'Verdachten liquidaties Staatsliedenbuurt waren erbij'
SCHIPHOL (ANP) - Crimineel Benaouf A. blijft erbij: Adil A. en Anouar B. maakten deel uit van het moordcommando waaraan hij op 29 december 2012 in de Amsterdamse Staatsliedenbuurt wist te ontkomen. Zijn vrienden Youssef Lhkorf (28) en Saïd el Yazidi (21) lukte dat niet. Zij werden geliquideerd. Benaouf werd dinsdag voor de vijfde keer als getuige gehoord in de strafzaak in hoger beroep tegen A. en B.
Beide verdachten zijn in 2015 door de rechtbank veroordeeld tot levenslang voor het dodelijke geweld. Zij ontkennen. In hoger beroep heeft het Openbaar Ministerie eind 2018 opnieuw levenslang geëist. Daarna doken telkens nieuwe getuigen op, die de betrouwbaarheid van Benaouf zouden ondergraven. Hij zou hebben gelogen in zijn belastende verklaringen.
De verwikkelingen leidden tot enorme vertraging in het proces in hoger beroep. Het Amsterdamse gerechtshof hoopt het proces deze maand te kunnen afronden, om op 20 maart uitspraak te kunnen doen.
Golf liquidaties
Onder de getuigen is ook een man die op video zegt dat Benaouf hem zelf heeft gezegd dat er niets klopt van zijn verklaring. Toen Benaouf hier dinsdag in de extra-beveiligde rechtszaal op Schiphol mee werd geconfronteerd, toonde hij zich niet onder de indruk. "Het boeit me niet wat anderen zeggen. Ik weet wat ik gezien heb." Centraal in zijn verklaring is zijn bewering dat hij Anouar B. heeft herkend op de plaats van het misdrijf.
De moorden in de Staatsliedenbuurt markeerden het begin van een golf liquidaties in vooral de Amsterdamse onderwereld. Benaouf zelf is veroordeeld voor zijn sturende rol bij een criminele afrekening in Antwerpen. In 2017 werd een operatie verijdeld om hem uit de gevangenis in Roermond te bevrijden.
Genoeg bewijs
Het OM is door de nieuwe getuigen niet tot andere conclusies gekomen en vindt dat er genoeg bewijs is tegen de beide verdachten. Onder meer "de gruwelijkheid van de feiten" rechtvaardigt een levenslange celstraf, betoogden de aanklagers dinsdagmiddag. Na de dubbele liquidatie schoten de vluchtende daders vanuit een rijdende auto op twee motoragenten, die ternauwernood aan de dood ontsnapten.
Donderdag komen de advocaten van de twee beklaagden aan het woord.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Op het Museumplein hebben zaterdagmiddag enkele tientallen mensen Amerikaanse kiezers in Nederland aangespoord te gaan stemmen voor de tussentijdse verkiezingen in hun geboorteland. Die vinden volgende maand plaats. Deze bijeenkomst 'No Tyrants: Vote Early' vindt zaterdag niet alleen plaats in Amsterdam, maar over de hele wereld.
2 uur geledenOUDERKERK AAN DE AMSTEL (ANP) - KRO-NCRV heeft zaterdag met verdriet kennisgenomen van het overlijden van Maarten Spanjer. De acteur en schrijver was onder meer te zien in het televisieprogramma Taxi. Ook anderen hebben bedroefd gereageerd. Zaterdag overleed Spanjer op 73-jarige leeftijd aan de gevolgen van kanker.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf is van plan om de columns die Maarten Spanjer schreef voor zijn dood alsnog te publiceren. Dat zegt Evert Santegoeds, hoofdredacteur van het blad Privé. De op 73-jarige leeftijd overleden Amsterdammer schreef ongeveer 25 columns, waarvan er pas zeven gepubliceerd zijn.
5 uur geledenSCHAGEN (ANP) - Een 81-jarige man uit Schagen (Noord-Holland) is overleden nadat hij vrijdagavond in zijn woning was overvallen. De bejaarde man raakte zwaargewond en stierf even later in een ziekenhuis. Die avond is na een achtervolging een 36-jarige man aangehouden, meldt de politie.
5 uur geledenBEEK EN DONK (ANP) - De verdachte die in de nacht van vrijdag op zaterdag is aangehouden rond de dood van een vrouw in Beek en Donk, is een 56-jarige man uit de Noord-Brabantse plaats. Hij wordt ervan verdacht de vrouw om het leven te hebben gebracht, aldus de politie. Zij was 50 jaar en woonde in Tilburg.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 22-jarige man uit Amsterdam is vrijdag op een supersnelrechtzitting veroordeeld tot een deels onvoorwaardelijke celstraf en een werkstraf wegens zijn aandeel in ongeregeldheden deze week in Floradorp. Dat meldt het Openbaar Ministerie zaterdag.
6 uur geledenOUDERKERK AAN DE AMSTEL (ANP) - De Nederlandse acteur en schrijver Maarten Spanjer is op 73-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt zijn partner Monique Waterham aan het ANP na berichtgeving van De Telegraaf. Spanjer werd in 2025 gediagnosticeerd met blaas- en prostaatkanker.
8 uur geleden