Het zal in de komende bestuursperiode niet altijd makkelijk worden", zei Ausems nog. "De opgaven zijn groot, complex en gaan gepaard met veel verschillende belangen. Voor een stabiel bestuur in Brabant is het van belang dat er een team staat dat elkaar vasthoudt en voor elkaar gaat staan, ook als het moeilijk wordt".

Ausems had nog een advies voor de beoogde coalitiepartners. "Er bestaat een parallelle werkelijkheid op het gebied van natuur en stikstof. Probeer met elkaar in dezelfde werkelijkheid te komen. Het is vooral belangrijk naar elkaar te luisteren. Je geeft en je neemt. En niet alleen naar de verschillen kijken, maar vooral naar de overeenkomsten."

Nieuwe formateur

Fractievoorzitter John Frenken van BBB Brabant maakte na afloop van de presentatie bekend dat Pieter Verhoeve de nieuwe formateur wordt. Verhoeve is burgemeester van Gouda en lid van de SGP. Hij zal komende vrijdagochtend voor de Brabantse Staten komen uitleggen wat hij als formateur denkt te gaan doen op weg naar de formatie van een nieuwe coalitie.

Frenken wil dat er haast gemaakt wordt. "De BBB vindt het belangrijk dat het over mensen gaat", zei hij. "Dat we samen optrekken. Wij zijn niet van het achterover hangen, willen samen verder. Er moet dan ook snel een formateur komen."

Meer uit Politiek

Yesilgöz wil bij volgende verkiezingen weer lijsttrekker worden

VEGHEL (ANP) - VVD-leider Dilan Yesilgöz wil bij de volgende verkiezingen weer lijsttrekker worden van haar partij. Dat laat ze weten in een interview met de NOS na een VVD-bijeenkomst in Veghel. Yesilgöz is sinds 2023 partijleider, na het vertrek van Mark Rutte. Op de vraag of zij de volgende lijsttrekker is van de VVD antwoordde ze: "Ja, dat ben ik".

53 minuten geleden
Jetten noemt tijd voor dialoog over ICC-sancties cruciaal

DEN HAAG (ANP) - Het is "cruciaal" dat de door de Verenigde Staten aangekondigde sancties niet direct in werking treden, zegt premier Rob Jetten. Dat geeft "essentiële ruimte" voor dialoog met de Amerikaanse regering. Nederland staat "volledig achter het ICC" en de sancties zijn "zeer betreurenswaardig", aldus de premier.

9 uur geleden
Berendsen: functioneren ICC ernstig geraakt door sancties VS

DEN HAAG (ANP) - Het functioneren van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag zal "ernstig geraakt" worden door de aangekondigde sancties van de Verenigde Staten, zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). De "hevige" strafmaatregelen worden pas over zes maanden van kracht. In de tussentijd zal geprobeerd worden om met de Amerikanen tot een oplossing te komen, aldus de minister.

10 uur geleden
Internationaal Strafhof vraagt lidstaten om steun na sancties VS

DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) roept lidstaten op tot steun en vraagt hen te ijveren dat het hof zijn werk kan blijven uitvoeren. Dit in reactie op een reeks nieuwe sancties die de Verenigde Staten vrijdag aankondigden tegen het ICC.

10 uur geleden
Minister Hermans maakt excuses aan Q-koortspatiënten

DEN BOSCH (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid heeft namens het kabinet excuses aangeboden aan Q-koortspatiënten. Hermans zei tijdens een symposium over de Q-koorts in Den Bosch dat ze excuses maakt aan mensen die steeds opnieuw hun verhaal moesten vertellen en dat "de overheid die er moet zijn om zorg en ondersteuning te bieden" er niet was. "Daar bied ik excuses voor aan, uit de grond van mijn hart", aldus Hermans.

12 uur geleden
Van den Brink: niet geslaagd om samen asielplekken te regelen

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten, Rijk en opvangorgaan COA zijn er de afgelopen tijd samen "onvoldoende in geslaagd" om plekken voor asielzoekers te regelen. Dat is volgens asielminister Bart van den Brink weer "pijnlijk duidelijk" geworden toen twintig asielzoekers de nacht van donderdag op vrijdag in de regen hebben geslapen bij aanmeldcentrum Ter Apel.

13 uur geleden
Aerdts: doe melding van beelden publieke executie VS

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie) kan zelf niet voorkomen dat de beelden van de publieke executie in de Verenigde Staten op 3 december online te zien zijn. Ze roept wel iedereen op die de beelden tegenkomt om ze te melden bij het socialemediaplatform waarop ze te zien zijn.

16 uur geleden