'Verdachten liquidaties Staatsliedenbuurt waren erbij'
SCHIPHOL (ANP) - Crimineel Benaouf A. blijft erbij: Adil A. en Anouar B. maakten deel uit van het moordcommando waaraan hij op 29 december 2012 in de Amsterdamse Staatsliedenbuurt wist te ontkomen. Zijn vrienden Youssef Lhkorf (28) en Saïd el Yazidi (21) lukte dat niet. Zij werden geliquideerd. Benaouf werd dinsdag voor de vijfde keer als getuige gehoord in de strafzaak in hoger beroep tegen A. en B.
Beide verdachten zijn in 2015 door de rechtbank veroordeeld tot levenslang voor het dodelijke geweld. Zij ontkennen. In hoger beroep heeft het Openbaar Ministerie eind 2018 opnieuw levenslang geëist. Daarna doken telkens nieuwe getuigen op, die de betrouwbaarheid van Benaouf zouden ondergraven. Hij zou hebben gelogen in zijn belastende verklaringen.
De verwikkelingen leidden tot enorme vertraging in het proces in hoger beroep. Het Amsterdamse gerechtshof hoopt het proces deze maand te kunnen afronden, om op 20 maart uitspraak te kunnen doen.
Golf liquidaties
Onder de getuigen is ook een man die op video zegt dat Benaouf hem zelf heeft gezegd dat er niets klopt van zijn verklaring. Toen Benaouf hier dinsdag in de extra-beveiligde rechtszaal op Schiphol mee werd geconfronteerd, toonde hij zich niet onder de indruk. "Het boeit me niet wat anderen zeggen. Ik weet wat ik gezien heb." Centraal in zijn verklaring is zijn bewering dat hij Anouar B. heeft herkend op de plaats van het misdrijf.
De moorden in de Staatsliedenbuurt markeerden het begin van een golf liquidaties in vooral de Amsterdamse onderwereld. Benaouf zelf is veroordeeld voor zijn sturende rol bij een criminele afrekening in Antwerpen. In 2017 werd een operatie verijdeld om hem uit de gevangenis in Roermond te bevrijden.
Genoeg bewijs
Het OM is door de nieuwe getuigen niet tot andere conclusies gekomen en vindt dat er genoeg bewijs is tegen de beide verdachten. Onder meer "de gruwelijkheid van de feiten" rechtvaardigt een levenslange celstraf, betoogden de aanklagers dinsdagmiddag. Na de dubbele liquidatie schoten de vluchtende daders vanuit een rijdende auto op twee motoragenten, die ternauwernood aan de dood ontsnapten.
Donderdag komen de advocaten van de twee beklaagden aan het woord.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Jalal O. moet worden vrijgesproken van het runnen van een drugslab aan de Schammenkamp in Rotterdam, dat in de avond van 29 januari 2024 explodeerde. Daarvoor pleitte O.'s advocaat Tim Scheffer dinsdag bij de rechtbank in Rotterdam.
9 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Ongeveer tweehonderd mensen hebben in Rotterdam-Zuid afscheid genomen van Alfredo Goeloe. De man kwam op 12 september op 51-jarige leeftijd om het leven nadat hij onwel werd tijdens een aanhouding door agenten op de Vaarnerkamp in Rotterdam-Zuid.
18 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 20-jarige Amsterdammer die wordt verdacht van betrokkenheid bij het voorbereiden van een aanslag op een synagoge in Heemstede, komt binnenkort onder voorwaarden vrij. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam dinsdag bepaald tijdens de eerste inleidende zitting in de zaak tegen de man. Verdachte A.B. krijgt onder meer een enkelband en moet zich geregeld melden bij de reclassering.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In de zaak over de fatale explosie in een bedrijfspand aan de Schammenkamp in Rotterdam heeft het Openbaar Ministerie dinsdag een gevangenisstraf van zeven jaar geëist tegen verdachte Jalal O. (37) uit Rotterdam.
2 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Na bijna een halfjaar is het marineschip Zr.Ms. De Ruyter weer afgemeerd in zijn thuishaven Den Helder. Het luchtverdedigings- en commandofregat met ongeveer tweehonderd bemanningsleden aan boord keerde dinsdag terug van een reis naar het Verre Oosten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De meeste meldingen bij het meldpunt RITA rond Pride en WorldPride in Amsterdam gingen over uitschelden en beledigen. In 20 procent van de meldingen was sprake van bedreiging of intimidatie. Dat staat in een dinsdag verschenen rapportage van Discriminatie.nl over meldingen via RITA, een meldplatform voor de queergemeenschap.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO waarschuwt voor misleidende e-mails waarin kinderen en jongvolwassenen worden benaderd om auditie te doen voor een niet-bestaande jeugdserie, genaamd Nina's Zomer. De e-mails worden verstuurd uit naam van onder meer NPO Zapp en de Nederlandse Publieke Omroep.
2 uur geleden