Verenigd Koninkrijk naar de stembus voor parlementsverkiezingen
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk gaat naar de stembus voor parlementsverkiezingen. Peilingen voorspellen een politieke aardverschuiving: de Conservatieve Partij van premier Rishi Sunak lijkt na veertien jaar aan de macht een zware nederlaag tegemoet te gaan. De centrumlinkse oppositiepartij Labour heeft juist uitzicht op een monsterzege die nog groter kan uitvallen dan onder Tony Blair in 1997.
De 'Tories' van Sunak staan in peilingen een straatlengte achter op Labour en riskeren hun slechtste resultaat ooit. Of het zover komt, wordt vrijdagochtend vroeg duidelijk. Er kan donderdag worden gestemd tot 22.00 uur plaatselijke tijd, 23.00 uur in Nederland. Daarna volgt een exitpoll. De uitslagen komen vervolgens in de loop van de nacht binnen.
Britse verkiezingen verlopen anders dan die in Nederland. Zetels worden niet verdeeld aan de hand van het percentage van de stemmen dat partijen landelijk krijgen. In plaats daarvan stuurt ieder kiesdistrict een parlementariër naar het House of Commons, het 650 zetels tellende Britse Lagerhuis. Daarvoor geldt het principe van de 'winner-takes-all': de kandidaat met de meeste stemmen, krijgt de zetel.
Van dat systeem profiteren vooral grote partijen. Zo kan de anti-immigratiepartij van brexiteer Nigel Farage miljoenen stemmen krijgen en daarmee toch maar een handjevol zetels bemachtigen. Oud-Europarlementariër Farage probeert na zeven mislukte pogingen opnieuw om in het nationale parlement te komen.
Aan de verkiezingen doen meer opvallende kandidaten mee. Zo moet Labourleider Starmer het in zijn kiesdistrict opnemen tegen een persoon die verkleed is als Elmo. Premier Sunak krijgt concurrentie van Count Binface, een man met een vuilnisemmer op zijn hoofd die zichzelf omschrijft als een "ruimtestrijder van de planeet planet Sigma IX".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft voormalig procureur-generaal Pam Bondi benoemd tot lid van een adviescommissie van het Witte Huis die zich richt op kunstmatige intelligentie. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite Axios.
25 minuten geledenAUSTIN (ANP) - De procureur-generaal van Texas, Ken Paxton, heeft dinsdag de zittende Amerikaanse senator John Cornyn verslagen in de Republikeinse voorverkiezing ('primary') in die staat. Paxton werd gesteund door president Donald Trump. De uitslag werd kort na sluiting van de stembussen in de meest westelijke districten van Texas bekendgemaakt.
27 minuten geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft onder toezicht van leider Kim Jong-un een combinatie van tactische ballistische raketten, artillerieraketten en precisiekruisraketten getest die ontworpen zijn voor "moderne oorlogsvoering" en "verbeterde gevechtstoepassing". Dat meldt staatspersbureau KCNA.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - Libanon meldt dat Israëlische luchtaanvallen dinsdag in het zuiden van het land aan 31 mensen het leven hebben gekost. Israël gaf dinsdag aan de aanvallen te intensiveren, ondanks een wapenstilstand. Het land zegt dat de aanvallen gericht zijn tegen de Libanese beweging Hezbollah.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Door Israëlische aanvallen in de Gazastrook zijn zeker zeven doden gevallen, melden lokale autoriteiten. Vijf van hen stierven bij een aanval in het oosten van het gebied.
6 uur geledenBEIROET (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft de grondoperaties in het zuiden van Libanon uitgebreid tot boven de zelf ingestelde 'gele lijn', schrijft de Israëlische krant Haaretz. De lijn is een onofficiële afbakening van "Israëlisch grondgebied" in Zuid-Libanon, die Israël afgelopen april aankondigde.
12 uur geledenTEHERAN (ANP) - De internettoegang in Iran is weer gedeeltelijk hersteld, meldt internetmonitor NetBlocks in een post op sociaal netwerk Mastodon. Maandag schreven de Iraanse staatsmedia dat president Masoud Pezeshkian had bevolen de internationale internettoegang te herstellen. Vicepresident Mohammad Reza Aref heeft bevestigd dat de eerste stappen hiervoor zijn gezet.
13 uur geleden