Verduurzaming ziekenhuizen wordt steeds duurder, stelt ING
AMSTERDAM (ANP) - Ziekenhuizen liggen goed op schema om de klimaatdoelen voor 2030 te halen. Zo hebben veel gebouwen inmiddels zonnepanelen op het dak en zijn ziekenhuizen goed geïsoleerd. Maar nu het "laaghangend fruit" geplukt is, "ziet een substantieel deel van de ziekenhuizen zich voor grote financiële uitdagingen geplaatst", meldt ING na onderzoek. Het gaat dan bijvoorbeeld om oudere panden, waar verduurzaming om grote investeringen vraagt.
Ziekenhuisgebouwen kunnen volgens ING over het algemeen zo'n veertig jaar mee. Omdat een aantal ziekenhuizen in aanloop naar 2050 aan vervanging toe is, kan verduurzaming veelal worden meegenomen in de nieuwbouwplannen. Voor ziekenhuisvastgoed dat nog langer mee moet "kunnen de uitdagingen groot zijn", menen de onderzoekers. Toch kan voor ziekenhuizen die nog tot na 2050 mee kunnen nieuwbouw voordeliger zijn dan "renovatie en nieuwbouw op een later moment".
Het klimaatneutraal maken van verouderd vastgoed vereist volgens ING namelijk grote investeringen. De bank verwijst bijvoorbeeld naar het installeren van vloerverwarming, wat in bestaande bouw relatief duur is. "Sinds 1995 moeten nieuwe gebouwen aan minimumeisen voor de energieprestatie voldoen. Deze eisen zijn steeds strenger geworden. Hoe nieuwer het vastgoed, hoe gemakkelijker het daardoor kan worden verduurzaamd", leggen de onderzoekers uit.
Uitdaging
De onderzoekers zien het bekostigen van verduurzaming dan ook als "de belangrijkste uitdaging" voor ziekenhuizen om klimaatneutraal te kunnen worden. Volgens ING is klimaatneutraliteit vaak goedkoper te realiseren via nieuwbouw dan met het verduurzamen van oude gebouwen. "Maar de bekostiging is daar niet op ingericht", concluderen de onderzoekers. Die richt zich veelal op het stap voor stap verduurzamen, waardoor financiële risico's minder groot lijken. "Terwijl dit opgeteld vooral bij ouder vastgoed duurder kan uitpakken."
ING beveelt daarom ook structurele bekostiging aan om ziekenhuizen te ondersteunen als de opgaven groot zijn. Daarvoor heeft de overheid sinds 2022 subsidie beschikbaar, tot en met 2030 1,9 miljard euro. Maar dat bedrag is volgens ING niet genoeg. Zo komen ook gemeentelijk- en onderwijsvastgoed in aanmerking voor deze subsidie, "sectoren die nog relatief veel moeten investeren in verduurzaming", stellen de onderzoekers.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven is blij dat de Europese Commissie voorstelt om projecten voor de uitbreiding van het stroomnet een vrijstelling te gunnen voor de stikstofuitstoot. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie presenteerde woensdag plannen om Europese elektriciteitsnetten versneld uit te breiden en te moderniseren. De tijdelijke stikstofuitstoot bij die bouwprojecten mag op "geen enkele manier" een belemmering zijn voor de snelle ingebruikname van de energienetten, schrijft de Commissie in het voorstel.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een verlies gesloten. Ook op andere Europese beurzen waren voornamelijk minnen te zien op de koersenborden, in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve in de Verenigde Staten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Pensioenfonds Detailhandel heeft bestuurders van de failliete elektronicawinkelketen BCC voor de rechter gedaagd. Het fonds beschuldigt het in 2023 omgevallen bedrijf ervan te weinig pensioenpremies te hebben afgedragen en eist 7,5 miljoen euro. Dat staat in een faillissementsverslag waar RTL Z eerder over schreef.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine koersbewegingen geopend. Beleggers op Wall Street zijn in afwachting van het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank later op de dag. Naar verwachting verlaagt de Federal Reserve de rente dan voor de derde keer op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren. Fed-voorzitter Jerome Powell geeft dan ook een toelichting op het rentebesluit.
4 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase toezichthouder voor burgerluchtvaart grijpt harder in bij de geplaagde luchtvaartmaatschappij IndiGo, die onder leiding staat van de Nederlandse topman Pieter Elbers. De luchtvaartautoriteit heeft eigen personeel ingezet op het hoofdkantoor van IndiGo om de dagelijkse operatie en het herstel van de maatschappij na de massale vluchtuitval te volgen.
6 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De door de rechter aangestelde beheerders van de Nijmeegse chipfabrikant Nexperia zijn uitgenodigd in Beijing voor een gesprek met het Chinese moederbedrijf Wingtech. Dat meldt een bron aan persbureau Reuters.
7 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Nederlanders hebben tot en met oktober van dit jaar 5 procent minder vakanties naar de Verenigde Staten geboekt, meldt reisbranchevereniging ANVR. In september en oktober is echter een omslag te zien, de boekingen liggen in deze maanden juist "substantieel hoger" dan vorig jaar.
7 uur geleden