Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verhoor Bouterse door Surinaamse krijgsraad op 30 april

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse krijgsraad gaat op 30 april verder met de inhoudelijke behandeling van de Decembermoorden-strafzaak tegen oud president en ex-legerleider Desi Bouterse. Dat is mogelijk geworden nu de president van de krijgsraad, Cynthia Valstein-Montnor, woensdag alle bezwaren van de verdediging van Bouterse naast zich neer heeft gelegd. De zitting vond plaats in de rechtbank in Paramaribo.

Valstein-Montnor kondigde aan dat ze op 30 april Bouterse als verdachte wil verhoren. Bouterse zelf mag dan ook een aantal getuigen oproepen. Het is echter aan haar om te bepalen hoeveel getuigen ze zal toestaan, zo maakte Valstein-Montnor duidelijk.

Advocaat Irwin Kanhai, die Bouterse verdedigt, zei na afloop van de zitting nog niet te weten of hij getuigen zal oproepen. Bouterse zelf zei dat de zaak wat hem betreft tot nu toe volgens verwachting verloopt. Of er wel of geen getuigen opgeroepen gaan worden, interesseert hem niet, zo zei hij.

Sneller proces

Advocaat Hugo Essed, die de nabestaanden van de slachtoffers uit 1982 vertegenwoordigt, deed een beroep op de krijgsraad om wat meer snelheid in het proces te brengen. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door iedere week een zitting te hebben of bijvoorbeeld een marathonzitting van enkele dagen te organiseren. ‘’Ik doe een beroep op de krijgsraad om er voor te zorgen dat dit proces geen veertig jaar gaat duren’’, aldus Essed die aangaf dat het nu al 38 jaar geleden is dat de moorden werden gepleegd.

Bouterse werd in november 2019 veroordeeld tot twintig jaar cel in verband met zijn aandeel in de moord op vijftien politieke tegenstanders in december 1982. Omdat hij tijdens dat proces nooit aanwezig is geweest, werd hij bij verstek veroordeeld. Daarna tekende hij verzet aan waardoor de krijgsraad zijn zaak opnieuw in behandeling heeft genomen.

Meer uit Buitenland

Oekraïense militaire top zet tijdslimiet op inzet frontsoldaten

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense topgeneraal Oleksandr Syrsky heeft opdracht gegeven om vooruitgeschoven soldaten aan het front nog hooguit twee maanden achter elkaar op hun post te laten. Hij probeert daarmee een antwoord te bieden op zorgen over het welzijn van de militairen, die soms maandenlang onafgebroken onder vuur liggen in de oorlog met Rusland.

14 minuten geleden
Vrouw op Thais vliegveld gepakt met 30 schildpadden onder kleding

BANGKOK (ANP/AFP) - Een vrouw heeft in Thailand geprobeerd met dertig schildpadden onder haar kleding een vlucht naar Taiwan te pakken. Ze werd op een luchthaven opgepakt, nadat de autoriteiten hadden geconstateerd dat de 19-jarige Taiwanese vreemd bewoog. Ze bleek de dieren in stoffen zakken met tape aan haar lichaam te hebben geplakt.

21 minuten geleden
Zelensky wil van VS horen wat Rusland wil met tijdelijk bestand

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil graag meer weten over het Russische voorstel om een tijdelijke wapenstilstand af te kondigen. Het Kremlin zei zo'n bestand te overwegen. De Amerikaanse president Donald Trump heeft daar naar eigen zeggen ook over gebeld met Vladimir Poetin.

38 minuten geleden
VK steekt 25 miljoen pond extra in veiligheid Joodse gemeenschap

LONDEN (ANP) - De Britse regering gaat 25 miljoen pond (bijna 28,9 miljoen euro) extra uitgeven aan de veiligheid van de Joodse gemeenschap. De aankondiging volgt een dag na een steekpartij in Londen met twee Joodse slachtoffers, die beiden met steekwonden naar het ziekenhuis moesten.

47 minuten geleden
België wil 7 kernreactoren overnemen van energiebedrijf Engie

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische regering wil zeven kernreactoren overnemen van energiebedrijf Engie. Er wordt momenteel onderhandeld met het Franse bedrijf over een volledige overname van de kernreactoren in Doel (Oost-Vlaanderen) en Tihange (Luik), schrijft premier Bart De Wever op X.

54 minuten geleden
DNA-pionier Craig Venter (79) overleden

SAN DIEGO (ANP) - De beroemde DNA-onderzoeker J. Craig Venter is op 79-jarige leeftijd overleden, heeft het J. Craig Venter Institute (JCVI) bekendgemaakt. Hij leed aan kanker en was onlangs opgenomen in het ziekenhuis vanwege bijwerkingen van zijn behandeling. Hij is vooral bekend omdat hij een van de eersten was die het menselijke DNA in kaart heeft gebracht.

1 uur geleden
Israël haalt opvarenden Gaza-flotilla-schepen naar Israël

TEL AVIV (ANP) - Israël heeft meer dan twintig schepen van de Global Sumud Flotilla, een vloot met humanitaire hulp voor Gaza, onderschept en brengt de ongeveer 175 opvarenden naar Israël. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken van het land op X.

2 uur geleden