Verenigde Staten en Japan halen militaire banden aan
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten en Japan gaan de defensiebanden flink aanhalen. De overeenkomsten die zijn gesloten, vormen een "nieuwe maatstaf voor onze militaire samenwerking", aldus de Amerikaanse president Joe Biden na een overleg met de Japanse premier Fumio Kishida in het Witte Huis.
De samenwerking betreft onder meer een herstructurering van het Amerikaanse militaire commando in Japan en de ontwikkeling van een luchtverdedigingsnetwerk met Australië. Het doel zou zijn om de Amerikaanse en Japanse strijdkrachten wendbaarder te maken bij een crisis, zoals een Chinese invasie in Taiwan.
Biden sprak van de "significantste upgrade in onze alliantie sinds de oprichting ervan". Hij benadrukte dat dit "puur defensief" is en "niet gericht op één natie of een dreiging voor de regio". De leiders hebben woensdag gesproken over onder meer Noord-Korea, de relatie tussen China en Taiwan, de oorlog in Oekraïne en ruimtevaart.
'Groeien'
Biden zei dat de banden tussen de VS en Japan "reiken tot aan de maan". Twee Japanse astronauten zullen zich voegen bij toekomstige Amerikaanse missies en een van hen wordt volgens Biden de eerste niet-Amerikaan op de maan. De enige twaalf personen die tot dusver op de maan zijn geweest, zijn allemaal witte Amerikaanse mannen.
Voordat Biden en Kishida in overleg gingen, verklaarde Biden dat de "onbreekbare" band tussen de Verenigde Staten en Japan "nog nooit zo sterk is geweest". Kishida zei er vertrouwen in te hebben dat de relatie "zal groeien en sterker wordt".
Privédiner
Kishida spreekt donderdag als tweede Japanse leider ooit het Amerikaanse Congres toe. Hij voegt zich daarna bij Biden en de Filipijnse president Ferdinand Marcos Jr., die daarvoor een bilateraal overleg voeren. De drie leiders gaan het naar verwachting vooral hebben over de Chinese aanwezigheid in de Zuid-Chinese Zee.
Kishida arriveerde maandag in de Verenigde Staten voor het eerste staatsbezoek van een Japanse leider in negen jaar. De premier en zijn vrouw Yuko hadden dinsdagavond een privédiner met de Amerikaanse president en diens vrouw Jill in een lokaal restaurant in Washington.
Meer uit Buitenland
SANTA MARTA (ANP) - In de Colombiaanse kustplaats Santa Marta is vrijdag de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen begonnen, die Colombia samen met Nederland organiseert. Voor de zesdaagse conferentie hebben zich 56 landen aangemeld, zei de Colombiaanse milieuminister Irene Vélez Torres bij aanvang. Samen zijn die landen goed voor zo'n 20 procent van de wereldwijde productie van fossiele brandstoffen en 30 procent van de mondiale vraag.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Ten minste twaalf mensen zijn vrijdag omgekomen bij Israëlische aanvallen in Gaza, zeggen de autoriteiten in het gebied. Onder hen zouden ook zes politieagenten zijn geweest.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie wil de doodstraf op federaal niveau uitbreiden en het ook mogelijk maken om die uit te voeren met een vuurpeloton, door elektrocutie of verstikking met een gas. President Donald Trump beloofde daar eerder werk van te gaan maken tijdens zijn tweede termijn.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP) - Amerikaanse en Iraanse delegaties treffen elkaar "mogelijk" zondag in Islamabad, aldus een Pakistaanse vertegenwoordiger tegen de Amerikaanse zender ABC News. De Iraniërs en de Amerikanen zouden zaterdag eerst afzonderlijk met Pakistaanse onderhandelaars praten, en als dat goed gaat houden ze de dag erna directe gesprekken, aldus de zender.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump stuurt zijn gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner zaterdag naar Pakistan voor overleg met Iran. Dat heeft het Witte Huis gemeld. Iran zou hier volgens het Witte Huis om hebben gevraagd. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi is vrijdagavond op bezoek in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad.
3 uur geledenATLANTA/WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump stuurt zijn gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan voor overleg met de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. Dat meldt nieuwszender CNN. Vicepresident JD Vance zou volgens Amerikaanse media niet meegaan. Hij was eerder wel in Pakistan bij overleg met de Iraniërs. Pakistan bemiddelt in het conflict.
3 uur geledenBINT JBEIL (ANP) - Het Israëlische leger (IDF) heeft zes "terroristen" van Hezbollah gedood, meldt het op X. Het leger zegt door te gaan met operaties in het zuiden van Libanon, ondanks een bestand tussen Israël en Libanon dat donderdag werd verlengd met drie weken.
3 uur geleden