Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verdriet, boosheid en opluchting vechten om voorrang bij Nedcar

Verdriet, boosheid en opluchting vechten om voorrang bij Nedcar

BORN (ANP) - Bij de werknemers van VDL Nedcar in het Limburgse Born die woensdag te horen kregen dat ze ontslagen worden, vechten verdriet, boosheid, blijdschap en opluchting om voorrang. Veel mensen die per 1 maart moeten vertrekken, laten zich kritisch uit over eigenaar VDL. Maar de ontslagen medewerkers gaan hun "familie" van collega's bij de fabriek missen, zeggen ze.

Bij Nedcar worden Mini's van BMW gebouwd, maar BMW heeft per 1 maart het contract opgezegd. Daarmee verdwijnt de productie van auto's na 57 jaar uit Born. Na een eerste ontslagronde van 1500 mensen in november 2023, kregen woensdag ruim 1900 mensen ontslag aangezegd.

Slechts 747 mensen hoorden woensdag dat ze mogen blijven. "Veel mensen hopen dat ze niet bij de blijvers horen", zegt bestuurder Ed Leunissen van CNV Vakmensen. "Ze hebben hier al zo vaak een reorganisatie meegemaakt."

Grote twijfel

CNV-kaderlid Wil Kroonen vult aan: "De blijvers zitten in grote twijfel, hebben vaak al een job elders aangeboden gekregen. Wat moeten ze nu doen? Het enige wat ze kunnen is ruilen met iemand die ontslagen is."

"De mensen hebben de buik vol van VDL", gaat Leunissen verder. "Wat heet", zegt Kroonen. "Ze zijn er helemaal klaar mee. Dit bedrijf kon sinds 2016 zoeken naar een opvolger voor BMW. Er waren zeven gegadigden. Bij de mensen heerst het beeld dat VDL zijn hand heeft overspeeld. Ik heb hier 39 jaar gewerkt, zat bij talloze onderhandelingen. De laatste jaren vroeg ik me af: hoe serieus word je nog genomen door VDL. Alleen onder heel veel druk werden dingen vloeibaar."

Witte enveloppe

Hun verhaal wordt bevestigd door veel mensen die met een witte enveloppe in hun hand de poort uitwandelen. "Iedereen heeft het er over. Sinds Nedcar van VDL is geworden, is het hier minder geworden", zegt de zojuist ontslagen Marcel Reiners (49) uit Brunssum. Francesco Wortel (27) uit Genk is ook blij dat hij weg kan. "Hier verdien je wel meer, maar je moet vaak in weekenden werken. In mijn nieuwe job heb ik de weekenden vrij!"

Bestuurder Jos Poukens van de Belgische vakbond ACV heeft "een kater overgehouden aan VDL", zei hij woensdag. Bij Nedcar werken vijfhonderd Belgen. "Als er straks weer werk zou zijn bij Nedcar, komen de meesten niet terug. Ze hebben genoeg van VDL", zei hij.

Meer uit Financieel

Chipmaker Intel hard omhoog op Wall Street na sterke resultaten

NEW YORK (ANP) - Intel ging vrijdag hard omhoog op de beurzen in New York. De chipfabrikant presteerde afgelopen kwartaal veel beter dan verwacht en gaf ook een sterke omzetverwachting af voor het huidige kwartaal. Het concern profiteerde van de sterke vraag naar processors (CPU's) die nodig zijn om geavanceerde AI-modellen te laten draaien.

4 minuten geleden
Bedrijf achter Pampers en Oral-B ziet verkoop toenemen

CINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - Procter & Gamble heeft de verkoop afgelopen kwartaal zien toenemen. Vooral de schoonheidstak van het bedrijf achter Gillette, Head & Shoulders en Oral-B deed het beter dan in dezelfde periode een jaar geleden. Het bedrijf verwacht wel dat de grondstofkosten dit jaar flink oplopen.

1 uur geleden
Belgische winkels mogen binnenkort langer open

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Winkels in België mogen binnenkort langer openblijven, staat in een nieuw wetsvoorstel van de regering in Brussel. Als dat wordt aangenomen, mogen winkeliers hun zaak elke dag tot 21.00 uur openhouden. Ook vervalt de verplichte wekelijkse rustdag. De ruimere openingstijden moeten winkels in staat stellen om beter te concurreren met webshops en winkeliers over de grens.

1 uur geleden
Internationaal vliegverkeer vanaf Teheran hervat zaterdag

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het internationale vliegverkeer vanaf de Imam Khomeini-luchthaven in Teheran wordt zaterdag hervat. Volgens het Iraanse persbureau ISNA gaan de eerste vluchten naar het Turkse Istanbul en Muscat in Oman.

1 uur geleden
Ryanair sluit basis in Berlijn om stijgende luchthaventarieven

BERLIJN (ANP) - Ryanair sluit zijn basis op de luchthaven van Berlijn omdat het vliegveld te duur zou worden. De Ierse budgetmaatschappij wil zijn zeven toestellen in Berlijn verplaatsen naar goedkopere luchthavens in andere EU-landen, zoals Zweden, Slowakije, Albanië en Italië.

1 uur geleden
China verbiedt export naar wapenbedrijven door handel met Taiwan

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel heeft vrijdag zeven Europese bedrijven op een zwarte lijst gezet en handelsbeperkingen opgelegd. Aanleiding is hun betrokkenheid bij wapenverkopen aan Taiwan. Het is volgens persbureau Bloomberg voor het eerst dat Europese bedrijven op deze lijst terechtkomen.

3 uur geleden
Wedden op eigen doelpunt kan niet meer na ingrijpen autoriteit

DEN HAAG (ANP) - Twee goksites hebben de mogelijkheid om op eigen doelpunten te wedden verwijderd nadat ze daarop waren aangesproken door de Kansspelautoriteit (Ksa). Dit soort weddenschappen zijn niet toegestaan omdat ze een verhoogd risico hebben op matchfixing.

3 uur geleden