Verduurzaming ziekenhuizen wordt steeds duurder, stelt ING
AMSTERDAM (ANP) - Ziekenhuizen liggen goed op schema om de klimaatdoelen voor 2030 te halen. Zo hebben veel gebouwen inmiddels zonnepanelen op het dak en zijn ziekenhuizen goed geïsoleerd. Maar nu het "laaghangend fruit" geplukt is, "ziet een substantieel deel van de ziekenhuizen zich voor grote financiële uitdagingen geplaatst", meldt ING na onderzoek. Het gaat dan bijvoorbeeld om oudere panden, waar verduurzaming om grote investeringen vraagt.
Ziekenhuisgebouwen kunnen volgens ING over het algemeen zo'n veertig jaar mee. Omdat een aantal ziekenhuizen in aanloop naar 2050 aan vervanging toe is, kan verduurzaming veelal worden meegenomen in de nieuwbouwplannen. Voor ziekenhuisvastgoed dat nog langer mee moet "kunnen de uitdagingen groot zijn", menen de onderzoekers. Toch kan voor ziekenhuizen die nog tot na 2050 mee kunnen nieuwbouw voordeliger zijn dan "renovatie en nieuwbouw op een later moment".
Het klimaatneutraal maken van verouderd vastgoed vereist volgens ING namelijk grote investeringen. De bank verwijst bijvoorbeeld naar het installeren van vloerverwarming, wat in bestaande bouw relatief duur is. "Sinds 1995 moeten nieuwe gebouwen aan minimumeisen voor de energieprestatie voldoen. Deze eisen zijn steeds strenger geworden. Hoe nieuwer het vastgoed, hoe gemakkelijker het daardoor kan worden verduurzaamd", leggen de onderzoekers uit.
Uitdaging
De onderzoekers zien het bekostigen van verduurzaming dan ook als "de belangrijkste uitdaging" voor ziekenhuizen om klimaatneutraal te kunnen worden. Volgens ING is klimaatneutraliteit vaak goedkoper te realiseren via nieuwbouw dan met het verduurzamen van oude gebouwen. "Maar de bekostiging is daar niet op ingericht", concluderen de onderzoekers. Die richt zich veelal op het stap voor stap verduurzamen, waardoor financiële risico's minder groot lijken. "Terwijl dit opgeteld vooral bij ouder vastgoed duurder kan uitpakken."
ING beveelt daarom ook structurele bekostiging aan om ziekenhuizen te ondersteunen als de opgaven groot zijn. Daarvoor heeft de overheid sinds 2022 subsidie beschikbaar, tot en met 2030 1,9 miljard euro. Maar dat bedrag is volgens ING niet genoeg. Zo komen ook gemeentelijk- en onderwijsvastgoed in aanmerking voor deze subsidie, "sectoren die nog relatief veel moeten investeren in verduurzaming", stellen de onderzoekers.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag opnieuw hoger geëindigd. De hoop van beleggers dat de oorlog in het Midden-Oosten mogelijk zijn einde nadert, nam toe. De Amerikaanse president Donald Trump zei tegen verslaggevers in het Witte Huis te verwachten binnen twee of drie weken klaar te zijn met de oorlog.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Wereldbank, het Internationaal Energieagentschap (IEA) en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaan een coördinatiegroep oprichten vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De organisaties melden in een gezamenlijke verklaring dat ze daarmee hun reacties op de economische gevolgen van de Iranoorlog zo goed mogelijk op elkaar willen afstemmen.
4 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/RTR) - Argentinië heeft geplande belastingverhogingen uitgesteld vanwege de flink gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Argentijnse regering stelt hogere belastingen op vloeibare brandstoffen en CO2 met een maand uit tot eind april.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland beschikt over een goede digitale infrastructuur, "maar wat we nu hebben is niet voldoende over vijf jaar". Dat zei voormalig ASML-topman Peter Wennink op een evenement over digitale weerbaarheid. Volgens hem is digitale veiligheid een van de hoekstenen van de samenleving.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa houdt er rekening mee dat er buiten Europa mogelijk een tekort aan vliegtuigbrandstof ontstaat. Het bedrijf ziet nu al in Azië dat kerosine schaars begint te worden door de oorlog met Iran, die de aanvoer verstoort.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is de eerste dag van april met flinke winst gesloten. De wereldwijde beurzen stonden afgelopen maand onder druk door de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen daarvan.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, heeft een aanvraag ingediend voor een beursgang. Dat zeggen bronnen die bekend zijn met de zaak. Daarmee komt het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van miljardair Musk dichter bij wat de grootste beursgang ooit zou kunnen worden.
8 uur geleden