Verdediging van lekken verdachte NCTV'er is 'mijnenveld'
ROTTERDAM (ANP) - De verdediging van de medewerker van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) die verdacht wordt van het lekken van staatsgeheime informatie aan Marokkaanse inlichtingendiensten bevindt zich in "een mijnenveld rondom de geheimhouding". "Mijn cliënt werkte niet alleen met staatsgeheimen, hij ís een staatsgeheim", zei de advocaat van de 64-jarige Ab el M. donderdag in de rechtbank in Rotterdam tijdens de tweede voorbereidende zitting in deze zaak.
Het Openbaar Ministerie gaf opnieuw aan heel graag met El A. in gesprek te willen over de verdenkingen tegen hem. "De bevindingen die we tot nu toe hebben gedaan, vragen om uitleg", zei de officier van justitie. El M. heeft tot nu toe gezwegen. "Wat ons betreft wringt dat", aldus de officier.
De advocaat van El M. liet eerder al weten dat ze niet op de verdenkingen in kunnen gaan. "Mijn cliënt wil heel graag verklaren, en zal dat op een gegeven moment ook gaan doen. Maar nu kan het echt niet, ik begrijp daarom niet waarom het OM dit zegt."
Aangehouden
Rotterdammer El M. werkte jarenlang voor de NCTV, in verschillende functies waaronder als analist. In oktober 2023 begon het Openbaar Ministerie een onderzoek na een ambtsbericht van de AIVD dat hij staatsgeheime informatie zou hebben geprint. Dat zou in ieder geval vanaf april vorig jaar zijn gebeurd.
Kort na het AIVD-bericht werd hij samen met een collega opgepakt. El M. werd op Schiphol aangehouden toen hij van plan was op het vliegtuig naar Marokko te stappen. Hij had op dat moment "een grote hoeveelheid gegevensdragers bij zich", aldus de officier tijdens de eerste zitting. El M. zit sindsdien vast, zijn collega wordt ook nog verdacht, maar zij is op vrije voeten.
Patroon
Het patroon was volgens het OM steeds hetzelfde: El M. printte geheime informatie op zijn kantoor in Den Haag, nam dat mee naar huis, scande het daar opnieuw in en stapte kort daarna op een vliegtuig naar Marokko. Daar zou hij medewerkers van de inlichtingendienst hebben ontmoet.
Er is een gigantische hoeveelheid informatie in beslag genomen. Het onderzoek daarnaar duurt nog wel even, zei de officier. Op 3 juli staat de volgende zitting gepland, maar ook dan zal de zaak nog niet inhoudelijk behandeld worden.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag tbs met dwangverpleging geëist tegen Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde volgens het OM in een psychose en is volledig ontoerekeningsvatbaar. Daarom is geen celstraf geëist.
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De richtlijnen voor boetes gaan per 1 januari omhoog. Dat meldt het Landelijk Overleg Vakinhoud Strafrecht (LOVS), een groep strafrechters van alle rechtbanken en gerechtshoven. Deze richtlijnen, oriëntatiepunten genoemd, worden aangepast aan de inflatie. "Omdat dit al jaren niet is gebeurd, zullen sommige boetes fors stijgen", waarschuwt het LOVS.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Basisteams van de politie hebben te weinig ervaring en expertise in huis om naast winkeldiefstallen en vernielingen het zwaardere opsporingswerk uit te voeren. Dit terwijl complexe criminaliteit zoals ondermijning en digitale criminaliteit wel bij hen terechtkomt, concludeert de Inspectie Justitie en Veiligheid in haar onderzoek Lokaal signaal.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat beter met studenten, maar er is nog meer nodig om ze te ondersteunen. Dat betogen twee landelijke studentenorganisaties als reactie op een onderzoek naar de mentale gezondheid en het alcohol- en drugsgebruik onder studenten.
59 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft zeven demonstranten aangehouden bij het protest tegen de wapenbeurs in Rotterdam. De betogers, die hun gezichten hadden bedekt, waren op een stellage met reclameborden geklommen op het plein bij evenementencomplex Ahoy. Toen ze niet luisterden naar de oproep om hiervan af te komen, werden ze opgepakt.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De dood van Gianny-Davey (12) in Groningen leidt tot veel emoties bij nabestaanden in de rechtbank in Groningen. Daar staat zijn vader Curtly E. (46) donderdag terecht voor het doodsteken van zijn zoon op 29 december vorig jaar. De vader zou onder invloed van een psychose de jongen uit Amsterdam om het leven hebben gebracht, omdat hij zijn medicatie tegen schizofrenie niet innam.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Ook de provincie Gelderland bereidt zich voor op een toekomstige uitbraak van de Afrikaanse varkenspest (AVP). Er wordt onder meer gewerkt aan het opdelen van de Veluwe in compartimenten die afgesloten kunnen worden voor wilde zwijnen, mocht de ziekte daar opduiken.
2 uur geleden