Verenigde Staten en Japan halen militaire banden aan
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten en Japan gaan de defensiebanden flink aanhalen. De overeenkomsten die zijn gesloten, vormen een "nieuwe maatstaf voor onze militaire samenwerking", aldus de Amerikaanse president Joe Biden na een overleg met de Japanse premier Fumio Kishida in het Witte Huis.
De samenwerking betreft onder meer een herstructurering van het Amerikaanse militaire commando in Japan en de ontwikkeling van een luchtverdedigingsnetwerk met Australië. Het doel zou zijn om de Amerikaanse en Japanse strijdkrachten wendbaarder te maken bij een crisis, zoals een Chinese invasie in Taiwan.
Biden sprak van de "significantste upgrade in onze alliantie sinds de oprichting ervan". Hij benadrukte dat dit "puur defensief" is en "niet gericht op één natie of een dreiging voor de regio". De leiders hebben woensdag gesproken over onder meer Noord-Korea, de relatie tussen China en Taiwan, de oorlog in Oekraïne en ruimtevaart.
'Groeien'
Biden zei dat de banden tussen de VS en Japan "reiken tot aan de maan". Twee Japanse astronauten zullen zich voegen bij toekomstige Amerikaanse missies en een van hen wordt volgens Biden de eerste niet-Amerikaan op de maan. De enige twaalf personen die tot dusver op de maan zijn geweest, zijn allemaal witte Amerikaanse mannen.
Voordat Biden en Kishida in overleg gingen, verklaarde Biden dat de "onbreekbare" band tussen de Verenigde Staten en Japan "nog nooit zo sterk is geweest". Kishida zei er vertrouwen in te hebben dat de relatie "zal groeien en sterker wordt".
Privédiner
Kishida spreekt donderdag als tweede Japanse leider ooit het Amerikaanse Congres toe. Hij voegt zich daarna bij Biden en de Filipijnse president Ferdinand Marcos Jr., die daarvoor een bilateraal overleg voeren. De drie leiders gaan het naar verwachting vooral hebben over de Chinese aanwezigheid in de Zuid-Chinese Zee.
Kishida arriveerde maandag in de Verenigde Staten voor het eerste staatsbezoek van een Japanse leider in negen jaar. De premier en zijn vrouw Yuko hadden dinsdagavond een privédiner met de Amerikaanse president en diens vrouw Jill in een lokaal restaurant in Washington.
Meer uit Buitenland
BOGOTÁ (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een zware explosie op een verkeersweg in Colombia is gestegen naar negentien. De autoriteiten spreken over een terreuraanslag en houden een afsplitsing van de ontbonden guerrillagroep FARC verantwoordelijk.
31 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Twee geduchte politieke rivalen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaan de krachten bundelen voor de komende verkiezingen, die later dit jaar worden verwacht. Zij hopen zo Netanyahu's coalitieregering te verdrijven.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu lijkt nog geen uitzicht te hebben op gratieverlening door de president in de corruptiezaak waarin hij is verwikkeld. Het staatshoofd, president Isaac Herzog, maakte zondag duidelijk dat eerst moet worden gekeken naar een mogelijke schikking. Pas daarna wil hij gratie overwegen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De man die heeft geschoten bij een mediadiner in Washington had het waarschijnlijk ook voorzien op president Donald Trump. Dat heeft waarnemend minister van Justitie Todd Blanche gezegd in een interview met het televisieprogramma Meet the Press van NBC News. Wat de reden was voor de aanval bij het Correspondents' Dinner, wordt nog onderzocht.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie heeft na het schietincident op het mediagala in Washington contact gehad met de Amerikaanse president Donald Trump. Voorzitter Ursula von der Leyen schrijft op X dat ze haar solidariteit heeft uitgesproken richting de Amerikaanse president. "We hebben benadrukt dat politiek geweld geen plaats heeft in onze democratieën."
5 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - De Russische parlementsvoorzitter heeft de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un bedankt voor de "bevrijding van Koersk". Noord-Korea stuurde eerder troepen naar die Russische regio om tegen Oekraïne te vechten. "Koreaanse soldaten vochten zij aan zij met onze soldaten en officieren, en hebben Russisch grondgebied bevrijd van de Oekraïense nazi's", verklaarde politicus Vjatsjeslav Volodin volgens persbureau TASS tijdens een bezoek aan het buurland.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft geschokt gereageerd op de aanval op het mediagala met president Donald Trump. De secretaris-generaal schreef op X dat hij opgelucht is dat Trump, zijn echtgenote en de andere gasten veilig zijn. "Dit was een aanval op onze vrije en open samenlevingen. Wij staan voor de democratie en zijn solidair met de Verenigde Staten."
7 uur geleden