Verenigde Naties roepen China op protesten te respecteren
BEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Naties vragen China om het recht op vreedzaam protest te respecteren. Ze roepen de Chinese regering op mensen niet alleen aan te houden voor het deelnemen aan zo'n vreedzame demonstratie en het uiten van hun mening. De autoriteiten moeten bij hun reactie op de protesten rekening houden met de internationale afspraken over mensenrechten.
De VN spreken zich ook uit over het Chinese coronabeleid, dat de aanleiding is voor de protesten. De VN zeggen er tijdens de hele pandemie op te hebben aangedrongen dat beperkingen door de overheid altijd proportioneel moeten zijn, met het oog op de wetenschappelijke en medische adviezen.
Meerdere overheden hebben maandag een reactie gegeven op de Chinese demonstraties. De Amerikaanse regering zegt achter het recht op vreedzaam demonstreren te staan, zowel in de VS als in de rest van de wereld. De regering noemde China's strikte lockdownbeleid buitensporig.
Urumqi
Ook de Britse minister voor Buitenlandse Zaken reageerde op de aanhoudende demonstraties. Hij zegt dat het duidelijk is dat het Chinese volk erg ontevreden is over de maatregelen die hun worden opgelegd. "Ik denk dat de Chinese overheid moet luisteren naar wat die mensen te zeggen hebben", zei hij tegen verslaggevers. De Duitse president zegt de coronaprotesten "te begrijpen".
Een brand in een flatgebouw in de stad Urumqi, die aan tien mensen het leven kostte, leidde tot protesten in verschillende steden in China tegen het strenge coronabeleid. De strenge lockdown zou de reddingsoperatie voor de flatbewoners hebben bemoeilijkt, was de kritiek op sociale media. Het is onduidelijk hoeveel demonstranten bij de protesten zijn aangehouden.
De protesten breiden zich maandag ook uit naar Hongkong. Tientallen mensen gingen daar de straat op. De stad met een speciale status binnen het land kende al eerder aanhoudende massaprotesten over onder meer de macht van China in Hongkong. Door een nieuwe veiligheidswet werd het in 2020 makkelijker voor de autoriteiten om activisten in Hongkong op te pakken.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Het besluit van de regering-Trump om de activiteiten van verslaggevers in het Pentagon aan banden te leggen, is in strijd met de Amerikaanse grondwet. Dat heeft een rechter vrijdag bepaald in een zaak die was aangespannen door The New York Times, meldt de krant.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt te overwegen om de militaire operaties tegen Iran af te schalen. Hij begon drie weken geleden samen met Israël met het aanvallen van het land en claimt dat de oorlog zo goed als afgerond is.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering probeert met een gerechtelijke procedure miljarden dollars federaal belastinggeld terug te krijgen van de gerenommeerde Universiteit van Harvard bij Boston.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider Mojtaba Khamenei heeft ontkend dat zijn land verantwoordelijk is voor raket- en droneaanvallen op Turkije en Oman. Volgens hem zijn die aanvallen "onder valse vlag" opgezet door Israël, bedoeld om verdeeldheid in het Midden-Oosten te zaaien.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse jihadist Sabri Essid is bij verstek veroordeeld tot levenslang voor zijn rol bij de misdaden van Islamitische Staat (IS) tegen de Jezidi-minderheid in Irak. Hij werd schuldig bevonden aan onder meer genocide en misdaden tegen de menselijkheid, omdat hij deel zou hebben genomen aan de handel in tot slaaf gemaakte Jezidi's.
11 uur geleden