Verdriet, boosheid en opluchting vechten om voorrang bij Nedcar
BORN (ANP) - Bij de werknemers van VDL Nedcar in het Limburgse Born die woensdag te horen kregen dat ze ontslagen worden, vechten verdriet, boosheid, blijdschap en opluchting om voorrang. Veel mensen die per 1 maart moeten vertrekken, laten zich kritisch uit over eigenaar VDL. Maar de ontslagen medewerkers gaan hun "familie" van collega's bij de fabriek missen, zeggen ze.
Bij Nedcar worden Mini's van BMW gebouwd, maar BMW heeft per 1 maart het contract opgezegd. Daarmee verdwijnt de productie van auto's na 57 jaar uit Born. Na een eerste ontslagronde van 1500 mensen in november 2023, kregen woensdag ruim 1900 mensen ontslag aangezegd.
Slechts 747 mensen hoorden woensdag dat ze mogen blijven. "Veel mensen hopen dat ze niet bij de blijvers horen", zegt bestuurder Ed Leunissen van CNV Vakmensen. "Ze hebben hier al zo vaak een reorganisatie meegemaakt."
Grote twijfel
CNV-kaderlid Wil Kroonen vult aan: "De blijvers zitten in grote twijfel, hebben vaak al een job elders aangeboden gekregen. Wat moeten ze nu doen? Het enige wat ze kunnen is ruilen met iemand die ontslagen is."
"De mensen hebben de buik vol van VDL", gaat Leunissen verder. "Wat heet", zegt Kroonen. "Ze zijn er helemaal klaar mee. Dit bedrijf kon sinds 2016 zoeken naar een opvolger voor BMW. Er waren zeven gegadigden. Bij de mensen heerst het beeld dat VDL zijn hand heeft overspeeld. Ik heb hier 39 jaar gewerkt, zat bij talloze onderhandelingen. De laatste jaren vroeg ik me af: hoe serieus word je nog genomen door VDL. Alleen onder heel veel druk werden dingen vloeibaar."
Witte enveloppe
Hun verhaal wordt bevestigd door veel mensen die met een witte enveloppe in hun hand de poort uitwandelen. "Iedereen heeft het er over. Sinds Nedcar van VDL is geworden, is het hier minder geworden", zegt de zojuist ontslagen Marcel Reiners (49) uit Brunssum. Francesco Wortel (27) uit Genk is ook blij dat hij weg kan. "Hier verdien je wel meer, maar je moet vaak in weekenden werken. In mijn nieuwe job heb ik de weekenden vrij!"
Bestuurder Jos Poukens van de Belgische vakbond ACV heeft "een kater overgehouden aan VDL", zei hij woensdag. Bij Nedcar werken vijfhonderd Belgen. "Als er straks weer werk zou zijn bij Nedcar, komen de meesten niet terug. Ze hebben genoeg van VDL", zei hij.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De voorzitter van de Federal Reserve, Jerome Powell, heeft aangekondigd in het bestuur van de Amerikaanse centrale bank te blijven als zijn termijn als preses afloopt. Hij neemt die ongebruikelijke beslissing nadat de Amerikaanse president Donald Trump herhaaldelijk heeft geprobeerd de Fed onder druk te zetten om de rentes te verlagen. In een toelichting op het nieuwste rentebesluit benadrukte Powell hoe belangrijk het is dat de Fed onafhankelijk van de regering het rentebeleid bepaalt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Het Belgische inflatiecijfer over de maand april is woensdag met uren vertraging gepubliceerd vanwege onenigheid. De indexcommissie van het Belgische statistiekbureau Statbel kon het niet eens worden waarna de minister van Economie eraan te pas moest komen. Het gemiddelde prijspeil liep in april op naar 4 procent. De inflatie was een maand eerder nog gestegen tot 1,65 procent. Dat de inflatie verder oploopt is een gevolg van hogere energieprijzen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank laat de rente in de Verenigde Staten onveranderd, zoals algemeen was verwacht op de financiƫle markten. Vorig jaar kwam de Federal Reserve nog met drie renteverlagingen op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren. Opvallend is dat vier van de twaalf beleidsmakers het niet eens waren met het rentebesluit.
1 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM stelt de hervatting van vluchten van en naar Dubai uit tot en met 22 juni, maakte de luchtvaartmaatschappij woensdag bekend. Eerder was dit 14 juni.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag tot het hoogste niveau gestegen sinds juni 2022. De prijs steeg met ruim 7 procent tot 119,50 dollar per vat.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Ondernemingskamer heeft vorig jaar meer zaken behandeld. De toename is een gevolg van een nieuwe regeling die de bevoegdheden van de Ondernemingskamer heeft vergroot.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - 's Werelds grootste muziekconcern, Universal Music Group (UMG), onderneemt actie om zijn beurswaarde op te krikken. Het bestuur wil onder andere de helft van zijn belang in streamingdienst Spotify verzilveren en aandeelhouders belonen met de opbrengst. Het bedrijf achter de platenlabels voor artiesten als Taylor Swift, Harry Styles en Billie Eilish kreeg eerder deze maand een ongevraagd overnamebod van de activistische belegger Bill Ackman. Met de aangekondigde ingreep lijkt het bedrijf die poging af te willen slaan.
3 uur geleden