Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Verdachten liquidaties Staatsliedenbuurt waren erbij'

'Verdachten liquidaties Staatsliedenbuurt waren erbij'

SCHIPHOL (ANP) - Crimineel Benaouf A. blijft erbij: Adil A. en Anouar B. maakten deel uit van het moordcommando waaraan hij op 29 december 2012 in de Amsterdamse Staatsliedenbuurt wist te ontkomen. Zijn vrienden Youssef Lhkorf (28) en Saïd el Yazidi (21) lukte dat niet. Zij werden geliquideerd. Benaouf werd dinsdag voor de vijfde keer als getuige gehoord in de strafzaak in hoger beroep tegen A. en B.

Beide verdachten zijn in 2015 door de rechtbank veroordeeld tot levenslang voor het dodelijke geweld. Zij ontkennen. In hoger beroep heeft het Openbaar Ministerie eind 2018 opnieuw levenslang geëist. Daarna doken telkens nieuwe getuigen op, die de betrouwbaarheid van Benaouf zouden ondergraven. Hij zou hebben gelogen in zijn belastende verklaringen.

De verwikkelingen leidden tot enorme vertraging in het proces in hoger beroep. Het Amsterdamse gerechtshof hoopt het proces deze maand te kunnen afronden, om op 20 maart uitspraak te kunnen doen.

Golf liquidaties

Onder de getuigen is ook een man die op video zegt dat Benaouf hem zelf heeft gezegd dat er niets klopt van zijn verklaring. Toen Benaouf hier dinsdag in de extra-beveiligde rechtszaal op Schiphol mee werd geconfronteerd, toonde hij zich niet onder de indruk. "Het boeit me niet wat anderen zeggen. Ik weet wat ik gezien heb." Centraal in zijn verklaring is zijn bewering dat hij Anouar B. heeft herkend op de plaats van het misdrijf.

De moorden in de Staatsliedenbuurt markeerden het begin van een golf liquidaties in vooral de Amsterdamse onderwereld. Benaouf zelf is veroordeeld voor zijn sturende rol bij een criminele afrekening in Antwerpen. In 2017 werd een operatie verijdeld om hem uit de gevangenis in Roermond te bevrijden.

Genoeg bewijs

Het OM is door de nieuwe getuigen niet tot andere conclusies gekomen en vindt dat er genoeg bewijs is tegen de beide verdachten. Onder meer "de gruwelijkheid van de feiten" rechtvaardigt een levenslange celstraf, betoogden de aanklagers dinsdagmiddag. Na de dubbele liquidatie schoten de vluchtende daders vanuit een rijdende auto op twee motoragenten, die ternauwernood aan de dood ontsnapten.

Donderdag komen de advocaten van de twee beklaagden aan het woord.

Meer uit Binnenland

Grafstenen Leusden schoon, Sovjet Ereveld weer open voor publiek

LEUSDEN (ANP) - Alle 144 grafstenen van het bekladde Sovjet Ereveld in Leusden zijn schoongemaakt. De erebegraafplaats is sinds maandag weer open voor publiek. De grafstenen werden op 9 en 10 juli beklad met rechts-extremistische leuzen in rode verf. Op de begraafplaats naast het Ereveld liggen meer dan honderd Sovjetsoldaten, die tijdens de Tweede Wereldoorlog als krijgsgevangenen naar Kamp Amersfoort zijn gebracht. Velen zijn daar gefusilleerd.

45 minuten geleden
Provincies: veiligheid Merwedebrug staat voorop, zorg om gevolgen

DEN HAAG/DEN BOSCH (ANP) - De provincies Noord-Brabant en Zuid-Holland begrijpen waarom er geen vrachtwagens meer mogen rijden over de Merwedebrug, maar ze hebben wel zorgen om de gevolgen daarvan. Sinds zaterdag zijn vrachtwagens verboden op de brug in de A27 die Brabant en Zuid-Holland verbindt, omdat de boogconstructie op meerdere plekken te zwak blijkt te zijn.

2 uur geleden
Rob van Bree nieuwe politiechef Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Rob van Bree wordt de nieuwe chef van de Amsterdamse politie. Hij volgt per 14 december Peter Holla op, die met pensioen gaat. Van Bree werkte vijf jaar bij de Eenheid Landelijke Opsporing en Interventies, die zware en georganiseerde criminaliteit, terrorisme en buitenlandse inmenging bestrijdt. De politie meldt verder dat Van Bree zich heeft ingezet voor de verbetering van de werkcultuur bij de politie.

3 uur geleden
Verdachte: gijzeling in gevangenis had nooit mogen gebeuren

DEN BOSCH (ANP) - "Het had eigenlijk nooit mogen gebeuren. Maar het is gebeurd en dat vind ik op zijn minst gezegd heel spijtig. Het heeft voor heel veel mensen een lange nasleep." Dat zei de 30-jarige Corné H. maandag aan het begin van de zitting bij de rechtbank in Den Bosch. H. staat daar terecht voor het gijzelen en bedreigen van een aantal medewerkers van de gevangenis in Vught, waar hij in december vorig jaar gedetineerd zat.

4 uur geleden
Grote uitslaande brand in bedrijfspand Udenhout

UDENHOUT (ANP) - In een bedrijfsverzamelgebouw op een industrieterrein in het Brabantse Udenhout is maandagochtend een grote brand uitgebroken. Het pand is niet meer te redden en de brandweer laat het gecontroleerd uitbranden. Er zijn voor zover bekend geen slachtoffers, meldt de veiligheidsregio.

5 uur geleden
Ruim 9 procent meer drugsmisdrijven in eerste halfjaar

DEN HAAG (ANP) - De politie registreerde in de eerste zes maanden van 2026 ruim 9 procent meer drugsmisdrijven dan in dezelfde periode een jaar eerder. Afgelopen halfjaar waren er bijna 7900 geregistreerde gevallen van drugsmisdrijven, tegenover ruim 7200 in de eerste jaarhelft van 2025.

8 uur geleden
Twee mensen omgekomen bij auto-ongeluk in Dirksland, Zuid-Holland

DIRKSLAND (ANP) - Twee mannen zijn in de nacht van zondag op maandag om het leven gekomen bij "een zwaar enkelzijdig ongeval" op de Westdijk in Dirksland. Dat maakte de politie bekend op X. Het gaat om een 33-jarige man uit Middelharnis en een 18-jarige man uit Herkingen, bevestigt de politie na berichtgeving door Rijnmond. De oudste was de bestuurder van de auto, de ander de bijrijder.

8 uur geleden