Verenigde Staten en Japan halen militaire banden aan
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten en Japan gaan de defensiebanden flink aanhalen. De overeenkomsten die zijn gesloten, vormen een "nieuwe maatstaf voor onze militaire samenwerking", aldus de Amerikaanse president Joe Biden na een overleg met de Japanse premier Fumio Kishida in het Witte Huis.
De samenwerking betreft onder meer een herstructurering van het Amerikaanse militaire commando in Japan en de ontwikkeling van een luchtverdedigingsnetwerk met Australië. Het doel zou zijn om de Amerikaanse en Japanse strijdkrachten wendbaarder te maken bij een crisis, zoals een Chinese invasie in Taiwan.
Biden sprak van de "significantste upgrade in onze alliantie sinds de oprichting ervan". Hij benadrukte dat dit "puur defensief" is en "niet gericht op één natie of een dreiging voor de regio". De leiders hebben woensdag gesproken over onder meer Noord-Korea, de relatie tussen China en Taiwan, de oorlog in Oekraïne en ruimtevaart.
'Groeien'
Biden zei dat de banden tussen de VS en Japan "reiken tot aan de maan". Twee Japanse astronauten zullen zich voegen bij toekomstige Amerikaanse missies en een van hen wordt volgens Biden de eerste niet-Amerikaan op de maan. De enige twaalf personen die tot dusver op de maan zijn geweest, zijn allemaal witte Amerikaanse mannen.
Voordat Biden en Kishida in overleg gingen, verklaarde Biden dat de "onbreekbare" band tussen de Verenigde Staten en Japan "nog nooit zo sterk is geweest". Kishida zei er vertrouwen in te hebben dat de relatie "zal groeien en sterker wordt".
Privédiner
Kishida spreekt donderdag als tweede Japanse leider ooit het Amerikaanse Congres toe. Hij voegt zich daarna bij Biden en de Filipijnse president Ferdinand Marcos Jr., die daarvoor een bilateraal overleg voeren. De drie leiders gaan het naar verwachting vooral hebben over de Chinese aanwezigheid in de Zuid-Chinese Zee.
Kishida arriveerde maandag in de Verenigde Staten voor het eerste staatsbezoek van een Japanse leider in negen jaar. De premier en zijn vrouw Yuko hadden dinsdagavond een privédiner met de Amerikaanse president en diens vrouw Jill in een lokaal restaurant in Washington.
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP) - Raketten uit Iran hebben in de nacht van woensdag op donderdag opnieuw Ras Laffan Industrial City getroffen, de belangrijkste gasproductielocatie van Qatar. Woensdag werd het complex ook al beschoten vanuit Iran.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering overweegt duizenden extra militairen in te zetten in het Midden-Oosten. Dat melden een Amerikaanse functionaris en drie andere ingewijden aan persbureau Reuters.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft opgeroepen tot het onmiddellijk staken van aanvallen op civiele infrastructuur in de Golfregio, na beschietingen van gasproductiefaciliteiten in zowel Iran als Qatar. Dat zegt hij via X.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Pentagon heeft het Witte Huis gevraagd een noodbudget van meer dan 200 miljard dollar bij het Congres aan te vragen voor de oorlog tegen Iran. Dat meldt The Washington Post op basis van een hoge regeringsfunctionaris.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump wil voorlopig geen verdere aanvallen op de Iraanse energie-infrastructuur, meldt de krant Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
9 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft naar eigen zeggen voor het eerst aanvallen uitgevoerd op het noorden van Iran. Welke doelen zijn aangevallen en waar die zich bevonden, is niet bekendgemaakt.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is "diep bezorgd" over de Israëlische aanvallen op Libanon. Israël moet direct stoppen met de operaties in het buurland, stelt de diplomatieke dienst EEAS. De strijd treft volgens de dienst vooral burgers. Wel krijgt Hezbollah de schuld van de oorlog.
10 uur geleden