Vergunning azc Budel verlengd tot uiterlijk 8 februari 2039
BUDEL (ANP) - De gemeente Cranendonck heeft de vergunning voor het azc in Budel verlengd. Dat maakte de gemeente donderdag bekend.
De vergunning gaat vrijdag in en is geldig tot uiterlijk 8 februari 2039. Eigenlijk had de gemeente de tijd willen nemen met het verlengen van de vergunning door eerst een inspraakprocedure op te starten en de gemeenteraad erbij te betrekken. Maar de Raad van State bepaalde onlangs dat de gemeente vóór het aflopen van de huidige vergunning op 1 juli een besluit moet nemen.
De gemeente wilde de tijd hebben tot ergens in december, maar het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) spande bij de rechtbank in Den Bosch een procedure aan om de gemeente te dwingen sneller te beslissen. Het COA won die procedure, maar de gemeente stapte naar de Raad van State, die uiteindelijk een deadline eind juni stelde.
Inwoners tegen
Volgens de gemeente zijn er juridisch geen gronden om de vergunning te weigeren, ook al wil een groot deel van de inwoners van Cranendonck eigenlijk liever van het azc af. De dorpen Budel en Maarheeze klagen al jaren over ernstige overlast door met name veiligelanders, mensen uit voornamelijk Noord-Afrika die nagenoeg kansloos een asielprocedure doorlopen.
Los van deze procedure rond het verlengen van de vergunning hebben het COA en de gemeente onlangs een principeakkoord gesloten. Daarin gaat het maximale aantal opvangplekken in Budel met een derde omlaag van 1500 nu naar 960 eind 2027. Een kleiner azc betekent minder overlast, is de achterliggende gedachte.
Aantallen en samenstelling
In de nieuwe vergunning zijn ook de aantallen toegestane asielzoekers opgenomen en de samenstelling van de groep asielzoekers. Dit laatste om het risico op overlast te verkleinen. Het COA moet een plan opstellen om de veiligheid rond en in het azc te borgen.
Inwoners kunnen binnen zes weken bezwaar maken tegen deze beslissing. Maar de gemeente waarschuwt dat volgens de wet een omgevingsvergunning alleen verleend of geweigerd mag worden om ruimtelijke redenen, zoals verkeer, natuur en luchtkwaliteit. "Overlast speelt wel een rol, maar is niet bepalend", aldus wethouder Karel Boonen.
Reden vergunning
Een omgevingsvergunning is nodig omdat het terrein van de voormalige Nassau-Dietzkazerne een militaire bestemming heeft. Afwijkend gebruik vraagt om zo'n vergunning.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - De politie is op zoek naar een verdachte van een schietincident in Eindhoven, meldt een politiewoordvoerder. De man was in een woning aan het Stationsplein waar woensdag is geschoten.
19 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft dinsdag in Den Helder een verdachte aangehouden voor betrokkenheid bij de mishandeling van cabaretier Fabian Franciscus in 2024. Het gaat om een 41-jarige man uit Den Helder, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving hierover van het Noordhollands Dagblad.
41 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het Nederlands Film Festival (NFF) neemt per 1 maart afscheid van artistiek directeur en bestuurder Ido Abram. Marjolijn Bronkhuyzen vormt dan als algemeen directeur en bestuurder in haar eentje de directie van het filmfestival. Dat maakte het NFF woensdag bekend. Volgens het festival is het besluit genomen door het wegvallen van de subsidie van de gemeente Utrecht en de aanhoudende kostenstijgingen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS verwacht vrijdag weer de normale treindienstregeling te rijden, meldt een woordvoerder. Eerder was op de reisplanner te zien dat dit donderdagavond weer het geval zou zijn op de meeste trajecten waar nu nog minder treinen rijden. De NS zegt dat de vertraging komt doordat er minder treinen beschikbaar zijn door het winterse weer van vorige week.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het thema van de Koningsspelen van dit jaar is Iedereen Plezier. Dat werd woensdag onthuld tijdens een kick-off op een basisschool in het Utrechtse Maarssen. Scholen die op 17 april mee willen doen aan de veertiende editie, kunnen zich vanaf nu inschrijven. Bij de aftrap waren onder anderen Zapp-presentatrice Britt Dekker, youtuber Job van Grafhorst (beter bekend als Dutchtuber) en Koningsspelen-initiatiefnemer Richard Krajicek aanwezig.
2 uur geledenDEN BOSCH/DEN HAAG (ANP) - De commissarissen van de Koning in Noord-Brabant en Zuid-Holland vinden het "zeer teleurstellend" dat het lekken van twee sollicitaties van Esmah Lahlah onbestraft blijft. Ina Adema en Wouter Kolff hadden aangifte gedaan, omdat naar buiten was gekomen dat het Tweede Kamerlid van GroenLinks-PvdA had gesolliciteerd voor burgemeestersfuncties in Tilburg en Delft, een vertrouwelijke procedure waar geheimhouding op rust.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kelder van de Vondelkerk in Amsterdam wordt woensdag leeggepompt. In de kelder staat 70 centimeter bluswater na de grote brand die de kerk in de nieuwjaarsnacht grotendeels verwoestte.
2 uur geleden