Verdediging agent Chauvin begonnen in George Floyd-rechtszaak
MINNEAPOLIS (ANP/AFP) - De advocaten van de voormalige Amerikaanse politieagent Derek Chauvin zijn begonnen aan zijn verdediging in de strafzaak rond de gewelddadige dood van de zwarte arrestant George Floyd mei vorig jaar. De verdediging riep dinsdag zijn eerste getuigen op in de hoop twijfel te zaaien bij de jury over de oorzaak van Floyds overlijden.
Chauvin (45) is aangeklaagd voor moord zonder voorbedachten rade en doodslag. Het sterkste bewijs tegen hem is vooralsnog de video die een omstander maakte, waarin te zien is hoe Chauvin negen minuten lang met zijn knie op de nek van een geboeide George Floyd drukt. Chauvins advocaat Eric Nelson heeft de verdediging van zijn cliënt op drie punten gestoeld.
Het eerste daarvan is de doodsoorzaak: verstikking en zuurstoftekort volgens de openbaar aanklager. De verdediging stelt daarentegen dat Floyd bezweek aan de gevolgen van een hartkwaal en drugs- en medicijngebruik. "Het bewijs laat zien dat meneer Floyd aan hartritmestoornissen is overleden, die zijn veroorzaakt door hoge bloeddruk, vaatziekten, de inname van methamfetamine en fentanyl, en de adrenaline die door zijn lichaam gierde, wat zijn al beschadigde hart verder in gevaar bracht", zei advocaat Nelson in zijn openingspleidooi.
Geen buitensporig geweld
Chauvins advocaat wil de jury er ook van overtuigen dat zijn cliënt geen buitensporig geweld heeft toegepast. Daarvoor had hij dinsdag oud-agent en politie-instructeur Barry Brodd opgeroepen, die Chauvins handelen "gerechtvaardigd" noemde. Volgens Brodd, die als expert-getuige betaald wordt door de verdediging, was het geweld dat Chauvin toepaste niet dodelijk. De aanklager had eerder andere agenten en instructeurs als getuige gehoord die stelden dat Chauvin wel fout heeft gehandeld door ongeoorloofd geweld toe te passen en Floyd niet te reanimeren.
Het derde punt van Chauvins verdediging is de situatie rondom het dodelijke incident op 25 mei vorig jaar. Advocaat Nelson schetste een beeld van vijandige omstanders die een mogelijk gevaar voor de politieagenten ter plekke vormden. Volgens Peter Chang, een van de agenten die bij het incident aanwezig was, waren de omstanders "luidruchtig en agressief". Toen Chang door de aanklager werd ondervraagd, moest hij echter toegeven dat hij en de andere aanwezige agenten geen assistentie van collega's hebben opgeroepen.
De dood van Floyd leidde vorig jaar in de Verenigde Staten en ver daarbuiten tot een storm van verontwaardiging en massale demonstraties tegen racisme en buitensporig politiegeweld.
Meer uit Buitenland
RABAT (ANP/RTR/AFP) - Volgens het Marokkaanse ministerie van Binnenlandse Zaken waren de recente massale oversteken naar de Spaanse exclave Ceuta aangewakkerd door desinformatie op sociale media, mensensmokkelnetwerken en een verkeerde interpretatie van een Spaanse rechterlijke uitspraak. Pedro Sánchez, de Spaanse premier, en het Marokkaanse ministerie zeggen dat de misinformatie mede via mensensmokkelnetwerken is verspreid.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Door Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn zondag zeker achttien Palestijnen gedood, volgens hulpverleners het hoogste aantal op één dag sinds weken. Eerder op de dag waren elf doden gemeld.
5 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP/RTR) - Luiz Inácio 'Lula' da Silva heeft zich opnieuw kandidaat gesteld voor het Braziliaanse presidentschap. De zittende president dingt daarmee mee naar een vierde en laatste termijn in de presidentsverkiezingen van oktober. Lula kondigde zijn kandidatuur aan tijdens een partijcongres van zijn Arbeiderspartij in São Paulo.
9 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Bij de botsing tussen twee blushelikopters ten westen van Athene zijn twee inzittenden om het leven gekomen, melden de autoriteiten. Het gaat om de bemanning van een van de twee toestellen. De bemanning van het tweede toestel werd levend aangetroffen.
10 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP) - Een zelfmoordterrorist heeft zondag een aanslag gepleegd nabij een politiebureau tijdens een protest in het Pakistaanse district Swat. Dertien mensen kwamen daarbij om, onder wie acht politieagenten, aldus de politie. Eerder meldde de politie zeven doden, onder wie vier agenten. Er vielen ook zeker twintig gewonden, onder wie enkele zwaargewonden.
10 uur geledenATHENE (ANP) - Ten westen van Athene zijn twee blushelikopters op elkaar gebotst en vervolgens gecrasht, melden Griekse media op gezag van de brandweer.
12 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP) - De productie van stroom uit waterkracht in Servië wordt flink gehinderd door de zeer lage waterstand van de Donau als gevolg van de extreme hitte. Volgens de Servische energieminister draaien de twee grootste waterkrachtcentrales van het land op veel lagere capaciteit.
13 uur geleden