Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verdachten van overval op waardetransport Amsterdam horen vonnis

Verdachten van overval op waardetransport Amsterdam horen vonnis

AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam doet maandag uitspraak in de zaak over de gewelddadige overval op een waardetransport bij Schöne Edelmetaal in Amsterdam-Noord. Tegen zeven verdachten zijn celstraffen van achttien jaar geëist. Tegen een achtste verdachte, die een beduidend kleinere rol speelde, eiste het Openbaar Ministerie vijf jaar cel.

De overval op 19 mei 2021 leidde tot een wildwestachtervolging met de massaal uitgerukte politie, die eindigde in Broek in Waterland, een dorp boven Amsterdam. Vluchtauto’s werden daar in brand gestoken. Tijdens een achtervolging te voet door een weiland schoot de politie een 47-jarige verdachte, afkomstig uit Frankrijk, dood. De overige mannen gaven zich over. De buit bedroeg 14,5 miljoen euro aan edelmetalen, waarvan ruim 4 miljoen nog steeds spoorloos is.

Tijdens het proces vorig jaar is veelvuldig de vraag aan de orde geweest of de verdachten gericht op de politie schoten. Volgens het OM hebben de zwaar bewapende professionals tijdens de achtervolging nietsontziend geprobeerd twaalf agenten dood te schieten en zijn nog eens twaalf agenten met een wapen bedreigd, onder meer door ermee in de lucht te schieten. De verdachten hebben consequent beweerd dat zij alleen hebben geschoten om de politie op afstand te houden. De uitkomst van de kwestie is van groot belang voor de strafmaat, want als de beschuldiging niet bewezen kan worden, zal de op te leggen straf aanzienlijk lager uitvallen.

Nergens zijn inslagen gevonden van door de overvallers afgevuurde kogels. Dat er flink is geschoten, staat vast. In Broek in Waterland zijn acht hulzen gevonden van door de overvallers verschoten kogels en 87 van politiekogels. Naast het dodelijke slachtoffer onder de overvallers raakten twee van hen gewond.

De acht verdachten hebben de Belgische, Franse en Marokkaanse nationaliteit. Drie verdachten staan later terecht. In de hoofdstad van de Republiek Guinee werd in december vorig jaar nog een voortvluchtige Belgische verdachte opgepakt. Eén verdachte is nog spoorloos.

Meer uit Binnenland

Sociale huur mag 4,1 procent omhoog, middenhuur 6,1 procent

DEN HAAG (ANP) - De prijzen van sociale huurwoningen mogen vanaf juli volgend jaar met 4,1 procent omhoog. In de middenhuur is dat vanaf januari 6,1 procent en in de vrije sector 4,4 procent, meldt het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening maandag.

20 minuten geleden
Vergoeding voor fouten met WIA gaat niet ten koste van toeslagen

DEN HAAG (ANP) - Mensen die een vergoeding ontvangen omdat er fouten zijn gemaakt met hun uitkering voor arbeidsongeschiktheid (WIA), raken daardoor geen toeslagen of andere inkomensafhankelijke regelingen kwijt. Dat meldt het ministerie van Sociale Zaken. De eerste vergoedingen worden naar verwachting in de loop van 2026 uitbetaald.

21 minuten geleden
Eis 15 jaar cel en tbs onderwijsassistent voor kindermisbruik

DEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag vijftien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 26-jarige Wesley W. uit Helmond, voor het jarenlang seksueel misbruiken van jonge kinderen. W. deed dat over een periode van tien jaar, als oppas bij mensen thuis en later als onderwijsassistent op een basisschool in zijn woonplaats. Het jongste slachtoffer was twee jaar oud, het oudste tien. De verklaringen van de kinderen "gaan door merg en been", aldus de officier van justitie in de onderbouwing van haar strafeis.

42 minuten geleden
Nieuwe oproep aan advocaten om Ridouan Taghi bij te staan

SCHIPHOL (ANP) - Het dekenberaad heeft strafrechtadvocaten opnieuw opgeroepen om Ridouan Taghi (47) rechtsbijstand te verlenen in het grote liquidatieproces Marengo. Taghi zit al maanden zonder advocaat, sinds de aanhouding van zijn advocaat Vito Shukrula afgelopen april. Een eerdere oproep van de toezichthouder leidde niet tot geschikte kandidaten.

42 minuten geleden
OM: Stint-ondernemers manipuleerden Duits onderzoeksrapport

DEN BOSCH (ANP) - De Stint-ondernemers hebben na het dodelijke ongeluk met een Stint in 2018 een Duits keuringsrapport "op een kwalijke manier gemanipuleerd". Dat stelde de officier van justitie maandag in de rechtbank in Den Bosch. "Dit zegt veel over het manipulatieve en onbetrouwbare karakter van de verdachten", zei de aanklager.

1 uur geleden
Aantal asielzoekers in Ter Apel zakt tot onder limiet

TER APEL (ANP) - Het aantal asielzoekers in Ter Apel is weer gezakt tot onder de limiet van 2000 mensen. Tijdens het weekeinde overnachtten ongeveer 1950 mensen in het aanmeldcentrum. Opvangorgaan COA hoeft daardoor geen nieuwe dwangsommen te betalen.

1 uur geleden
Nog vijf demonstranten vast na protest bij Concertgebouw

AMSTERDAM (ANP) - Van de 22 demonstranten die zondag zijn aangehouden bij het Concertgebouw in Amsterdam zitten er maandagochtend nog vijf vast, meldt de politie. Justitie beslist nadat zij zijn gehoord over een eventuele vervolging.

1 uur geleden