Verdediging wil reconstructie vergismoord buurthuis Amsterdam
SCHIPHOL (ANP) - De verdediging van de tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde Emylio G. (31) wil dat er een reconstructie komt van de vergismoord op Mohamed Bouchikhi. De 17-jarige stagiair werd zes jaar geleden doodgeschoten in een buurthuis op Wittenburg in Amsterdam-Oost. Tijdens een voorbereidende zitting in het hoger beroep van de zaak maandag zeiden de advocaten tegen het gerechtshof dat een reconstructie nodig is, omdat veel getuigenverklaringen op essentiële punten afwijken.
Bouchikhi kwam om het leven toen eind januari 2018 twee gewapende mannen het buurthuis binnendrongen en de nietsvermoedende stagiair aanzagen voor iemand anders. De jonge Amsterdammer lag op zijn buik om zich te beschermen tegen het geweld, toen een van de schutters met een kalasjnikov het vuur op hem opende. Bij de schietpartij raakten twee anderen gewond. Een van hen was het vermoedelijke eigenlijke doelwit.
De rechtbank oordeelde afgelopen augustus dat G. Bouchikhi heeft doodgeschoten. Zijn medeverdachte Randall D. (42) kreeg 29,5 jaar gevangenisstraf. Op het moment dat zij het buurthuis binnendrongen en het vuur openden, waren veel kinderen aanwezig. Volgens de rechtbank gaven de schutters blijk van "een ongekende koelbloedigheid".
Flinterdun bewijs
Van de beide verdachten woonde G. de voorbereidende zitting in de rechtbank op Schiphol bij via een videoverbinding. D. was afwezig. G. beriep zich aan het begin van de zitting op zijn zwijgrecht en liet zijn advocaten hun onderzoekswensen presenteren. Naast de reconstructie was een daarvan onder meer het ter zitting ondervragen van de drie anonieme bedreigde getuigen in de zaak.
De raadsman van D. sloot zich bij een deel van de onderzoekswensen aan. Hij vroeg daarnaast beëindiging van het voorarrest van zijn cliënt. Volgens hem is het bewijs "flinterdun". Op basis van het onderzoeksdossier zoals dit er ligt "is het evident dat mijn cliënt naar huis moet", zei hij.
Liquidatie
G. en D. worden behalve de vergismoord op Bouchikhi vervolgd voor de liquidatie van de 24-jarige honkballer Siegmar Flaneur in Amsterdam-Zuidoost, in februari 2015. D. zou daarnaast betrokken zijn geweest bij het doodschieten van Lucas Boom in juni 2015 in Zaandam. De rechtbank sprak de mannen hiervan vrij.
Het OM verzette zich tegen de meeste onderzoekswensen van de advocaten, waaronder de reconstructie. Het hof neemt op alle punten dinsdag een besluit.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het zou de Nederlandse rechtspraktijk ten goede komen als er een heldere juridische definitie van femicide komt. Dat stelt het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC), op basis van een onderzoek dat Maastricht University voor hen deed. Hierdoor zouden femicidezaken consistenter berecht worden en signalen van gendergerelateerd geweld sneller herkend worden.
49 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De haven van Rotterdam moet fossiele activiteiten zo snel mogelijk afbouwen en klimaatneutraal zijn in 2050. Die eisen heeft de juridische non-profitorganisatie Advocates for the Future (AftF) neergelegd bij het Havenbedrijf Rotterdam. Het is de eerste officiële stap in een klimaatzaak rond de grootste haven van Europa.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Het terughalen van zes passagiers van de m/v Hondius naar Australië na aankomst in Eindhoven dinsdagochtend vroeg is "moeilijk, gezien de afstand tussen Nederland en Australië", zegt de Australische minister van Volksgezondheid Mark Butler. In een interview met het Australische ABC News zei Butler dat het zestal "maximaal 48 uur in Nederland mag zijn".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Amerikaanse bedrijf achter onderwijsplatform Canvas heeft een akkoord gesloten met de hackers die de software vorige week wisten binnen te dringen. Dat houdt in dat de gestolen data aan het bedrijf Instructure is teruggegeven en alle data die de hackers wisten te ontfutselen door hen vernietigd is. Het bedrijf meldt niet of en zo ja hoeveel losgeld met het akkoord gemoeid was.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Twee vliegtuigen met opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius zijn rond 00.30 uur in de nacht van maandag op dinsdag geland op het vliegveld van Eindhoven. Dat ziet een ANP-verslaggever. De vliegtuigen waren rond 20.45 uur Nederlandse tijd vertrokken vanaf Tenerife.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bert Natter heeft de Libris Literatuur Prijs gewonnen met het boek Aan het einde van de oorlog. Dat maakte de jury van de prestigieuze prijs maandagavond bekend in de uitzending van Nieuwsuur.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mensen met een kaartje voor het afgelaste festival Music On kunnen hun geld terugkrijgen of hun ticket inzetten om de eerstvolgende editie bij te wonen. Dat meldt organisator Loveland maandagavond. "Op dit moment zijn wij hard bezig met het opzetten van een systeem om de afhandeling omtrent tickets zo soepel en zorgvuldig mogelijk te laten verlopen."
10 uur geleden