Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verdedigers Trump: bestorming al gepland voor toespraak president

Verdedigers Trump: bestorming al gepland voor toespraak president

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Voormalig Amerikaans president Trump heeft helemaal niets te maken met de bestorming van het Amerikaanse parlement in Washington. De nationale recherche FBI bevestigt dat de aanval van 6 januari op het Capitool al enkele dagen eerder was gepland, stellen de advocaten van de oud-president. Volgens hen is er geen verband tussen de rellen en de toespraak die Trump kort voor de stormloop bij het parlementsgebouw hield.

De advocaten zeggen dit aan de vooravond van een proces tegen Trump dat dinsdag moet beginnen in de Senaat. Die buigt zich over de vraag of de oud-president zich schuldig heeft gemaakt aan het aanzetten tot een opstand.

Aanhangers van Trump bestormden het Capitool op eigen initiatief om de bekrachtiging van de overwinning van president Biden te voorkomen, aldus de advocaten. De speech van Trump in de uren voor de rel "was geen daad die een georganiseerde beweging aanmoedigde om de regering van de Verenigde Staten omver te werpen".

Politiek theater

Het verdedigingsteam van de Republikein Trump beschuldigt de rivaliserende Democraten van president Biden van politiek theater. Van "eerlijke gerechtigheid" is geen sprake en daarom zou het proces afgeblazen moet worden, aldus de advocaten.

Maar de Democraten zien dat volstrekt anders. Trump is verantwoordelijk voor de zwaarste schending van de grondwet ooit door een Amerikaanse president begaan, toen hij aanhangers ertoe aanzette het Capitool te bestormen. "Het bewijs van het gedrag van president Trump is overweldigend", aldus de negen 'aanklagers' uit het Huis van Afgevaardigden. Dat hij heeft aangezet tot een opstand tegen de regering van de Verenigde Staten, waardoor een vreedzame machtsoverdracht werd verstoord, staat voor de Democraten als een paal boven water.

Meer uit Buitenland

Rusland bedreigt Europese dronelocaties, ook in Nederland

MOSKOU (ANP) - Europese plannen om Oekraïne aan meer drones te helpen, brengen oorlog met Rusland dichterbij, zegt het Russische ministerie van Defensie. Het ministerie heeft een lijst met bedrijven online gezet die een rol zouden spelen en zegt mensen te waarschuwen dat die "een bedreiging voor hun veiligheid" zijn. Het bedrijf Destinus staat ook op de lijst met twee adressen in het Twentse Hengelo.

2 uur geleden
Witte Huis: niet gevraagd om verlenging staakt-het-vuren met Iran

WASHINGTON (ANP) - Woordvoerder van het Witte Huis Karoline Leavitt ontkent dat de Verenigde Staten hebben gevraagd om een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran. Volgens Leavitt zijn de Amerikanen optimistisch over het sluiten van een deal en vinden binnenkort waarschijnlijk weer onderhandelingen plaats in Islamabad.

3 uur geleden
Paus feestelijk onthaald in Kameroen

YAOUNDÉ (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV is aangekomen in Kameroen, waar duizenden mensen hem feestelijk hebben onthaald. Het is na Algerije het tweede land dat de paus aandoet tijdens een reis naar het Afrikaanse continent.

4 uur geleden
Veiligheidskabinet Israël bijeen over bestand Libanon

JERUZALEM/BEIROET (ANP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet komt om 19.00 uur bijeen, volgens een topfunctionaris. Het bespreekt naar verluidt de mogelijkheden om te komen tot een bestand in Libanon.

6 uur geleden
VN-experts pleiten voor stoppen wapenleveranties aan Israël

NEW YORK (ANP) - Experts van de VN-Mensenrechtenraad hebben alle lidstaten opgeroepen om te stoppen met de wapenleveranties aan Israël. Ze stellen dat Israël het internationaal recht heeft geschonden door de grootschalige "willekeurige" aanvallen op Libanon van vorige week woensdag, vlak na ingang van het staakt-het-vuren tussen Iran en de Verenigde Staten.

7 uur geleden
Verenigde Staten nog in contact met Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn, ook na de geklapte onderhandelingen van afgelopen weekend in Islamabad, nog in gesprek met Iran. Dat zegt een hooggeplaatste Amerikaanse functionaris tegen persbureau Reuters. Volgens de bron hebben de VS nog niet formeel ingestemd met een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran, dat afgelopen week werd overeengekomen onder bemiddeling van Pakistan.

9 uur geleden
FT: BBC gaat 2000 banen schrappen, ongeveer 10 procent van totaal

LONDEN (ANP) - De Britse nationale omroep BBC is van plan 2000 banen te schrappen oftewel ongeveer 10 procent van het totale personeelsbestand. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen. In februari maakte de BBC al bekend de komende jaren flink te willen bezuinigen.

9 uur geleden