Vereniging Warmtepompen: dwing consument tot aanschaf
NAARDEN (ANP) - De regering zou consumenten toch moeten dwingen om een warmtepomp te installeren, vindt Frank Agterberg, voorzitter van de Vereniging Warmtepompen. "Ik begrijp dat mensen het prettig vinden wanneer ze ergens niet toe gedwongen worden, maar toch is het een slecht idee om dit niet te verplichten", stelt hij.
De voorzitter reageert op een woensdag verschenen onderzoek waarin staat dat dit jaar slechts 98.000 warmtepompen in huishoudens worden geïnstalleerd, 35 procent minder dan vorig jaar. Volgens Agterberg leidt een warmtepomp uiteindelijk tot een lagere energierekening. "En we hebben in de wereld een klimaatprobleem, dus het blijven verstoken van fossiele brandstoffen is nooit een goed idee", vervolgt de voorzitter.
Het nieuwe kabinet verplicht huiseigenaren in de toekomst niet meer om een warmtepomp aan te schaffen ter vervanging van hun cv-ketel. De voormalige minister van Volkshuisvesting Hugo de Jonge wilde deze verplichting vanaf 2026 invoeren.
Terughoudendheid
"Consumenten zagen het aankomen en zijn op hun handen gaan zitten, de markt is gaan afwachten", constateert Agterberg. Het overvolle stroomnet leidt ook tot terughoudendheid bij consumenten. Ook is de energiebelasting op gas verlaagd waardoor de elektriciteitsprijs in verhouding minder gunstig is. "Hierdoor komt de terugverdientijd van de warmtepomp net wat extra onder druk."
De dalende verkopen vormen een probleem voor heel de sector. "Nederlandse producenten en fabrikanten elders in Europa zijn hun productiecapaciteit gaan uitbreiden. Er staan nu fabrieken niks te doen. Daar is zwaar in geïnvesteerd en op dit moment vallen er ontslagen", stelt Agterberg.
Duitsland
Het probleem speelt ook elders in Europa. Zo blijft Duitsland achter bij het doel om jaarlijks 500.000 warmtepompen te installeren. In de eerste helft van dit jaar verkochten Duitse fabrikanten slechts 90.000 apparaten, ondanks royale subsidies voor de technologie. De industrie wijst de hoge stroomprijzen aan als oorzaak voor de tegenvallende verkoop.
Vereniging Eigen Huis is tegen een verplichting van warmtepompen. Volgens de VEH is het lastig om de terugverdientijd te bepalen. "Het gaat nooit alleen om de zuivere kosten van de warmtepomp, je hebt ook allerlei bijkomende kosten zoals extra zonnepanelen en een thuisaccu", zegt een woordvoerder. De VEH waarschuwde onlangs voor allerlei reclames waarin extreem korte terugverdientijden worden genoemd. "Dat is wensdenken. In de praktijk is dat niet te doen."
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten onveranderd gelaten. Dat maakte de Amerikaanse centrale bank bekend na zijn tweedaagse rentevergadering. De Fed benadrukte wel dat de inflatie nog altijd te hoog is, waardoor de mogelijkheid blijft bestaan dat de rente nog een keer omhooggaat.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft afgelopen kwartaal minder winst gemaakt door een kwaliteitsprobleem bij zijn toestellen. Ook was er een tekort aan motoren. Daardoor zijn er minder vliegtuigen geleverd. Het in Toulouse gevestigde bedrijf houdt wel vast aan de ambitieuze doelstelling om dit jaar zo'n 870 vliegtuigen te leveren, wat meer zou zijn dan ooit.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het omstreden Nederlandse au-pairbureau Nina.care is dinsdag failliet verklaard. Oprichters en zussen Jasmijn en Lyla Kok laten wel weten door te gaan met de activiteiten via het vorig jaar opgerichte bedrijf Juno.care. "Vanuit deze vennootschap zal het team Europese au pairs blijven koppelen aan gezinnen in Nederland en daarbuiten", staat in een persverklaring.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag lager gesloten. Het flinke koersverlies van betalingsverwerker Adyen trok de hoofdindex omlaag. Adyen eindigde onderaan de AEX met een verlies van ruim 13 procent.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De voormalige aandeelhouder van levensverzekeraar Conservatrix stelt De Nederlandsche Bank (DNB) en de Nederlandse staat aansprakelijk voor 53 miljoen euro schade. Volgens de Conservatrix Groep volgt dat uit het eerdere oordeel van de rechter dat DNB bedrog had gepleegd rondom een reddingspoging voor de omgevallen verzekeraar. De oud-eigenaar stuurt nu aan op een schikking, maar is volgens advocaat Winand Westenbroek ook bereid door te procederen als het niet tot een schadeloosstelling komt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aardgasprijs is woensdagmiddag kort boven de 100 euro per megawattuur uitgekomen. Dat was sinds december 2022 niet meer voorgekomen. Gas is duurder geworden doordat de spanningen in het Midden-Oosten voor verstoringen in de toevoer van vloeibaar gemaakt aardgas zorgen, wat tot schaarste op de wereldmarkt leidt.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt sinds woensdag weer op het gebruikelijke niveau boodschappen. Vrijdag werd de levering aan huis en op het werk al hervat na problemen door de cyberaanval, maar toen was nog maar een derde van de normale capaciteit beschikbaar. Het plan was om woensdag weer volledig te bezorgen en dat is gelukt, meldt een woordvoerder.
5 uur geleden