Verenigd Koninkrijk naar de stembus voor parlementsverkiezingen
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk gaat naar de stembus voor parlementsverkiezingen. Peilingen voorspellen een politieke aardverschuiving: de Conservatieve Partij van premier Rishi Sunak lijkt na veertien jaar aan de macht een zware nederlaag tegemoet te gaan. De centrumlinkse oppositiepartij Labour heeft juist uitzicht op een monsterzege die nog groter kan uitvallen dan onder Tony Blair in 1997.
De 'Tories' van Sunak staan in peilingen een straatlengte achter op Labour en riskeren hun slechtste resultaat ooit. Of het zover komt, wordt vrijdagochtend vroeg duidelijk. Er kan donderdag worden gestemd tot 22.00 uur plaatselijke tijd, 23.00 uur in Nederland. Daarna volgt een exitpoll. De uitslagen komen vervolgens in de loop van de nacht binnen.
Britse verkiezingen verlopen anders dan die in Nederland. Zetels worden niet verdeeld aan de hand van het percentage van de stemmen dat partijen landelijk krijgen. In plaats daarvan stuurt ieder kiesdistrict een parlementariër naar het House of Commons, het 650 zetels tellende Britse Lagerhuis. Daarvoor geldt het principe van de 'winner-takes-all': de kandidaat met de meeste stemmen, krijgt de zetel.
Van dat systeem profiteren vooral grote partijen. Zo kan de anti-immigratiepartij van brexiteer Nigel Farage miljoenen stemmen krijgen en daarmee toch maar een handjevol zetels bemachtigen. Oud-Europarlementariër Farage probeert na zeven mislukte pogingen opnieuw om in het nationale parlement te komen.
Aan de verkiezingen doen meer opvallende kandidaten mee. Zo moet Labourleider Starmer het in zijn kiesdistrict opnemen tegen een persoon die verkleed is als Elmo. Premier Sunak krijgt concurrentie van Count Binface, een man met een vuilnisemmer op zijn hoofd die zichzelf omschrijft als een "ruimtestrijder van de planeet planet Sigma IX".
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - De rechterhand van de Britse premier Keir Starmer is opgestapt in de nasleep van het schandaal rond de Amerikaanse zedendelinquent en zakenman Jeffrey Epstein. Ex-stafchef Morgan McSweeney zegt dat hij de verantwoordelijkheid neemt voor het advies om Peter Mandelson te benoemen tot ambassadeur in de Verenigde Staten, meldt hij zelf op X.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran twijfelt of de Verenigde Staten werkelijk serieuze intenties hebben bij de onderhandelingen over het Iraanse nucleaire programma. De Amerikaanse sancties en recente militaire acties "doen twijfels rijzen over de ernst en bereidheid" om daadwerkelijk tot een oplossing te komen, stelt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi.
5 uur geledenTOKYO (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De coalitie van de Japanse premier Sanae Takaichi stevent af op forse winst bij de vervroegde verkiezingen die ze zelf had uitgeroepen. Volgens de jongste prognose van de Japanse publieke omroep NHK behaalt de conservatieve coalitie zeker 310 van de 465 zetels in het Lagerhuis van het parlement. Daarmee is er een machtige tweederdemeerderheid voor de Liberaal-Democratische Partij (LDP) van Takaichi en de veel kleinere Japanse Innovatiepartij.
5 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De dader van de moordaanslag op de Russische luitenant-generaal Vladimir Aleksejev is opgepakt in Dubai. Dat meldt de Russische geheime dienst FSB. De Russische topmilitair werd vrijdag neergeschoten in een appartementencomplex in Moskou en ligt sindsdien in het ziekenhuis. Een Russische handlanger, Viktor Vasin (1959), werd opgepakt in Moskou.
9 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - Het Noord-Koreaanse regime houdt later deze maand een partijcongres, het eerste grote partijberaad sinds 2021. Dat meldt het staatsnieuwsagentschap KCNA.
11 uur geledenPALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag de Hondurese president Nasry Asfura ontvangen op zijn residentie Mar-a-Lago in Palm Beach. Trump zei dat de Verenigde Staten en Honduras nauw samenwerken rond veiligheid, onder meer bij de bestrijding van drugskartels en mensensmokkel, en bij het uitzetten van illegale migranten en bendeleden uit de VS.
13 uur geleden