Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verenigde Staten en Japan halen militaire banden aan

Verenigde Staten en Japan halen militaire banden aan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten en Japan gaan de defensiebanden flink aanhalen. De overeenkomsten die zijn gesloten, vormen een "nieuwe maatstaf voor onze militaire samenwerking", aldus de Amerikaanse president Joe Biden na een overleg met de Japanse premier Fumio Kishida in het Witte Huis.

De samenwerking betreft onder meer een herstructurering van het Amerikaanse militaire commando in Japan en de ontwikkeling van een luchtverdedigingsnetwerk met Australië. Het doel zou zijn om de Amerikaanse en Japanse strijdkrachten wendbaarder te maken bij een crisis, zoals een Chinese invasie in Taiwan.

Biden sprak van de "significantste upgrade in onze alliantie sinds de oprichting ervan". Hij benadrukte dat dit "puur defensief" is en "niet gericht op één natie of een dreiging voor de regio". De leiders hebben woensdag gesproken over onder meer Noord-Korea, de relatie tussen China en Taiwan, de oorlog in Oekraïne en ruimtevaart.

'Groeien'

Biden zei dat de banden tussen de VS en Japan "reiken tot aan de maan". Twee Japanse astronauten zullen zich voegen bij toekomstige Amerikaanse missies en een van hen wordt volgens Biden de eerste niet-Amerikaan op de maan. De enige twaalf personen die tot dusver op de maan zijn geweest, zijn allemaal witte Amerikaanse mannen.

Voordat Biden en Kishida in overleg gingen, verklaarde Biden dat de "onbreekbare" band tussen de Verenigde Staten en Japan "nog nooit zo sterk is geweest". Kishida zei er vertrouwen in te hebben dat de relatie "zal groeien en sterker wordt".

Privédiner

Kishida spreekt donderdag als tweede Japanse leider ooit het Amerikaanse Congres toe. Hij voegt zich daarna bij Biden en de Filipijnse president Ferdinand Marcos Jr., die daarvoor een bilateraal overleg voeren. De drie leiders gaan het naar verwachting vooral hebben over de Chinese aanwezigheid in de Zuid-Chinese Zee.

Kishida arriveerde maandag in de Verenigde Staten voor het eerste staatsbezoek van een Japanse leider in negen jaar. De premier en zijn vrouw Yuko hadden dinsdagavond een privédiner met de Amerikaanse president en diens vrouw Jill in een lokaal restaurant in Washington.

Meer uit Buitenland

China hekelt uitspraken Trump over vrachtschip

BEIJING (ANP/RTR) - China heeft geërgerd gereageerd op uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump over een geënterd vrachtschip. Trump verklaarde deze week bij CNBC dat het vaartuig "bepaalde spullen" aan boord had. "Misschien wel een cadeautje uit China", opperde hij over de lading, zonder verder in detail te treden.

33 minuten geleden
BBC: Jeffrey Epstein bracht misbruikslachtoffers onder in Londen

LONDEN (ANP) - De Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein heeft volgens de BBC ook in Londen slachtoffers van seksueel misbruik gehuisvest. De Britse omroep heeft onderzoek gedaan naar de Epstein-documenten die in de Verenigde Staten zijn gepubliceerd en vond daar vier huizen in de Britse hoofdstad waar vrouwen werden ondergebracht. Zes van hen verklaarden later te zijn misbruikt.

35 minuten geleden
Bron: Pentagon bekijkt opties voor straffen NAVO-bondgenoten

WASHINGTON (ANP) - Binnen het Pentagon worden mogelijkheden bekeken om NAVO-bondgenoten van de VS te straffen die onvoldoende steun zouden hebben gegeven tijdens de oorlog in het Midden-Oosten. Dat laat een Amerikaanse functionaris weten aan persbureau Reuters. Het gaat om opties als het schorsen van Spanje als NAVO-lid en het herzien van het Amerikaanse standpunt over de Britse claim op de Falklandeilanden.

1 uur geleden
Doden en gewonden bij aanval op Odesa in Oekraïne

ODESA (ANP/AFP) - Russische aanvallen op de Oekraïense havenstad Odesa hebben volgens de hulpdiensten twee mensen het leven gekost. Veertien anderen raakten gewond.

5 uur geleden
Dodelijke crash Colombiaans legervliegtuig kwam door bomen

BOGOTÁ (ANP/AFP) - De vliegtuigcrash waardoor vorige maand in Colombia 69 militairen omkwamen, is veroorzaakt doordat het toestel bomen raakte. Dat blijkt uit voorlopige onderzoeksresultaten van de Colombiaanse luchtmacht.

6 uur geleden
Trump wil Poetin op top G20 maar betwijfelt dat hij komt

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten nodigen de Russische president Vladimir Poetin uit voor de G20-top in Miami. President Donald Trump betwijfelt echter of Poetin komt.

8 uur geleden
Drie doden bij Israëlische aanval in zuiden van Libanon

CHOUKINE (ANP/AFP/RTR) - Bij een Israëlische aanval in het zuiden van Libanon zijn drie doden gevallen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid. De Libanese krant L'Orient-Le Jour meldt dat het ging om een droneaanval op de weg tussen Nabatieh en Choukine.

15 uur geleden