Verdediging noemt getuigenis over zien Buk-Telar onbetrouwbaar
SCHIPHOL (ANP) - De getuigenis van een man die beweert een Buk-Telar te hebben gezien nabij het landbouwveld waarvanuit MH17 volgens het Openbaar Ministerie is neergeschoten, is volgens de verdediging van verdachte Oleg Poelatov onbetrouwbaar. Zo veranderde de getuige tijdens verhoren meerdere keren elementen uit zijn verhaal en zitten zijn antwoorden op vragen volgens de advocaten vol "feitelijke onjuistheden".
Het gaat om de verklaringen van M58, een man die zich als strijder had aangesloten bij de separatisten. Uit veiligheidsoverwegingen blijft hij anoniem. Daarom had hij bij een ondervraging door de verdediging een plaksnor, pruik en bril op en was zijn stem onherkenbaar gemaakt.
De advocaten van Poelatov haalden woensdag bij de rechtbank in het Justitieel Complex te Schiphol aan dat M58 eerst verklaarde dat hij de raketinstallatie op 16 juli 2014 al had zien staan in het gebied vlakbij Pervomaiskyi. "Maar later betwijfelt hij dat weer. Het is aannemelijk dat hij tussen de verhoren door heeft vernomen dat de Buk-Telar pas op de 17e in het gebied aankwam", aldus advocaat Sabine ten Doesschate.
Beïnvloeding
Hetzelfde geldt volgens haar voor het moment dat de raketinstallatie weer vertrok. Het OM denkt dat de Buk-TELAR kort na het afvuren is weggevoerd uit het gebied. Tijdens een verhoor in februari 2019 zegt M58 dat de Buk-TELAR na het afvuren in de schaduw van de bomen bleef staan. "Een week later komt hij hierop terug en zegt hij: 'na het afschieten zag ik die Buk niet meer'."
De verdediging vindt het erop lijken dat de herinneringen van de man zijn beïnvloed door wat in de loop der jaren aan informatie naar buiten is gebracht, onder meer door het Joint Investigation Team (JIT). "Hij verklaarde ook de raket te hebben zien inslaan. Maar dit is onmogelijk", aldus Ten Doesschate. Zo was het de bewuste dag te bewolkt en was de afstand tot het vliegtuig te groot om iets te hebben gezien. Hieruit blijkt volgens de advocaat hoe groot de invloed van bijvoorbeeld de animaties van het JIT geweest kan zijn.
Validatie-onderzoek
M58 meldde zich na een getuigenoproep van het JIT. "Door het onderzoeksteam is uitgebreid validatie-onderzoek gedaan naar de verklaring van M58. Daarbij is zijn verklaring vergeleken met informatie uit andere bronnen", zo maakte het OM eerder bekend.
MH17 stortte op 17 juli 2014 neer in Oost-Oekraïne, waar op dat moment ook een gewapende strijd gaande was. Alle 298 inzittenden kwamen hierbij om het leven. Onder hen waren veel Nederlanders.
Twee weken geleden begon de verdediging met het pleidooi. Deze week en volgende week zijn nog meerdere dagen ervoor uitgetrokken. De rechtbank heeft de uitspraak in de zaak gepland voor de tweede helft van dit jaar.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten in het noordelijk kustgebied. Vanavond geldt in de provincies Noord-Holland, Flevoland, Friesland en Groningen code geel. Dat gaat om 19.00 uur in en eindigt om middernacht.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Netflix-drama Adolescence heeft de BAFTA voor de beste minidramaserie gewonnen. De serie werd de grote winnaar, met in totaal vier prijzen. Zo sleepte Stephen Graham, tevens medebedenker van Adolescence, de prijs voor beste acteur in de wacht.
2 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering, zijn investeringen van tussen de 1,2 en 1,8 miljard dollar nodig, becijferen onderzoekers van adviesbureau Grant Thornton in opdracht van Greenpeace en het Wereld Natuur Fonds. De prijs voor nietsdoen is naar hun inschatting echter veel hoger. Door de stijgende zeespiegel en de oplopende temperaturen kan het eiland bijvoorbeeld overstromen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een steeds groter deel van de dodelijke ongelukken bij spoorovergangen heeft een jongere als slachtoffer. Dat meldt ProRail, die een landelijke campagne opstart om jongeren bewuster te maken van de gevaren. Bijna één op de drie dodelijke slachtoffers tussen 2021 en 2025 was tussen de 10 en 29 jaar oud.
4 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De NS start een tijdelijke proef met het verstrekken van gratis treinpassen aan mensen met een laag inkomen in de gemeente Amersfoort. De spoorwegdienst stelt dat mensen beter kunnen meedoen in de samenleving als ze gebruik kunnen maken van de trein. "Reizen is vrijheid."
5 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.
6 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Studenten en medewerkers van de Universiteit Maastricht kunnen ook maandag nog geen gebruik maken van de onderwijssoftware Canvas. Dat levert hinder op voor het geven van onderwijs, maar de colleges gaan wel gewoon door, laat de universiteit weten.
7 uur geleden