Verenigde Naties roepen China op protesten te respecteren
BEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Naties vragen China om het recht op vreedzaam protest te respecteren. Ze roepen de Chinese regering op mensen niet alleen aan te houden voor het deelnemen aan zo'n vreedzame demonstratie en het uiten van hun mening. De autoriteiten moeten bij hun reactie op de protesten rekening houden met de internationale afspraken over mensenrechten.
De VN spreken zich ook uit over het Chinese coronabeleid, dat de aanleiding is voor de protesten. De VN zeggen er tijdens de hele pandemie op te hebben aangedrongen dat beperkingen door de overheid altijd proportioneel moeten zijn, met het oog op de wetenschappelijke en medische adviezen.
Meerdere overheden hebben maandag een reactie gegeven op de Chinese demonstraties. De Amerikaanse regering zegt achter het recht op vreedzaam demonstreren te staan, zowel in de VS als in de rest van de wereld. De regering noemde China's strikte lockdownbeleid buitensporig.
Urumqi
Ook de Britse minister voor Buitenlandse Zaken reageerde op de aanhoudende demonstraties. Hij zegt dat het duidelijk is dat het Chinese volk erg ontevreden is over de maatregelen die hun worden opgelegd. "Ik denk dat de Chinese overheid moet luisteren naar wat die mensen te zeggen hebben", zei hij tegen verslaggevers. De Duitse president zegt de coronaprotesten "te begrijpen".
Een brand in een flatgebouw in de stad Urumqi, die aan tien mensen het leven kostte, leidde tot protesten in verschillende steden in China tegen het strenge coronabeleid. De strenge lockdown zou de reddingsoperatie voor de flatbewoners hebben bemoeilijkt, was de kritiek op sociale media. Het is onduidelijk hoeveel demonstranten bij de protesten zijn aangehouden.
De protesten breiden zich maandag ook uit naar Hongkong. Tientallen mensen gingen daar de straat op. De stad met een speciale status binnen het land kende al eerder aanhoudende massaprotesten over onder meer de macht van China in Hongkong. Door een nieuwe veiligheidswet werd het in 2020 makkelijker voor de autoriteiten om activisten in Hongkong op te pakken.
Meer uit Buitenland
BANDAR ABBAS (ANP) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft na uitspraken van president Donald Trump beklemtoond dat Iran de Straat van Hormuz volledig controleert. Trump kondigde aan dat zijn marine de zeestraat gaat blokkeren, mijnen ruimen en de scheepvaart gaat controleren.
30 minuten geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar van het veelvuldig schenden van een 32 uur durend bestand ter gelegenheid van het orthodoxe paasfeest. Het Russische ministerie van Defensie telde in de nacht van zaterdag op zondag 1971 schendingen van het staakt-het-vuren, terwijl de Oekraïense generale staf melding maakte van 479 artillerieaanvallen en meer dan 1700 drone-aanvallen door Russische troepen.
57 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft aangekondigd dat de marine de Straat van Hormuz sluit en er onder meer mijnen gaat ruimen. De hele operatie die Trump voor ogen heeft, duurt volgens hem niet lang. Volgens Trump zijn veel landen bereid te helpen. Zo zouden Groot-Brittannië en andere landen mogelijk mijnenvegers sturen.
1 uur geledenMAIDUGURI (ANP/RTR) - Nigeriaanse straaljagers hebben zaterdagnacht een dorpsmarkt bestookt tijdens de achtervolging van islamitische militanten in het noordoosten van het land waarbij mogelijk zeker 200 burgers zijn omgekomen. Dat verklaarden een lokaal raadslid en omwonenden zondag tegen persbureau Reuters.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump claimt op sociale media dat hij bevel heeft gegeven aan de Amerikaanse marine de Straat van Hormuz te blokkeren en de scheepvaart bij de zeestraat te gaan controleren. Hij zegt ook schepen te gaan stoppen en onderzoeken waarvoor mogelijk tolgeld aan Iran is betaald.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Alle leden van de Amerikaanse delegatie die naar Pakistan was gegaan voor onderhandelingen met Iran, zijn weer vertrokken. Ook de prominente gezanten van president Donald Trump, Steve Witkoff en Jared Kushner, hebben in navolging van vicepresident JD Vance het land verlaten, melden Amerikaanse media.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De opkomst voor de parlementsverkiezingen in Hongarije is ongekend hoog. Tegen 13.00 uur heeft al 54,14 procent van de Hongaarse stemgerechtigden een stem uitgebracht, meldt de landelijke kiescommissie. Dat is beduidend hoger dan op dat moment van de dag in 2022, tijdens de vorige verkiezingen. Toen lag het percentage op 40,01 procent.
3 uur geleden