Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verdriet, boosheid en opluchting vechten om voorrang bij Nedcar

Verdriet, boosheid en opluchting vechten om voorrang bij Nedcar

BORN (ANP) - Bij de werknemers van VDL Nedcar in het Limburgse Born die woensdag te horen kregen dat ze ontslagen worden, vechten verdriet, boosheid, blijdschap en opluchting om voorrang. Veel mensen die per 1 maart moeten vertrekken, laten zich kritisch uit over eigenaar VDL. Maar de ontslagen medewerkers gaan hun "familie" van collega's bij de fabriek missen, zeggen ze.

Bij Nedcar worden Mini's van BMW gebouwd, maar BMW heeft per 1 maart het contract opgezegd. Daarmee verdwijnt de productie van auto's na 57 jaar uit Born. Na een eerste ontslagronde van 1500 mensen in november 2023, kregen woensdag ruim 1900 mensen ontslag aangezegd.

Slechts 747 mensen hoorden woensdag dat ze mogen blijven. "Veel mensen hopen dat ze niet bij de blijvers horen", zegt bestuurder Ed Leunissen van CNV Vakmensen. "Ze hebben hier al zo vaak een reorganisatie meegemaakt."

Grote twijfel

CNV-kaderlid Wil Kroonen vult aan: "De blijvers zitten in grote twijfel, hebben vaak al een job elders aangeboden gekregen. Wat moeten ze nu doen? Het enige wat ze kunnen is ruilen met iemand die ontslagen is."

"De mensen hebben de buik vol van VDL", gaat Leunissen verder. "Wat heet", zegt Kroonen. "Ze zijn er helemaal klaar mee. Dit bedrijf kon sinds 2016 zoeken naar een opvolger voor BMW. Er waren zeven gegadigden. Bij de mensen heerst het beeld dat VDL zijn hand heeft overspeeld. Ik heb hier 39 jaar gewerkt, zat bij talloze onderhandelingen. De laatste jaren vroeg ik me af: hoe serieus word je nog genomen door VDL. Alleen onder heel veel druk werden dingen vloeibaar."

Witte enveloppe

Hun verhaal wordt bevestigd door veel mensen die met een witte enveloppe in hun hand de poort uitwandelen. "Iedereen heeft het er over. Sinds Nedcar van VDL is geworden, is het hier minder geworden", zegt de zojuist ontslagen Marcel Reiners (49) uit Brunssum. Francesco Wortel (27) uit Genk is ook blij dat hij weg kan. "Hier verdien je wel meer, maar je moet vaak in weekenden werken. In mijn nieuwe job heb ik de weekenden vrij!"

Bestuurder Jos Poukens van de Belgische vakbond ACV heeft "een kater overgehouden aan VDL", zei hij woensdag. Bij Nedcar werken vijfhonderd Belgen. "Als er straks weer werk zou zijn bij Nedcar, komen de meesten niet terug. Ze hebben genoeg van VDL", zei hij.

Meer uit Financieel

Voorzitter VNO-NCW noemt vertrek supers bij lobbyclub 'geen ramp'

AMSTERDAM (ANP) - Het vertrek van supermarkten bij ondernemersorganisatie VNO-NCW is volgens voorzitter Coen van Oostrom "per saldo geen ramp". Supermarkten hebben inderdaad hun lidmaatschap bij de ondernemersorganisatie opgezegd, bevestigt hij bij radiozender BNR. "Dat is vorig jaar gebeurd."

51 minuten geleden
Starmer wil actie big tech tegen verspreiden naaktfoto's jongeren

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer wil dat techbedrijven maatregelen nemen om te voorkomen dat jongeren naaktbeelden kunnen verspreiden via hun telefoons. Als dat niet gebeurt, wil de premier ze daartoe verplichten met wetgeving.

1 uur geleden
Topman Frans Everts van Shell Nederland gaat TenneT leiden

ARNHEM (ANP) - President-directeur Frans Everts van Shell Nederland wordt de nieuwe topman van hoogspanningsnetbeheerder TenneT. Hij wordt op 1 november de opvolger van Manon van Beek bij TenneT voor een periode van vier jaar.

2 uur geleden
AWVN wil meer aandacht voor productiviteit in cao's

AMERSFOORT (ANP) - Werkgeversorganisatie AWVN vindt dat er bij cao-onderhandelingen meer aandacht moet zijn voor groei van productiviteit. Dat stelt directeur Lisette van Breugel. Volgens haar staat het Nederlandse verdienmodel onder druk en is productiviteitsgroei nodig voor economische groei.

2 uur geleden
ING geeft AI grotere rol bij beoordelen hypotheekaanvragen

AMSTERDAM (ANP) - ING heeft een eigen AI-model ontwikkeld om hypotheekaanvragen sneller te behandelen. Dit wil de bank op grotere schaal gaan inzetten, bevestigt een woordvoerder van ING na berichtgeving door Het Financieele Dagblad. ING is volgens de krant de eerste Nederlandse bank die AI op grote schaal gebruikt bij besluiten of mensen een hypotheek kunnen afsluiten. Andere banken zullen naar verwachting snel volgen.

3 uur geleden
AEX-index zakt na escalatie oorlog Midden-Oosten, olie duurder

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager begonnen aan de nieuwe handelsweek. De vergeldingsaanvallen tussen Israƫl en Iran zorgden voor onzekerheid rond de vredesonderhandelingen over de oorlog in het Midden-Oosten. Door het opgelaaide geweld in de regio liepen de olieprijzen hard op, nu een volledige heropening van de Straat van Hormuz voor olietankers weer verder weg lijkt.

3 uur geleden
Partijen detailhandel stappen uit ondernemersorganisatie VNO-NCW

DEN HAAG (ANP) - Verschillende grote partijen in de detailhandel stappen uit ondernemersorganisatie VNO-NCW. Supermarktkoepel CBL heeft het lidmaatschap opgezegd en bijvoorbeeld Jumbo verliest daardoor binnenkort ook zijn aansluiting bij de lobbyclub, bevestigen woordvoerders van die organisaties na berichtgeving van De Telegraaf.

4 uur geleden