Verdachte van plannen aanslag op Gay Pride: ik was gefrustreerd
AMSTERDAM (ANP) - De 32-jarige Amsterdammer die vorig jaar op Twitter een kalasjnikov zocht om een aanslag te plegen op de Gay Pride, zei donderdag tijdens zijn rechtszaak dat hij dat deed uit frustraties. Hij ontkent geradicaliseerd te zijn. Zijn advocaten vragen vrijspraak.
De man wordt onder meer verdacht van voorbereidingen tot het plegen van een terroristische aanslag uit naam van IS. Hij was volgens justitie ook bezig met het plannen van een aanslag op een politiebureau met een kalasjnikov en een zelfgemaakte bom.
De verdachte ontkende in de gerechtsbunker in Amsterdam een aanhanger van IS of Al-Qaida te zijn. Hij zegt een gewone moslim te zijn die zijn geloof niet praktiseert. Dat zijn harde schijf volstaat met IS-materiaal komt volgens hem omdat hij van jongs af aan geïnteresseerd is in islamitische oorlogen. "Het is mijn hobby een oorlogscollectie te maken", verklaarde Tashin E. over de strijdliederen die op zijn computer zijn gevonden. Hij heeft autisme en een fascinatie voor wapens en explosieven. In apps deelde hij zijn vaardigheid om zelf bommen te maken.
Geloof
E. heeft vanwege zijn geloof een afkeer van homoseksualiteit, maar volgens hem waren zijn plannen voor een aanslag op de Gay Pride niet serieus. Zijn advocaten zeggen daarover: "Hij wilde provoceren. Het was een schreeuw om aandacht. Hij wist niet eens wanneer de Gay Pride was en dat de parade vanwege corona was afgelast."
Zelf sluit E. uit ooit een aanslag te zullen plegen. "Ik heb inderdaad gezegd dat ik een politiebureau wilde opblazen. Dat heb ik geuit naar een informant van de politie. Ik worstel gewoon heel erg met mezelf. Dat zijn gedachtes die ik niet wil hebben. Ik word soms overspoeld door emoties. Op die momenten ben ik nogal emotioneel, dan zeg ik dingen die ik normaal niet zou zeggen. Ik zeg gewoon wat ik denk en dat is een beetje een probleem bij mij."
Noodkreet
Zijn advocaten beschouwen zijn dreigende tweets als een noodkreet van een jongen met psychologische bagage die in de war raakte. "Door corona kreeg hij overprikkeling en verloor hij het contact met zijn begeleiders. Boze en donkere gedachten volgden. De emmer was vol, zijn teksten en plaatjes waren zijn uitlaatklep: hij moest zijn frustraties uiten. Hij was in geen enkel opzicht bezig met het concretiseren van terroristische misdrijven", aldus zijn advocaat.
E. is op 8 augustus vorig jaar opgepakt. De reclassering adviseert de rechtbank de man tbs met voorwaarden op te leggen. Maar het reclasseringsrapport is nog niet klaar. De strafzaak gaat op 1 april verder. Op die dag komt het OM met de strafeis.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius waarop het hantavirus uitbrak, is gereinigd en kan weer in bedrijf worden gesteld. Dat maakte de GGD Rotterdam-Rijnmond zaterdag bekend. Bij een eerdere inspectie zag de GGD nog tekortkomingen bij de schoonmaak. De geplande terugvaart van Rotterdam naar de thuislocatie in Vlissingen moest daarom worden uitgesteld.
44 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - DPG Media verlengt het project waarbij jaarlijks 5000 gratis krantenabonnementen worden verstrekt aan mensen met een laag inkomen. Aanleiding is onderzoek van Hogeschool Windesheim, waaruit blijkt dat deelnemers zich door de abonnementen beter geïnformeerd en meer betrokken voelen bij de samenleving.
2 uur geledenWARFFUM (ANP) - In het Groningse Warffum zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 45 asielzoekers opgevangen, meldt het Rode Kruis. Dat is minder dan een nacht eerder, toen er 82 mensen in de nachtopvang sliepen. Volgens een woordvoerster van het Rode Kruis wijst het lagere aantal er vermoedelijk op dat meer mensen zijn doorgestroomd naar andere opvanglocaties.
3 uur geledenOSS (ANP) - De politie heeft zaterdagochtend vroeg een 35-jarige Nederlandse man uit Oss opgepakt voor mogelijke betrokkenheid bij de dood van een 47-jarige man uit Berghem. Een 33-jarige man die eerder vrijdag in Berghem werd opgepakt, geldt niet langer als verdachte.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het scenario waarin Moerdijk blijft bestaan, is "nadrukkelijker" in beeld gekomen bij het kabinet. Staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) meldt in een Kamerbrief dat hij de optie overweegt dat "een kleinere uitbreiding van het haven- en industriecluster Moerdijk wordt gerealiseerd". Als hiervoor wordt gekozen, hoeft het Noord-Brabantse dorp niet te verdwijnen om plaats te maken voor de uitbreiding van het haven- en industriegebied en grootschalige energieprojecten.
15 uur geledenDE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.
20 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep van zes mensen heeft vernielingen aangericht bij de Mevlana Moskee in Rotterdam-West. Dat gebeurde op het moment dat er in het gebouw mensen aanwezig waren, meldt de politie.
21 uur geleden