Verdachten datadiefstal GGD op tussentijdse zitting voor rechter
UTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht houdt dinsdag een zitting in de zaak tegen twee mannen die worden verdacht van datadiefstal bij de GGD. Beiden zouden persoonsgegevens hebben gestolen uit CoronIT, een registratiesysteem voor het testen op Covid-19. De gegevens zouden te koop zijn aangeboden via de chatapp Telegram.
Het ging onder meer om namen, adressen, telefoonnummers, geboortedata en burgerservicenummers. Dergelijke gegevens zijn heel interessant voor cybercriminelen. Het datalek kwam aan het licht door onderzoek van RTL Nieuws.
De twee verdachten zijn afkomstig uit Alblasserdam en Heiloo en 23 en 21 jaar oud. Zij werkten bij een callcenter dat de GGD gebruikt voor het maken van afspraken. Het tweetal werd kort na het bekend worden van het lek opgepakt. Nadien zijn nog vijf verdachten gearresteerd. Zij zitten - voor zover bekend - niet meer vast.
Volgens RTL Nieuws werd de GGD al maanden voor de datadiefstal gewaarschuwd door eigen medewerkers over de kwetsbaarheden rondom de coronasystemen. Deze zorgen zouden leidinggevenden hebben weggewuifd.
De zitting dinsdag is een zogeheten regiezitting, waarin onder meer onderzoekswensen van de verdachten en hun advocaten aan bod zullen komen. De inhoudelijke behandeling van de zaak volgt later.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Gedragsdeskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC), de observatiekliniek van justitie, beschouwen Sendric S. (25) als "ten minste sterk verminderd toerekeningsvatbaar". Zij adviseren tbs met dwangverpleging. S. lijdt aan schizofrenie, heeft een verstandelijke beperking en een stoornis op het gebied van cannabisgebruik. Volgens de deskundigen is hij "een ernstig beperkte en in psychiatrisch opzicht kwetsbare man". Zonder intensieve en langdurige behandeling is het gevaar voor herhaling groot.
21 minuten geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - Er lijkt geen verband te zijn tussen het overlijden van twee vrouwen, in Nieuw-Vennep en in Amsterdam, die beiden bij hetzelfde bedrijf bleken te werken. Twee afzonderlijke rechercheteams onderzoeken de sterfgevallen. Dat meldt de politie. Voor de gewelddadige dood van de vrouw in Nieuw-Vennep is dinsdag iemand opgepakt. In Amsterdam wordt nog onderzocht of de dood van een vrouw aan de Koninginneweg een misdrijf is.
23 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Met het luiden van de kerkklokken van De Nieuwe Kerk is in Amsterdam woensdag een speciale postzegel onthuld. Die is ontworpen om te vieren dat 25 jaar geleden het burgerlijk huwelijk in Nederland werd opengesteld voor paren van hetzelfde geslacht, in de volksmond homohuwelijk genoemd. Ons land had daarmee de wereldprimeur.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zet een Nederlandse journalist uit, heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken aangekondigd. De accreditatie van de journalist wordt ingetrokken. Het besluit is volgens woordvoerster Maria Zacharova een reactie op de uitzetting van een correspondent van het Russische staatspersbureau RIA Novosti door Nederland. Om welke journalist of welk medium het gaat, liet zij in het midden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Hubertustunnel in Den Haag, een belangrijke route van en naar het centrum van de stad, blijft twee maanden langer dicht. Aannemer Strukton krijgt het werk niet op tijd klaar. Daarom legt de gemeente Den Haag het bedrijf boetes op. Die kunnen oplopen tot ongeveer 2 miljoen euro.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Arnhemmer Koert H. (58), die volgens het Openbaar Ministerie in zijn eentje verantwoordelijk is voor de grote brand in de Arnhemse binnenstad in maart vorig jaar, moet wat zijn advocaat betreft worden vrijgesproken van brandstichting. Volgens raadsman Rogier Stam ontbreekt het objectieve bewijs voor brandstichting.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - "Het spijt me, mevrouw, ik begrijp uw verhaal." Zo reageerde Sendric S. (25) op de verklaring van de weduwe van de 81-jarige man die hij op 2 januari vorig jaar in Rotterdam-IJsselmonde doodschoot. S. staat terecht op verdenking van drie moorden in de Rotterdamse wijk.
2 uur geleden