Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vergunning azc Budel verlengd tot uiterlijk 8 februari 2039

Vergunning azc Budel verlengd tot uiterlijk 8 februari 2039

BUDEL (ANP) - De gemeente Cranendonck heeft de vergunning voor het azc in Budel verlengd. Dat maakte de gemeente donderdag bekend.

De vergunning gaat vrijdag in en is geldig tot uiterlijk 8 februari 2039. Eigenlijk had de gemeente de tijd willen nemen met het verlengen van de vergunning door eerst een inspraakprocedure op te starten en de gemeenteraad erbij te betrekken. Maar de Raad van State bepaalde onlangs dat de gemeente vóór het aflopen van de huidige vergunning op 1 juli een besluit moet nemen.

De gemeente wilde de tijd hebben tot ergens in december, maar het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) spande bij de rechtbank in Den Bosch een procedure aan om de gemeente te dwingen sneller te beslissen. Het COA won die procedure, maar de gemeente stapte naar de Raad van State, die uiteindelijk een deadline eind juni stelde.

Inwoners tegen

Volgens de gemeente zijn er juridisch geen gronden om de vergunning te weigeren, ook al wil een groot deel van de inwoners van Cranendonck eigenlijk liever van het azc af. De dorpen Budel en Maarheeze klagen al jaren over ernstige overlast door met name veiligelanders, mensen uit voornamelijk Noord-Afrika die nagenoeg kansloos een asielprocedure doorlopen.

Los van deze procedure rond het verlengen van de vergunning hebben het COA en de gemeente onlangs een principeakkoord gesloten. Daarin gaat het maximale aantal opvangplekken in Budel met een derde omlaag van 1500 nu naar 960 eind 2027. Een kleiner azc betekent minder overlast, is de achterliggende gedachte.

Aantallen en samenstelling

In de nieuwe vergunning zijn ook de aantallen toegestane asielzoekers opgenomen en de samenstelling van de groep asielzoekers. Dit laatste om het risico op overlast te verkleinen. Het COA moet een plan opstellen om de veiligheid rond en in het azc te borgen.

Inwoners kunnen binnen zes weken bezwaar maken tegen deze beslissing. Maar de gemeente waarschuwt dat volgens de wet een omgevingsvergunning alleen verleend of geweigerd mag worden om ruimtelijke redenen, zoals verkeer, natuur en luchtkwaliteit. "Overlast speelt wel een rol, maar is niet bepalend", aldus wethouder Karel Boonen.

Reden vergunning

Een omgevingsvergunning is nodig omdat het terrein van de voormalige Nassau-Dietzkazerne een militaire bestemming heeft. Afwijkend gebruik vraagt om zo'n vergunning.

Meer uit Binnenland

Moeder verdacht van doodsteken dochter (14) in Blerick

MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.

5 uur geleden
Aantal grote storingen op het spoor loopt op

UTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.

8 uur geleden
Vitens heeft moeite om iedereen van drinkwater te voorzien

ZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.

8 uur geleden
Zorgen bij AIVD over toename geradicaliseerde jongeren

ZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.

9 uur geleden
AIVD: Rusland steeds aanvallender, China bouwt eigen wereldorde

ZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.

9 uur geleden
AIVD slaat vaker alarm over risicovolle personen en organisaties

ZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.

9 uur geleden
AIVD: Ongekend dreigingsbeeld, nationale veiligheid onder druk

ZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".

9 uur geleden