Verdediging MH17: gesprekken over Buk bedoeld om af te schrikken
SCHIPHOL (ANP) - De onderschepte gesprekken waarin pro-Russische separatisten overlegden over de aanvoer van een Buk-TELAR waren bedoeld om de Oekraïense strijdkrachten af te schrikken. In werkelijkheid hadden ze helemaal niet zo'n raketinstallatie, zeiden de advocaten van MH17-verdachte Oleg Poelatov vrijdag tegen de rechtbank in het Justitieel Complex te Schiphol.
Op de tapgesprekken is onder meer te horen hoe een van de verdachten, Sergej Doebinski, schetst dat hij niets kan beginnen tegen de aanvallen van de Oekraïense gevechtsvliegtuigen. "Als ik een Buk kan ontvangen is het oké. Anders wordt het fucked up, want de vliegtuigen bombarderen ons van een hoogte van meer dan 5 kilometer." Het Openbaar Ministerie ziet dit als bewijs dat er grote behoefte was aan een Buk-TELAR, en dat deze later ook werd aangevoerd.
Deze gesprekken moeten echter op een andere manier worden uitgelegd, melden de advocaten van Poelatov. "Het gaat om militaire deceptie, om de vijand af te schrikken. De gesprekken waren onderdeel van een militair plan." Zo haalt advocaat Sabine ten Doesschate aan dat bij de pro-Russische separatisten bekend was dat de Oekraïense strijdmacht meeluisterde en dat daarom codewoorden werden gebruikt als werd gesproken over wapens. "Maar als het over de Buk gaat, wordt steeds gewoon Buk gezegd. En niet één keer, er wordt bewust voor gezorgd dat het woord niet te missen is."
Afschrikwekkende functie
Poelatov meldde daarnaast aan zijn advocaten dat áls er al een Buk-TELAR werd vervoerd door de pro-Russische separatisten, deze niet-werkend was. Door deze door de straten te rijden kreeg het een "afschrikwekkende functie", aldus de verdediging.
Sinds vorige week maandag is de verdediging bezig met het zetten van vraagtekens bij de bewijsvoering van het OM. Een van de speerpunten is dat in hun ogen onvoldoende onderzoek is gedaan naar mogelijke andere raketten die verantwoordelijk kunnen zijn voor het neerhalen van het vliegtuig.
Gewapende strijd
MH17 stortte op 17 juli 2014 neer in Oost-Oekraïne, waar op dat moment ook een gewapende strijd gaande was. Alle 298 inzittenden kwamen hierbij om het leven. Onder hen waren veel Nederlanders.
De rechtbank heeft de uitspraak in de zaak gepland voor de tweede helft van dit jaar.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - De nabestaanden van Peter R. de Vries hebben een dubbel gevoel overgehouden aan de uitspraak van het gerechtshof donderdag in het hoger beroep van de moordzaak van de 64-jarige journalist, zei Annemiek van Spanje, de advocaat van de familie.
16 minuten geledenDOLDERSUM (ANP) - Voor de tweede dag op rij is een dode wolf aangetroffen in Drenthe. De politie heeft hiervan een melding gekregen en doet volgens een woordvoerster zoals gebruikelijk onderzoek, ook naar de mogelijke doodsoorzaak. Officieel moet nog worden vastgesteld dat het ook daadwerkelijk om een wolf gaat.
17 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Het dodelijke ongeluk met de Stint op 20 september 2018 in Oss heeft de levens van de nabestaanden ingrijpend veranderd. "Mijn leven stortte in en ik krijg het niet meer opgebouwd zoals ik zou willen. Ik zie wel licht in de verte, maar ik kom er niet", zei de moeder van Dana (8) en Liva (4), die bij het ongeluk om het leven kwamen.
56 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Amsterdamse gerechtshof heeft donderdag in hoger beroep straffen tot 27,5 jaar cel opgelegd in de strafzaak over de moord op Peter R. de Vries. De hoogste straffen zijn voor Delano G. (26) en Kamil E. (39). Krystian M. (30) kreeg 26 jaar en een maand.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Het Rijksmuseum krijgt een vestiging in Eindhoven. Het nieuw te bouwen museum toont werken uit de wereldberoemde collectie en komt aan de Dommel, vlak bij het station. Dat maakten het museum en de gemeente Eindhoven donderdag bekend. Het plan is dat het over zes tot acht jaar de deuren opent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De problemen met de verouderde Haringvlietbrug zijn erger dan gedacht. In de lassen van de ondersteuningsbalk onder een van de rijstroken zit vermoeiing, meldt demissionair minister Robert Tieman van Infrastructuur en Waterstaat in een brief aan de Tweede Kamer. "Bij deze lassen kunnen kleine scheurtjes plotseling doorscheuren."
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS is bezorgd over de huidige staat en de toekomst van de spoorinfrastructuur. Zo reageert NS-directeur Wouter Koolmees op het bericht dat ProRail alleen nog maar noodzakelijk onderhoud kan doen en zich dus niet kan richten op de toekomstbestendigheid van het spoor. Dat komt omdat de spoorbeheerder kampt met een personeels- en geldtekort.
2 uur geleden