Verdediging MH17: gesprekken over Buk bedoeld om af te schrikken
SCHIPHOL (ANP) - De onderschepte gesprekken waarin pro-Russische separatisten overlegden over de aanvoer van een Buk-TELAR waren bedoeld om de Oekraïense strijdkrachten af te schrikken. In werkelijkheid hadden ze helemaal niet zo'n raketinstallatie, zeiden de advocaten van MH17-verdachte Oleg Poelatov vrijdag tegen de rechtbank in het Justitieel Complex te Schiphol.
Op de tapgesprekken is onder meer te horen hoe een van de verdachten, Sergej Doebinski, schetst dat hij niets kan beginnen tegen de aanvallen van de Oekraïense gevechtsvliegtuigen. "Als ik een Buk kan ontvangen is het oké. Anders wordt het fucked up, want de vliegtuigen bombarderen ons van een hoogte van meer dan 5 kilometer." Het Openbaar Ministerie ziet dit als bewijs dat er grote behoefte was aan een Buk-TELAR, en dat deze later ook werd aangevoerd.
Deze gesprekken moeten echter op een andere manier worden uitgelegd, melden de advocaten van Poelatov. "Het gaat om militaire deceptie, om de vijand af te schrikken. De gesprekken waren onderdeel van een militair plan." Zo haalt advocaat Sabine ten Doesschate aan dat bij de pro-Russische separatisten bekend was dat de Oekraïense strijdmacht meeluisterde en dat daarom codewoorden werden gebruikt als werd gesproken over wapens. "Maar als het over de Buk gaat, wordt steeds gewoon Buk gezegd. En niet één keer, er wordt bewust voor gezorgd dat het woord niet te missen is."
Afschrikwekkende functie
Poelatov meldde daarnaast aan zijn advocaten dat áls er al een Buk-TELAR werd vervoerd door de pro-Russische separatisten, deze niet-werkend was. Door deze door de straten te rijden kreeg het een "afschrikwekkende functie", aldus de verdediging.
Sinds vorige week maandag is de verdediging bezig met het zetten van vraagtekens bij de bewijsvoering van het OM. Een van de speerpunten is dat in hun ogen onvoldoende onderzoek is gedaan naar mogelijke andere raketten die verantwoordelijk kunnen zijn voor het neerhalen van het vliegtuig.
Gewapende strijd
MH17 stortte op 17 juli 2014 neer in Oost-Oekraïne, waar op dat moment ook een gewapende strijd gaande was. Alle 298 inzittenden kwamen hierbij om het leven. Onder hen waren veel Nederlanders.
De rechtbank heeft de uitspraak in de zaak gepland voor de tweede helft van dit jaar.
Meer uit Binnenland
HAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland wil "duidelijke afspraken" maken over de verduurzaming van Tata Steel, maar daarvoor is meer tijd nodig. De provincie, het Rijk en het staalbedrijf hadden afgesproken om dit voor 30 september 2026 te doen. Die deadline wordt echter een halfjaar opgeschoven, naar 1 maart 2027.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De persoon die vrijdag werd doodgeschoten op de NDSM-kade in Amsterdam-Noord is een medewerker van Justitieel Complex Zaanstad. Dat bevestigt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De persoon die vrijdagmiddag op een terras op de NDSM-Kade in Amsterdam-Noord werd neergeschoten, is overleden. Dat meldt de politie. Een verdachte zit vast.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De spoorblokkade door klimaatactivisten van Extinction Rebellion bij Utrecht Centraal raakte ongeveer 49.000 reizigers, meldt staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur) op basis van een inschatting door de NS. De directe kosten bedragen zeker 100.000 euro. Het gaat daarbij om schade voor ProRail, kosten voor extra beveiliging en inkomsten die de NS misliep.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Rijn gaat de komende twee weken dalen tot een nieuw laagterecord, volgens een prognose van Rijkswaterstaat. De organisatie verwacht dat het waterpeil van de rivier bij Lobith, waar hij Nederland binnenstroomt, daalt van de huidige 6,20 meter naar rond de 6 meter boven NAP op 8 oktober. De vrijdag ingestelde maatregel voor eenrichtingsverkeer op de IJssel blijft waarschijnlijk nog in elk geval tot die datum in stand, zegt een woordvoerder. De IJssel is een aftakking van de Rijn.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de NDSM-kade in Amsterdam-Noord is vrijdagmiddag een persoon gewond geraakt door een schietincident. De politie meldt dat "zowel de verdachte als het slachtoffer" is aangehouden. Hoe het met het slachtoffer gaat, zegt de politie niet.
2 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Milieuorganisaties zijn overwegend blij met het nieuws dat Tata Steel en de overheid de deadline om afspraken te maken over de verduurzaming van de fabriek in de IJmond uitstellen. De overheid zou eind september besluiten over maximaal 2 miljard aan steun voor de verduurzaming van de staalfabriek, maar neemt nu tot 1 maart 2027 de tijd om daar zogeheten maatwerkafspraken over te maken.
2 uur geleden