Verdediging agent Chauvin begonnen in George Floyd-rechtszaak
MINNEAPOLIS (ANP/AFP) - De advocaten van de voormalige Amerikaanse politieagent Derek Chauvin zijn begonnen aan zijn verdediging in de strafzaak rond de gewelddadige dood van de zwarte arrestant George Floyd mei vorig jaar. De verdediging riep dinsdag zijn eerste getuigen op in de hoop twijfel te zaaien bij de jury over de oorzaak van Floyds overlijden.
Chauvin (45) is aangeklaagd voor moord zonder voorbedachten rade en doodslag. Het sterkste bewijs tegen hem is vooralsnog de video die een omstander maakte, waarin te zien is hoe Chauvin negen minuten lang met zijn knie op de nek van een geboeide George Floyd drukt. Chauvins advocaat Eric Nelson heeft de verdediging van zijn cliënt op drie punten gestoeld.
Het eerste daarvan is de doodsoorzaak: verstikking en zuurstoftekort volgens de openbaar aanklager. De verdediging stelt daarentegen dat Floyd bezweek aan de gevolgen van een hartkwaal en drugs- en medicijngebruik. "Het bewijs laat zien dat meneer Floyd aan hartritmestoornissen is overleden, die zijn veroorzaakt door hoge bloeddruk, vaatziekten, de inname van methamfetamine en fentanyl, en de adrenaline die door zijn lichaam gierde, wat zijn al beschadigde hart verder in gevaar bracht", zei advocaat Nelson in zijn openingspleidooi.
Geen buitensporig geweld
Chauvins advocaat wil de jury er ook van overtuigen dat zijn cliënt geen buitensporig geweld heeft toegepast. Daarvoor had hij dinsdag oud-agent en politie-instructeur Barry Brodd opgeroepen, die Chauvins handelen "gerechtvaardigd" noemde. Volgens Brodd, die als expert-getuige betaald wordt door de verdediging, was het geweld dat Chauvin toepaste niet dodelijk. De aanklager had eerder andere agenten en instructeurs als getuige gehoord die stelden dat Chauvin wel fout heeft gehandeld door ongeoorloofd geweld toe te passen en Floyd niet te reanimeren.
Het derde punt van Chauvins verdediging is de situatie rondom het dodelijke incident op 25 mei vorig jaar. Advocaat Nelson schetste een beeld van vijandige omstanders die een mogelijk gevaar voor de politieagenten ter plekke vormden. Volgens Peter Chang, een van de agenten die bij het incident aanwezig was, waren de omstanders "luidruchtig en agressief". Toen Chang door de aanklager werd ondervraagd, moest hij echter toegeven dat hij en de andere aanwezige agenten geen assistentie van collega's hebben opgeroepen.
De dood van Floyd leidde vorig jaar in de Verenigde Staten en ver daarbuiten tot een storm van verontwaardiging en massale demonstraties tegen racisme en buitensporig politiegeweld.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran zijn volgens mensenrechtenorganisatie HRANA meer dan 3000 mensen omgekomen, onder wie meer burgers dan militairen. De in de VS gevestigde ngo zegt zich bij die cijfers te baseren op een uitgebreid Iraans netwerk, evenals op meldingen uit de gezondheidszorg en van hulpdiensten.
3 uur geledenROME (ANP/AFP) - De luchtbasis Ali Al Salem in Koeweit, waar zowel Italiaanse als Amerikaanse troepen zijn gestationeerd, is getroffen door een droneaanval, meldt het Italiaanse leger. Er vielen geen gewonden. De drone "trof een hangar waarin zich een op afstand bestuurd vliegtuig van de Italiaanse Task Force Air (TFA) bevond", schrijft de Italiaanse generaal Luciano Portolano op X. "Dit toestel is daarbij vernietigd."
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël is van plan om de oorlog tegen Iran voorlopig voort te zetten. Een woordvoerder van het leger zei tegen CNN dat de aanvallen nog zeker drie weken duren.
4 uur geleden