Verkeerschaos op Franse wegen door boerenprotesten
LE PERTHUS/TOULOUSE (ANP/AFP) - In heel Frankrijk betogen boeren tegen het regeringsbeleid met blokkades en andere acties zoals heel langzaam rijden met landbouwvoertuigen. Een van de grootste problemen die vrijdag zijn ontstaan is de geblokkeerde verbinding tussen Lyon en de Spaanse grens over de snelwegen A7 en A9. Volgens de Franse verkeersinformatie is deze route vrijwel onbruikbaar over 400 kilometer. Aan de Spaanse kant aan de grens bij Le Perthus is een enorme file van vrachtauto's ontstaan die Frankrijk niet of moeilijk in kunnen rijden.
Premier Gabriel Attal heeft vrijdag in het zuiden van het land een poging gedaan de boeren te kalmeren. Hij zei dat de regering "de boodschap heeft begrepen en dat de landbouw boven alles zal worden geplaatst".
Op sommige plaatsen werden vrachtwagenchauffeurs en hun trucks aangevallen door Franse boeren die de lading als oneerlijke concurrentie zouden zien. Een Spaanse tankwagen verloor bij zo'n aanval 20.000 liter Spaanse wijn. De Spaanse landbouwminister Luis Planas noemde de aanvallen op vrachtauto's volstrekt onaanvaardbaar. Er zijn blokkades in de loop van de dag weer opgeheven, maar de protesterende boeren zijn al een week op pad en blijven in heel het land actief. Ze zijn onder meer van plan Parijs te blokkeren.
Lage prijzen
De boeren vinden dat de prijzen voor hun producten onaanvaardbaar laag worden, dat de milieumaatregelen te duur zijn en ze vinden dat er veel te veel bureaucratie is. Boerenbonden eisen onder meer gegarandeerde minimumprijzen en minder belasting zoals op de in het belastingstelsel goedkopere diesel voor bedrijven. Ook zijn er betogers tegen het verbod van bepaalde bestrijdingsmiddelen.
Minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin heeft nog geen opdracht gegeven tegen de betogers op te treden uit angst voor een verdere escalatie.
Meer uit Buitenland
SWINDON (ANP) - De Britse politie heeft een man gearresteerd die ervan verdacht wordt met de Russische inlichtingendiensten te hebben samengewerkt. Hij is aangeklaagd voor onder meer de voorbereiding van een sabotageactie.
5 minuten geledenWENEN (ANP/AFP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) stapt naar de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties met klachten over Iran. Het land moet meewerken aan inspecties, vindt de zogenoemde Raad van Gouverneurs van het agentschap. De stap dient vooral om de diplomatieke druk op te voeren. De kans lijkt klein dat de Veiligheidsraad daadwerkelijk zal ingrijpen.
20 minuten geledenMIAMI (ANP/RTR) - Andrew en Tristan Tate komen niet vrij uit de gevangenis in Miami. De influencers worden daar vastgehouden, omdat de Britten hebben gevraagd om hun uitlevering, wat ze proberen te voorkomen. De broers worden daar verdacht van onder meer verkrachting, mishandeling en mensenhandel, gepleegd tussen 2010 en 2017.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu stelt dat het regime in Iran bijna omvergeworpen is. Het hele land staat op instorten, zei hij tijdens een bezoek aan Israëlische troepen op de door Israël bezette Golanhoogten in Syrië.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP/DPA) - Bij een treinongeluk in Polen is een vrouw omgekomen en raakten twintig mensen gewond. De trein met 120 passagiers botste tegen een cementwagen en raakte hierna ontspoord.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse politie onderzoekt of de rechts-radicale partij Reform UK de regels voor het ontvangen van donaties heeft overtreden, meldt The Times. De partij van Nigel Farage kwam vorige week onder vuur te liggen na een uitzending van Channel 4 News. Verslaggevers maakten undercover afspraken met leden van Reform die tegen de regels in zouden gaan.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse defensieminister Boris Pistorius waarschuwt dat Rusland wapens en munitie opspaart voor "latere conflicten". Rusland produceert veel meer dan het in de oorlog tegen Oekraïne erdoorheen jaagt, hield Pistorius het parlement in Berlijn woensdag voor.
3 uur geleden