Verenigd Koninkrijk naar de stembus voor parlementsverkiezingen
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk gaat naar de stembus voor parlementsverkiezingen. Peilingen voorspellen een politieke aardverschuiving: de Conservatieve Partij van premier Rishi Sunak lijkt na veertien jaar aan de macht een zware nederlaag tegemoet te gaan. De centrumlinkse oppositiepartij Labour heeft juist uitzicht op een monsterzege die nog groter kan uitvallen dan onder Tony Blair in 1997.
De 'Tories' van Sunak staan in peilingen een straatlengte achter op Labour en riskeren hun slechtste resultaat ooit. Of het zover komt, wordt vrijdagochtend vroeg duidelijk. Er kan donderdag worden gestemd tot 22.00 uur plaatselijke tijd, 23.00 uur in Nederland. Daarna volgt een exitpoll. De uitslagen komen vervolgens in de loop van de nacht binnen.
Britse verkiezingen verlopen anders dan die in Nederland. Zetels worden niet verdeeld aan de hand van het percentage van de stemmen dat partijen landelijk krijgen. In plaats daarvan stuurt ieder kiesdistrict een parlementariër naar het House of Commons, het 650 zetels tellende Britse Lagerhuis. Daarvoor geldt het principe van de 'winner-takes-all': de kandidaat met de meeste stemmen, krijgt de zetel.
Van dat systeem profiteren vooral grote partijen. Zo kan de anti-immigratiepartij van brexiteer Nigel Farage miljoenen stemmen krijgen en daarmee toch maar een handjevol zetels bemachtigen. Oud-Europarlementariër Farage probeert na zeven mislukte pogingen opnieuw om in het nationale parlement te komen.
Aan de verkiezingen doen meer opvallende kandidaten mee. Zo moet Labourleider Starmer het in zijn kiesdistrict opnemen tegen een persoon die verkleed is als Elmo. Premier Sunak krijgt concurrentie van Count Binface, een man met een vuilnisemmer op zijn hoofd die zichzelf omschrijft als een "ruimtestrijder van de planeet planet Sigma IX".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Donald Trump, ontmoeten donderdag in Florida een Oekraïense delegatie die wordt geleid door Roestem Oemjerov, de chef van de veiligheidsraad van Oekraïne. In de gesprekken staat vrede in Oekraïne centraal. De ontmoeting vindt volgens een Amerikaanse functionaris in de omgeving van Miami plaats.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft een urenlange ontmoeting van zijn gezant Steve Witkoff en schoonzoon Jared Kushner met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin "een redelijk goede ontmoeting" genoemd en zei dat "Poetin de oorlog wil beëindigen". Maar Trump zei geen idee te hebben wat er nu gaat gebeuren. Hij zei niet te weten wat hieruit voortkomt: "We gaan het zien".
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Nadat volgens het Israëlische leger meerdere soldaten gewond waren geraakt tijdens een gevecht in de Gazastrook, heeft het Israëlische leger luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in het kustgebied. Vijf Palestijnen, onder wie twee minderjarigen, zijn omgekomen, meldt de burgerbescherming in het Palestijnse gebied.
5 uur geledenNAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
12 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
12 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
13 uur geleden