Verdachte zedenzaak Helmond naar speciale afdeling gevangenis
DEN BOSCH (ANP) - Wesley W., verdacht van het plegen van ontucht met twintig kinderen op een basisschool in zijn woonplaats Helmond, vervolgt zijn voorarrest op een speciale afdeling van het huis van bewaring, een zogeheten Extra Zorgvoorziening (EZV). Dat heeft de rechtbank in Den Bosch bepaald.
De rechtbank gaf daarmee gehoor aan een verzoek van W.'s advocaat Marcel Heuvelmans, die betoogde dat het op een reguliere afdeling van een penitentiaire inrichting (PI) niet veilig is voor zijn cliënt, gezien de aard van de verdenking. De rechter-commissaris had eerder al bepaald dat W. in een EZV moest worden geplaatst, maar aan dat bevel heeft de PI geen gehoor gegeven.
Woensdag vond een eerste inleidende zitting plaats in de strafzaak tegen W. De verdachte was daar niet bij aanwezig.
Beelden
Dinsdag al maakte het Openbaar Ministerie via een persbericht de forse omvang van de zaak bekend. De ontucht zou in een aantal gevallen hebben bestaan uit 'seksueel binnendringen' en in andere gevallen uit betasten. Ook zou W. beelden hebben gemaakt van het misbruik, wat heeft geleid tot de verdenking van het maken van kinderpornografie. De 25-jarige W. was leerkrachtondersteuner op de betrokken school. Het misbruik zou hebben plaatsgevonden tussen april 2018 en september van dit jaar, op school en bij enkele oppasadressen.
Op de zitting zei de officier van justitie dat het onderzoek zich in een afrondende fase bevindt en dat de verdenking naar verwachting niet omvangrijker zal worden. W. heeft een bekentenis afgelegd.
'Kwetsbare gedetineerde
Volgens advocaat Heuvelmans is zijn cliënt "een zeer kwetsbare gedetineerde". Door de recente publiciteitsgolf over de zaak is onder medegedetineerden bekend wie W. is en waarvan hij wordt beschuldigd. Zedendelinquenten staan doorgaans onderaan de zogeheten pikorde in een PI en worden soms slachtoffer van geweld. Zover is het nog niet gekomen, maar volgens de raadsman wordt er wel dagelijks bij herhaling op de celdeur van W. gebonkt en is geprobeerd het luikje daarvan te openen. Daar is inmiddels een slot op gezet, zei hij.
Een EZV is ingericht voor kwetsbare gedetineerden die niet kunnen functioneren in een regulier regime. Heuvelmans zei dat het "constant onveilige leefklimaat in de PI de nodige impact heeft gehad" op zijn cliënt. "Verder geestelijk afdalen moet worden voorkomen."
De komende maanden zal er onderzoek naar de psyche van W. worden gedaan. De volgende tussentijdse zitting in de zaak is op 20 februari.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Smartwatches kunnen helpen bij het opsporen van hartritmestoornissen. Dit wijst onderzoek van het Amsterdam UMC onder 437 patiënten uit, in samenwerking met Cardiologie Centra Nederland. Bij degenen die een smartwatch droegen, werden vier keer vaker hartritmestoornissen ontdekt dan bij mensen die het slimme horloge niet droegen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal lekkages van gevaarlijke stoffen uit goederentreinen is fors toegenomen. In 2023 trof de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) 26 lekkages aan, in 2024 waren dat er 52 en in 2025 zag de ILT meer dan 400 lekkages.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt een 29-jarige medewerkster van een woonzorginstelling in Wierden van poging tot moord. Ze zou drie bewoners met opzet insuline hebben gegeven terwijl daar geen medische noodzaak voor was. Volgens het OM zijn de bloedsuikerwaarden bij de bewoners daardoor mogelijk gedaald naar (levens)gevaarlijke waarden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Overheden, bedrijven en burgers in Nederland zijn onvoldoende voorbereid op onveilige situaties die kunnen ontstaan door extreme regenval. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) na onderzoek. Volgens de raad kan hevige regen onder meer de veiligheid van de woon- en leefomgeving aantasten. In sommige gevallen kan de regenval leiden tot maatschappelijke ontwrichting, als bijvoorbeeld de stroom uitvalt en ziekenhuizen onbereikbaar worden.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Advocaten wereldwijd maken zich ernstige zorgen over de ondermijning van de advocatuur en de rechtspraak in de Verenigde Staten. Daarom vragen meer dan veertig advocatenorganisaties op de zestiende Dag van de bedreigde advocaat aandacht voor de situatie van mensenrechtenadvocaten in de VS.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de komende decennia moeten steeds meer mensen leven met de gevolgen van een beroerte, dementie of parkinson. Ook hebben veel mensen dan een depressie, een angststoornis of een dwangstoornis. Dat verwacht de Hersenstichting.
6 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Agressie tegen zorgprofessionals blijft een 'hardnekkig en ernstig' probleem, meldt beroepsorganisatie en vakbond voor zorgverleners NU'91. Zorgverleners krijgen nog steeds te maken met schreeuwende of scheldende patiënten of familieleden, maar ook met fysiek geweld.
7 uur geleden