Vergaderweek IMF en Wereldbank begint met Malala Yousafzai
WASHINGTON (ANP) - Topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaat maandag in gesprek met de Pakistaanse activiste Malala Yousafzai. Ze bespreken waarom het verbeteren van het onderwijs voor meisjes niet alleen een morele maar ook een economische noodzaak is. Het gaat om een van de eerste bijeenkomsten van de grote voorjaarsvergaderingen van het IMF en de Wereldbank die deze week worden gehouden.
De komende dagen staan er tal van seminars en ontmoetingen op de agenda. Vanwege de coronapandemie wordt deze voor de financiële wereld belangrijke top nog grotendeels online gehouden. Normaal reizen hiervoor duizenden politici, hoofden van centrale banken, ambtenaren, journalisten en zakenlieden vanuit tal van landen af naar de Amerikaanse hoofdstad Washington.
Malala werd in 2007 een symbool van verzet toen ze zich uitsprak tegen de Taliban en hun verbod op onderwijs voor meisjes. In 2012 overleefde ze als 15-jarige een aanslag op haar leven door de Taliban. Malala ontving in 2014 als jongste winnares ooit de Nobelprijs voor de Vrede.
Gesloten deuren
Achter gesloten deuren zullen later deze week ook veel bewindslieden en financiële toezichthouders met elkaar praten. Een belangrijk thema is globalisering en de vrees dat de wereld steeds meer verdeeld lijkt te raken in enkele grote politieke machtsblokken. Waarschijnlijk zullen ze het daarbij ook hebben over de economische gevolgen van de oorlog in Oekraïne.
Daarnaast blijft corona een belangrijk onderwerp. Onlangs was er nog een brede oproep vanuit maatschappelijke organisaties voor het vrijgeven van extra noodreserves door het IMF. Armere landen die nog steeds worstelen met de coronapandemie en de economische effecten hiervan, zouden dringend extra financiële steun nodig hebben.
Het IMF presenteert deze week traditiegetrouw ook verschillende rapporten, onder meer over de financiële stabiliteit in de wereld. In nieuwe economische ramingen wordt dinsdag voor het eerst een concrete inschatting gemaakt van de impact van de oorlog in Oekraïne op de wereldeconomie.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse president Emmanuel Macron gaat de Europese Unie vragen om het krachtige "antidwanginstrument" in te zetten als de Verenigde Staten tarieven opleggen vanwege het conflict over Groenland. Dat heeft zijn team zondag gemeld.
2 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de extra importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump wil opleggen aan een aantal Europese landen "een fout" genoemd. Ze voegde eraan toe dat ze Trump over haar mening had verteld.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Een grote Duitse brancheorganisatie voor machine- en fabrieksbouw heeft de Europese Commissie opgeroepen maatregelen te nemen tegen het plan van Donald Trump. De Amerikaanse president wil extra importheffingen opleggen aan een aantal Europese landen vanwege het conflict over Groenland.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Democraten in de Amerikaanse Senaat willen met een wetsvoorstel voorkomen dat de door president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor acht Europese landen worden ingevoerd. Dat zegt de Democratische fractievoorzitter in de Senaat Chuck Schumer.
10 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
16 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.
16 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.
17 uur geleden