Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verdachten afwezig bij MH17-proces

Verdachten afwezig bij MH17-proces

SCHIPHOL (ANP) - De vier verdachten zijn de grote afwezigen bij de aanvang van het monsterproces rond het neerhalen van vlucht MH17, nu bijna zes jaar geleden. Maandag begon het proces, waar nu al meer dan een jaar voor wordt uitgetrokken. De verdachten zijn Oleg Poelatov (53), Sergej Doebinski (57), Igor Girkin (49) en Leonid Chartsjenko (48); de eerste drie zijn Russen, Chartsjenko is een Oekraïner. Poelatev laat zich als enige vertegenwoordigen door advocaten.

Omdat er veel internationale belangstelling is voor de zaak - van onder meer nabestaanden, waarnemers en media - vertelde de voorzitter van de rechtbank uitgebreid hoe het proces de komende tijd eruit gaat zien en wat er te gebeuren staat. Ook stelde hij formeel vast dat de verdachten er niet zijn, maar dat ervan mag worden uitgegaan dat ze op de hoogte zijn van het proces en de zaak daarom door kan gaan.

Een bijzonder en emotioneel moment was aan het einde van de ochtend toen de officier van justitie de namen van alle slachtoffers oplas. Het was toen muisstil in de zittingszaal, waar ook een aantal nabestaanden zitten. In tranen hoorden zij de indrukwekkende opsomming van 298 namen. De rechtbankvoorzitter zei direct daarna dat "alleen stilte en bezinning" passend is.

JIT

Het Openbaar Ministerie verdenkt Poelatov, Doebinski, Girkin en Chartsjenko van het neerhalen van het vliegtuig, met de dood van alle inzittenden tot gevolg, en van moord op alle inzittenden.

Vlucht MH17 van Malaysia Airlines werd op 17 juli 2014 boven het oosten van Oekraïne met een zogeheten Buk-raket uit de lucht geschoten. Alle inzittenden kwamen om het leven. In het vliegtuig zaten bijna tweehonderd Nederlanders. Daarnaast waren er passagiers uit Maleisië, Australië, Indonesië, Engeland, België, Duitsland, Filipijnen, Canada en Nieuw-Zeeland. De Maleisische bemanning bestond uit vijftien personen.

Het neerhalen van het vliegtuig is door een groot, internationaal team (het zogeheten Joint Investigation Team MH17, JIT) onderzocht, onder leiding van het landelijk parket van het Openbaar Ministerie in Nederland. De rechtbank Den Haag - voor deze zaak uitgeweken naar het zwaarbeveiligde Justitieel Complex Schiphol - behandelt de zaak.

Meer uit Binnenland

Komende dagen geen treinen tussen Den Bosch en Tilburg

'S-HERTOGENBOSCH (ANP) - De schade aan een bovenleiding bij Vught is zo groot dat het nog enkele dagen gaat duren voordat die hersteld is. Dat meldt ProRail dinsdag. De spoorbeheerder verwacht dat het treinverkeer tussen Den Bosch en Tilburg pas vrijdagochtend weer kan worden opgestart. Eerder was de verwachting dat de problemen woensdagochtend zouden zijn opgelost.

18 minuten geleden
Woensdagmiddag code geel in westen om onweer en windstoten

DE BILT (ANP) - Vanaf woensdagmiddag is in het westen van Nederland code geel van kracht. In de tweede helft van de middag bereiken stevige regen- en onweersbuien de westkust. Die trekken van west naar oost over en verlaten halverwege de avond het oosten.

1 uur geleden
Tweede dode, 51-jarige bewoonster, door woningbrand in Roermond

ROERMOND (ANP) - De woningbrand die dinsdagochtend plaatsvond in Roermond heeft een tweede persoon het leven gekost. Het gaat om de moeder (51) van de 16-jarige jongen die eerder al overleed door de brand. Zijn 14-jarige broer raakte zwaargewond.

2 uur geleden
Schoof naar top in Parijs over veiligheidsgaranties Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof gaat donderdag naar Parijs voor de top waar Oekraïnes bondgenoten overleggen over veiligheidsgaranties voor dat land. Ze hopen daar concrete plannen te smeden om Oekraïne te beschermen na een toekomstig bestand of vrede met Rusland.

3 uur geleden
Advocaat: Weski schade aan ogen door foute medicatie in detentie

ROTTERDAM (ANP) - Voormalig advocaat Inez Weski heeft "mogelijk blijvende schade" aan haar netvlies door onjuiste medicatie die zij in detentie heeft gekregen. "Ze is bijna blind, vorige week heeft ze nog een operatie ondergaan", zei haar advocaat Geert-Jan Knoops dinsdag in de rechtbank in Rotterdam.

4 uur geleden
Burgemeester Halsema nodigt prinses Amalia uit

AMSTERDAM (ANP) - Prinses Amalia gaat volgende week op bezoek bij de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema. In de ambtswoning van Halsema spreekt de oudste dochter van koning Willem-Alexander en koningin Máxima met de burgemeester en de Amsterdamse wethouders over de ontwikkelingen in de stad, heeft de Rijksvoorlichtingsdienst dinsdag aangekondigd.

5 uur geleden
Klaas Knot moet geld en perspectief vinden voor Lelylijn

DEN HAAG (ANP) - Klaas Knot moet als gezant van de Lelylijn geld en toekomstperspectief vinden voor de aanleg van de treinverbinding tussen Lelystad en Groningen. De voormalige directeur van De Nederlandsche Bank (DNB) moet onder meer gaan kijken of de spoorverbinding in meerdere fases kan worden aangelegd en waar alternatieve financiering vandaan moet komen.

6 uur geleden