Verdachten moord advocaat Wiersum weer voor rechter
AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam houdt woensdag opnieuw een tussentijdse zitting in de zaak tegen Giërmo B. en Moreno B., beiden verdacht van betrokkenheid bij de moord op advocaat Derk Wiersum, op 18 september vorig jaar.
Derk Wiersum (44) werd doodgeschoten nabij zijn huis in Amsterdam-Buitenveldert. Hij was een van de advocaten van Nabil B., kroongetuige in het grote liquidatieproces Marengo. De in december in Dubai aangehouden Ridouan Taghi is hoofdverdachte in dat proces.
Aangenomen wordt dat Taghi de opdrachtgever is van de moord op Wiersum, om zich op 'verrader' Nabil B. te wreken. Nabils niet-criminele broer werd in maart 2018 eveneens doodgeschoten, kort nadat het Openbaar Ministerie had bekendgemaakt dat het een overeenkomst had met spijtoptant Nabil B. De moorden op Nabils broer en advocaat Wiersum hebben geleid tot tal van verscherpte veiligheidsmaatregelen rond de diverse strafzaken waarin Taghi een rol speelt.
Giërmo B. (36) werd op 27 september gearresteerd, Moreno B. (31, geen familie) in januari. Justitie beschouwt het tweetal als "direct betrokken" bij de moord. Zij zijn onder meer door DNA-sporen te linken aan twee gestolen auto's die bij de voorbereiding van de moord zouden zijn gebruikt. Vooralsnog is onbekend wie de schutter is geweest.
Tijdens eerdere inleidende zittingen zijn door de verdachten en hun advocaten alternatieve scenario's voor de moord op tafel gelegd. Zo zou Wiersum op de korrel zijn genomen in de hoop dat dat een spoor zou opleveren naar de verblijfplaats van Nabil B. Wiersum zou in dat geval niet het eigenlijke doelwit zijn geweest. Een andere theorie is dat de schietpartij het gevolg was van een ruzie tussen Wiersum en de schutter. Volgens justitie wijst onderzoek tot dusver uit dat de moord niets anders is geweest dan het schokkende slotakkoord van een grondig voorbereide operatie.
Anouar T., een neef van Ridouan Taghi, is de derde verdachte in het moordonderzoek. T. kwam in een ander onderzoek bovendrijven en zou een aansturende rol in het moordcomplot hebben gespeeld. Zijn zaak is tot dusver apart van die van zijn twee medeverdachten besproken. Het OM heeft T. inmiddels ook aangeklaagd voor een poging tot moord in Utrecht.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In een deel van de provincie Utrecht kunnen burgers en bedrijven vanaf juli geen nieuwe of zwaardere stroomaansluiting krijgen. Aanvragen komen dan op een wachtlijst te staan, tot er weer ruimte is op het stroomnet. Dat heeft staatssecretaris Jo-Annes de Bat van Klimaat en Groene Groei bekendgemaakt na een overleg met betrokken netbeheerders en provincies. Wanneer er wel weer nieuwe aansluitingen mogelijk zijn, is nog niet te zeggen.
1 uur geledenEPE (ANP) - Het lukt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers niet om mensen die het heeft ondergebracht in een hotel in Epe over andere locaties te verspreiden en moet vanaf woensdag aan de gemeente dwangsommen gaan betalen. Het COA zegt dat tot het laatste moment is gewerkt om de noodlocatie in het Fletcher Hotel te sluiten, maar dat het "helaas niet gelukt" is om de mensen elders in het land op te vangen.
1 uur geledenBOEKAREST (ANP) - In Roemenië zijn de kunstschatten die vorig jaar waren gestolen in Nederland getoond aan de pers. Het ging dinsdagavond nog om een besloten presentatie. De historische objecten worden de komende anderhalve week aan het publiek getoond in het Nationaal Historisch Museum.
1 uur geledenOTTERLO (ANP) - In het Gelderse Otterlo heeft op dinsdag een grote natuurbrand gewoed, meldt de gemeente. Die brand was op de heide bij de Planken Wambuisweg tussen Ede en Otterlo. Een woordvoerder van de veiligheidsregio zegt rond 17.00 uur dat de brand uit is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Pluimvee van hobbyhouders en commerciële bedrijven mag weer naar buiten, behalve in de Gelderse Vallei. Dat heeft staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) bekendgemaakt. In de Gelderse Vallei zijn veel pluimveebedrijven gevestigd. Het risico op verspreiding van vogelgriep is daar hoger dan in de rest van Nederland. Daarom blijft daar de ophok- en afschermplicht wel gelden.
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het gerechtshof in Den Bosch heeft dinsdag lagere celstraffen opgelegd dan geëist aan Peter S. (63) en Nancy D. (57) voor seksueel misbruik van zeven oppaskinderen in de omgeving van Eindhoven. S. kreeg acht jaar cel en tbs met dwangverpleging, D. kreeg een gevangenisstraf van veertien jaar en een toezichtsmaatregel.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen met een ernstige psychische aandoening krijgen in veel gevallen niet de zorg en ondersteuning die ze nodig hebben, terwijl het huidige systeem wel ruimte biedt om die hulp te verbeteren. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in een onderzoek naar onder meer vernieuwende initiatieven in de sector. In de praktijk lopen initiatiefnemers volgens de raad nog vaak tegen obstakels aan.
6 uur geleden