Verdriet, boosheid en opluchting vechten om voorrang bij Nedcar
BORN (ANP) - Bij de werknemers van VDL Nedcar in het Limburgse Born die woensdag te horen kregen dat ze ontslagen worden, vechten verdriet, boosheid, blijdschap en opluchting om voorrang. Veel mensen die per 1 maart moeten vertrekken, laten zich kritisch uit over eigenaar VDL. Maar de ontslagen medewerkers gaan hun "familie" van collega's bij de fabriek missen, zeggen ze.
Bij Nedcar worden Mini's van BMW gebouwd, maar BMW heeft per 1 maart het contract opgezegd. Daarmee verdwijnt de productie van auto's na 57 jaar uit Born. Na een eerste ontslagronde van 1500 mensen in november 2023, kregen woensdag ruim 1900 mensen ontslag aangezegd.
Slechts 747 mensen hoorden woensdag dat ze mogen blijven. "Veel mensen hopen dat ze niet bij de blijvers horen", zegt bestuurder Ed Leunissen van CNV Vakmensen. "Ze hebben hier al zo vaak een reorganisatie meegemaakt."
Grote twijfel
CNV-kaderlid Wil Kroonen vult aan: "De blijvers zitten in grote twijfel, hebben vaak al een job elders aangeboden gekregen. Wat moeten ze nu doen? Het enige wat ze kunnen is ruilen met iemand die ontslagen is."
"De mensen hebben de buik vol van VDL", gaat Leunissen verder. "Wat heet", zegt Kroonen. "Ze zijn er helemaal klaar mee. Dit bedrijf kon sinds 2016 zoeken naar een opvolger voor BMW. Er waren zeven gegadigden. Bij de mensen heerst het beeld dat VDL zijn hand heeft overspeeld. Ik heb hier 39 jaar gewerkt, zat bij talloze onderhandelingen. De laatste jaren vroeg ik me af: hoe serieus word je nog genomen door VDL. Alleen onder heel veel druk werden dingen vloeibaar."
Witte enveloppe
Hun verhaal wordt bevestigd door veel mensen die met een witte enveloppe in hun hand de poort uitwandelen. "Iedereen heeft het er over. Sinds Nedcar van VDL is geworden, is het hier minder geworden", zegt de zojuist ontslagen Marcel Reiners (49) uit Brunssum. Francesco Wortel (27) uit Genk is ook blij dat hij weg kan. "Hier verdien je wel meer, maar je moet vaak in weekenden werken. In mijn nieuwe job heb ik de weekenden vrij!"
Bestuurder Jos Poukens van de Belgische vakbond ACV heeft "een kater overgehouden aan VDL", zei hij woensdag. Bij Nedcar werken vijfhonderd Belgen. "Als er straks weer werk zou zijn bij Nedcar, komen de meesten niet terug. Ze hebben genoeg van VDL", zei hij.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting sleept Netflix voor de rechter om prijsverhogingen die de streamingdienst de afgelopen jaren heeft doorgevoerd voor lopende abonnementen. Stichting Bescherming Consumentenbelang stelt dat die onrechtmatig zijn en wil dat het bedrijf gedupeerde consumenten terugbetaalt.
9 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Nederlandse en Poolse landbouworganisaties willen dat de Europese Commissie snel ingrijpt vanwege de kunstmestcrisis die is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz. Aanhoudende geopolitieke spanningen, zoals de verstoringen in de zeestraat, hebben de beschikbaarheid van grondstoffen voor minerale meststoffen volgens de organisaties "aanzienlijk" beperkt, wat leidde tot een snelle prijsstijging.
22 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - Beleidsmakers van de Europese Centrale Bank (ECB) hebben bij de rentevergadering ook besproken of ze de leenkosten moesten verhogen. Dat zei Christine Lagarde in een persconferentie over het rentebesluit, waarbij de centrale bank voor de eurozone de rentetarieven onveranderd liet.
57 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchthaven Schiphol voert tussen maandag 4 en dinsdag 12 mei het jaarlijkse onderhoud uit aan de Polderbaan. De start- en landingsbaan is op werkdagen niet beschikbaar voor het luchtverkeer, meldt Schiphol.
59 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Alphabet behoorde donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Het moederbedrijf van Google presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Vooral via de cloud- en platformdiensten van Google Cloud kwam er meer geld binnen, dankzij de toepassingen van AI en de achterliggende rekenkracht die het bedrijf klanten aanbiedt. Het aandeel werd 6,9 procent hoger gezet.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft inmiddels 10,2 miljoen belastingaangiftes binnen, vlak voor het aflopen van de aangiftetermijn. Mensen kunnen tot middernacht aangifte doen voor de inkomstenbelasting. "Met het aflopen van de aangiftetermijn is het traditioneel druk bij de Belastingdienst", meldt de fiscus, die ziet dat sommige mensen wederom op het laatste moment nog snel hun aangifte indienen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting sleept Netflix voor de rechter om prijsverhogingen die de streamingdienst de afgelopen jaren heeft doorgevoerd voor lopende abonnementen. Stichting Bescherming Consumentenbelang stelt dat die onrechtmatig zijn en wil dat het bedrijf gedupeerde consumenten terugbetaalt.
2 uur geleden