Verenigde Staten gaan weer praten over nucleair akkoord met Iran
WENEN/WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten doen volgende week mee aan internationaal overleg over een internationale nucleaire overeenkomst met Iran. Die deal zit in het slop en Washington benadrukt open te staan voor gesprekken met het regime in Teheran, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Rechtstreekse gesprekken tussen de twee landen worden nog niet verwacht.
"Het is nog vroeg dag, en we verwachten geen onmiddellijke doorbraak, aangezien er moeilijke discussies zullen komen. Maar we denken dat dit een gezonde stap voorwaarts is", aldus een woordvoerder van het departement.
Eerder vrijdag was al bekend geworden dat de belangrijke landen China, Rusland, Frankrijk, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk dinsdag in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen bijeen komen daar met Iran te praten over het nucleaire akkoord. De landen willen de overeenkomst nieuw leven inblazen.
Biden
Iran houdt zich niet meer aan de afspraken sinds de Verenigde Staten in 2018 onder leiding van toenmalig president Donald Trump eenzijdig uit het akkoord stapten. In het akkoord uit 2015 stemde Iran in met beperkingen van zijn nucleaire activiteiten en toezicht daarop in ruil voor de opheffing van economische sancties.
Hoewel Trumps opvolger Joe Biden openstaat voor terugkeer naar het akkoord, is dat tot op heden niet gebeurd. De president wil eerst dat Iran zich weer aan de afspraken gaat houden, terwijl Iran eist dat de VS eerst de sancties opheffen.
Het overleg in Wenen is onder voorzitterschap van de Europese Unie. De EU zegt dat de gesprekspartners elkaar treffen om vast te stellen welke sancties opgeheven moeten worden en welke maatregelen nodig zijn vanwege de nucleaire activiteiten.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.
1 uur geledenBERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.
3 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Gewapende mannen hebben meer dan veertig mensen gedood bij drie nieuwe aanvallen op dorpen in Nigeria, zo vertelde een humanitaire bron zaterdag aan AFP.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse rechters hebben sinds oktober in minstens 4421 zaken bepaald dat de immigratiedienst (ICE) migranten onrechtmatig heeft vastgezet. Persbureau Reuters meldt dit op basis van rechtbankdocumenten.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - Naar schatting 200.000 mensen zijn volgens de politie in München op de been om te demonstreren tegen het regime in Iran. De betoging is op de Theresienwiese, een groot evenemententerrein waar in de herfst ook het Oktoberfest plaatsvindt.
7 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De conservatieve eurosceptische Hongaarse premier Viktor Orbán heeft in zijn jaarlijkse rede over de toestand van het land beloofd dat "2026 een jaar van overwinning zal zijn voor gezinnen, zijn partij Fidesz en voor Hongarije". In april zijn er verkiezingen. Orbán werd sinds 1998 vijf keer premier na grote verkiezingsoverwinningen. Maar volgens opiniepeilingen maakt de oppositie nu kans onder leiding van Peter Magyar om Orbán te verslaan.
7 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalny is door Rusland in zijn cel vermoord met gif, concluderen Nederland, het VK, Zweden, Frankrijk en Duitsland. Er is op hem epibatidine gevonden, stellen ze. "Alleen de Russische staat had de middelen, het motief en het lak aan het internationaal recht" om zo'n daad te plegen, menen ze.
7 uur geleden