Verkenner adviseert 'midden-coalitie' in Brabant
DEN BOSCH (ANP) - Brabant lijkt af te stevenen op een coalitie van BBB en VVD met PvdA en GroenLinks. Dat blijkt uit een woensdagavond in Den Bosch gepresenteerd eindadvies van verkenner Sacha Ausems. De verkenner sprak in dit verband van een 'midden-coalitie', die is volgens haar de beste garantie voor stabiliteit in het bestuur.
Aan de hand van haar advies kan een informateur of formateur aan de slag. BBB werd met 11 van de 55 zetels de grootste partij, gevolgd door de VVD met 9 en GroenLinks met 5. De PvdA telt 4 zetels. Deze beoogde coalitie zou 29 zetels hebben. De Provinciale Staten van Noord-Brabant bestaan uit 55 Statenleden uit 15 fracties.
Mogelijk kan de coalitie nog aangevuld worden met Lokaal Brabant, goed voor twee zetels. De beoogde coalitie zou dan 31 zetels tellen.
Parellelle werkelijkheid
"Het zal in de komende bestuursperiode niet altijd makkelijk worden", zei Ausems nog. "De opgaven zijn groot, complex en gaan gepaard met veel verschillende belangen. Voor een stabiel bestuur in Brabant is het van belang dat er een team staat dat elkaar vasthoudt en voor elkaar gaat staan, ook als het moeilijk wordt".
Ausems had nog een advies voor de beoogde coalitiepartners. "Er bestaat een parallelle werkelijkheid op het gebied van natuur en stikstof. Probeer met elkaar in dezelfde werkelijkheid te komen. Het is vooral belangrijk naar elkaar te luisteren. Je geeft en je neemt. En niet alleen naar de verschillen kijken, maar vooral naar de overeenkomsten."
Nieuwe formateur
Fractievoorzitter John Frenken van BBB Brabant maakte na afloop van de presentatie bekend dat Pieter Verhoeve de nieuwe formateur wordt. Verhoeve is burgemeester van Gouda en lid van de SGP. Hij zal komende vrijdagochtend voor de Brabantse Staten komen uitleggen wat hij als formateur denkt te gaan doen op weg naar de formatie van een nieuwe coalitie.
Frenken wil dat er haast gemaakt wordt. "De BBB vindt het belangrijk dat het over mensen gaat", zei hij. "Dat we samen optrekken. Wij zijn niet van het achterover hangen, willen samen verder. Er moet dan ook snel een formateur komen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - 50PLUS wil wel meewerken aan een minderheidskabinet, zei partijleider Struijs nadat hij met informateur Sybrand Buma had gepraat. "Dan heb je per onderwerp invloed. Dat is een veel gunstigere situatie voor ons."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Asiel, VVD) heeft schriftelijk antwoord gegeven op de 277 vragen van Kamerleden over de strafbaarstelling van illegaliteit. Vlak voor de zomervakantie leidde een voorstel van de PVV hierover tot veel ophef, waarop Van Weel een tegenvoorstel deed. Nu de vragen daarover zijn beantwoord, is een Tweede Kamerdebat over zijn zogeheten 'novelle' een stap dichterbij.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk wil een meerderheidskabinet, zei hij voordat hij met informateur Sybrand Buma in gesprek ging. "Zodat er ook wat stabiliteit is, de komende tijd. En niet nog meer ruzie en gedoe." Zelf wil Dijk oppositie voeren, herhaalde hij woensdag.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer heeft nog steeds een voorkeur voor een "centrumrechts meerderheidskabinet", zei hij woensdag voor een gesprek met informateur Sybrand Buma. De christelijke politicus vindt het goed dat D66 en CDA hun aanzet voor een coalitieakkoord hebben afgerond, al kan hij zich hier niet volledig in vinden.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volt-leider Laurens Dassen staat open voor het gedogen van een minderheidsregering, mits de plannen van dat kabinet voldoen aan de wensen van Volt. Hij noemde een kabinet met JA21 "erg moeilijk" voorafgaand aan zijn gesprek met informateur Sybrand Buma.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Buitenlandminister David van Weel is teleurgesteld over de afhoudende reactie van Rusland op de Amerikaanse vredesvoorstellen. "Dat is niet geheel onverwacht. Wel teleurstellend", zei Van Weel bij aankomst voor overleg met NAVO-collega's in Brussel.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse overheidsorganisaties maken steeds meer gebruik van AI, zo blijkt uit onderzoek door onderzoeksinstituut TNO. Waar bij ministeries, gemeenten, provincies en agentschappen vorig jaar nog slechts 8 AI-toepassingen werden geteld, zijn dat er dit jaar 81.
14 uur geleden