Vereniging: hoge werkdruk Statenleden door te weinig tijd en geld
MIDDELBURG (ANP) - Weinig tijd en weinig geld: volksvertegenwoordigers in de Provinciale Staten hebben moeite hun taken goed uit te voeren, ziet de vereniging voor Statenleden Statenlidnu. Dat is kwalijk, vindt de vereniging, omdat provincies over steeds complexere zaken moeten beslissen, zoals het verlagen van de stikstofuitstoot. Statenlidnu wil landelijke afspraken over de ondersteuning van Statenfracties.
Statenleden vormen het 'parlement' van een provincie. Zij moeten het beleid vaststellen en controleren of de gedeputeerden, de 'ministers' dat beleid goed uitvoeren. Maar waar gedeputeerden voltijds werken en ondersteund worden door ambtenaren, doen Statenleden het werk naast hun eigen baan. Het bedrag voor ondersteuning is daarnaast in veel provincies zo laag, dat fracties slechts voor een paar uur per week iemand kunnen inhuren, legt voorzitter van Statenlidnu Harold van de Velde uit.
"Dat is net genoeg om notulen van fractievergaderingen te maken en een Statenvergadering bij te wonen, maar dat is het." Dat terwijl Statenleden een mening moeten vormen over ingewikkelde onderwerpen, zoals stikstof of de energietransitie. Het zelf uitpluizen van die thema's kost veel tijd.
Collectief geheugen
In een rapport in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken van november staat dat de ondersteuning die Statenfracties krijgen op dit moment onvoldoende is. Ook blijkt volgens de onderzoekers dat fracties worstelen met hun administratieve taken, omdat ze werkgever zijn voor hun ondersteunende medewerkers.
Dit alles leidt tot een hoge werkdruk, zegt Van de Velde, zelf SGP-Statenlid in Zeeland. Elke periode haakt zo'n 60 procent van de Statenleden weer af. "Het collectief geheugen is dus klein. Je kunt je afvragen of Statenleden op deze manier wel in staat zijn om gedeputeerden goede vragen te stellen en richting te geven aan beleid."
Vergoedingen
Provincies betalen de vergoedingen zelf en Provinciale Staten gaan over het bedrag. Dat maakt dat het onderwerp snel politiek wordt, ziet Van de Velde. "Een populist zal zeggen: we moeten het geld niet uitgeven aan onszelf, maar aan inwoners." Toch is betere ondersteuning volgens hem ook goed voor burgers. "Van een volksvertegenwoordiger hoop je dat die voor jouw belang opkomt. Maar dan moet dat wel goed kunnen."
In Zuid-Holland en Friesland zijn de vergoedingen hoger dan elders. En dat terwijl het werk overal ongeveer hetzelfde is. Van de Velde hoopt dat het Rijk komt met een landelijke richtlijn, zodat het snel overal beter geregeld is.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De meeste lijsttrekkers voor de gemeenteraadsverkiezingen zijn man. Dat analyseerde stichting Stem op een Vrouw op basis van de kieslijsten. Het gaat om bijna 70 procent, tegenover iets meer dan 30 procent vrouwen. Ook op vrijwel elke andere plek op de lijsten staan meer mannen dan vrouwen. In 38 procent van de kieslijsten staat een vrouw op nummer 2.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een derde van de kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen is vrouw. Dit komt overeen met hoe de raden momenteel zijn samengesteld. Dat meldt stichting Stem op een Vrouw, die de kandidatenlijsten van alle gemeenten analyseerde. Het aandeel op de lijst is iets hoger dan bij de verkiezingen vier jaar geleden, toen nog 27 procent van de kandidaten een vrouw was.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Soedanese vluchtelingen die zich melden in Nederland maken door een wijziging in het beleid meer kans op asiel, meldt minister Bart van den Brink (Asiel, CDA) in een Kamerbrief. Inwoners uit zes regio's in het in oorlog verkerende Afrikaanse land konden al langer asiel aanvragen met het argument dat ze risico lopen op willekeurig geweld. Dat wordt uitgebreid naar heel Soedan. Ook komen bepaalde specifieke groepen sneller in aanmerking voor een vluchtelingenstatus.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer staat achter het plan om een extra traumahelikopter in te zetten bij het Gelderse vliegveld Teuge. Dat melden initiatiefnemers VVD en BBB na berichtgeving van RTL Nieuws. De partijen hadden dit plan al langer, en zijn er nu naar eigen zeggen in geslaagd om de benodigde 15 miljoen euro vrij te maken op de begroting.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - DENK stelt een initiatiefwet voor die discriminatie bij sollicitaties tegen moet gaan. Eerder sneuvelde een vergelijkbaar voorstel van voormalig minister Karien van Gennip (Sociale Zaken, CDA) in de Eerste Kamer, omdat de VVD zorgen had over de uitvoerbaarheid en regeldruk. Kamerlid Doğukan Ergin dient een nieuwe versie in van dat plan waarin hij die zorgen heeft geprobeerd weg te nemen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Lokale lijsttrekkers zien de kwaliteit van de gemeenteraad achteruitgaan. Dat werd duidelijk tijdens een debat met zes lijsttrekkers in Nieuwspoort, in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart. "If you pay peanuts, you get monkeys", zei Richard de Mos van Hart voor Den Haag daarover.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voorlopig geen wetgeving uitwerken om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Ministers hebben maandag in een gesprek met vakbonden FNV, CNV en VCP aangeboden om dit voorstel "in de ijskast" te zetten, zeiden de bonden na afloop.
1 dag geleden