Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verdachten van overval op waardetransport Amsterdam horen vonnis

Verdachten van overval op waardetransport Amsterdam horen vonnis

AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam doet maandag uitspraak in de zaak over de gewelddadige overval op een waardetransport bij Schöne Edelmetaal in Amsterdam-Noord. Tegen zeven verdachten zijn celstraffen van achttien jaar geëist. Tegen een achtste verdachte, die een beduidend kleinere rol speelde, eiste het Openbaar Ministerie vijf jaar cel.

De overval op 19 mei 2021 leidde tot een wildwestachtervolging met de massaal uitgerukte politie, die eindigde in Broek in Waterland, een dorp boven Amsterdam. Vluchtauto’s werden daar in brand gestoken. Tijdens een achtervolging te voet door een weiland schoot de politie een 47-jarige verdachte, afkomstig uit Frankrijk, dood. De overige mannen gaven zich over. De buit bedroeg 14,5 miljoen euro aan edelmetalen, waarvan ruim 4 miljoen nog steeds spoorloos is.

Tijdens het proces vorig jaar is veelvuldig de vraag aan de orde geweest of de verdachten gericht op de politie schoten. Volgens het OM hebben de zwaar bewapende professionals tijdens de achtervolging nietsontziend geprobeerd twaalf agenten dood te schieten en zijn nog eens twaalf agenten met een wapen bedreigd, onder meer door ermee in de lucht te schieten. De verdachten hebben consequent beweerd dat zij alleen hebben geschoten om de politie op afstand te houden. De uitkomst van de kwestie is van groot belang voor de strafmaat, want als de beschuldiging niet bewezen kan worden, zal de op te leggen straf aanzienlijk lager uitvallen.

Nergens zijn inslagen gevonden van door de overvallers afgevuurde kogels. Dat er flink is geschoten, staat vast. In Broek in Waterland zijn acht hulzen gevonden van door de overvallers verschoten kogels en 87 van politiekogels. Naast het dodelijke slachtoffer onder de overvallers raakten twee van hen gewond.

De acht verdachten hebben de Belgische, Franse en Marokkaanse nationaliteit. Drie verdachten staan later terecht. In de hoofdstad van de Republiek Guinee werd in december vorig jaar nog een voortvluchtige Belgische verdachte opgepakt. Eén verdachte is nog spoorloos.

Meer uit Binnenland

Code geel om plaatselijk dichte mist in meerdere provincies

DE BILT (ANP) - In het midden van het land waarschuwt het KNMI in de nacht van zaterdag op zondag voor plaatselijke dichte mist. Voor de provincies Gelderland, Flevoland en Noord-Holland heeft het weerinstituut code geel afgegeven.

33 minuten geleden
Veroorzaker dodelijk ongeval Paramaribo is Nederlander

PARAMARIBO (ANP) - Het dodelijke ongeval waarbij zaterdagochtend in Paramaribo vier buspassagiers omkwamen, is veroorzaakt door een Nederlander, meldt de Surinaamse politie. De 36-jarige verdachte had geen geldig rijbewijs. Hij is aangehouden en zit in een politiecel.

3 uur geleden
Popprijs 2025 is voor Suzan & Freek

GRONINGEN (ANP) - De Popprijs 2025 gaat naar Suzan & Freek. Het tweetal kreeg de prestigieuze juryprijs zaterdagavond uitgereikt op het festival Eurosonic Noorderslag (ESNS) in Groningen.

5 uur geleden
Tata Steel-schaaktoernooi uitgesteld door protestactie van XR

WIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.

14 uur geleden
Aantal Utrechtse ondernemers kan voorlopig niet terug naar panden

UTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.

15 uur geleden
Oudste dolfijn van Nederland in Dolfinarium overleden

HARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.

16 uur geleden
Voor het derde jaar op rij minder verkeersongelukken

DEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.

21 uur geleden