Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Verdachte van plannen aanslag op Gay Pride: ik was gefrustreerd

Verdachte van plannen aanslag op Gay Pride: ik was gefrustreerd

AMSTERDAM (ANP) - De 32-jarige Amsterdammer die vorig jaar op Twitter een kalasjnikov zocht om een aanslag te plegen op de Gay Pride, zei donderdag tijdens zijn rechtszaak dat hij dat deed uit frustraties. Hij ontkent geradicaliseerd te zijn. Zijn advocaten vragen vrijspraak.

De man wordt onder meer verdacht van voorbereidingen tot het plegen van een terroristische aanslag uit naam van IS. Hij was volgens justitie ook bezig met het plannen van een aanslag op een politiebureau met een kalasjnikov en een zelfgemaakte bom.

De verdachte ontkende in de gerechtsbunker in Amsterdam een aanhanger van IS of Al-Qaida te zijn. Hij zegt een gewone moslim te zijn die zijn geloof niet praktiseert. Dat zijn harde schijf volstaat met IS-materiaal komt volgens hem omdat hij van jongs af aan geïnteresseerd is in islamitische oorlogen. "Het is mijn hobby een oorlogscollectie te maken", verklaarde Tashin E. over de strijdliederen die op zijn computer zijn gevonden. Hij heeft autisme en een fascinatie voor wapens en explosieven. In apps deelde hij zijn vaardigheid om zelf bommen te maken.

Geloof

E. heeft vanwege zijn geloof een afkeer van homoseksualiteit, maar volgens hem waren zijn plannen voor een aanslag op de Gay Pride niet serieus. Zijn advocaten zeggen daarover: "Hij wilde provoceren. Het was een schreeuw om aandacht. Hij wist niet eens wanneer de Gay Pride was en dat de parade vanwege corona was afgelast."

Zelf sluit E. uit ooit een aanslag te zullen plegen. "Ik heb inderdaad gezegd dat ik een politiebureau wilde opblazen. Dat heb ik geuit naar een informant van de politie. Ik worstel gewoon heel erg met mezelf. Dat zijn gedachtes die ik niet wil hebben. Ik word soms overspoeld door emoties. Op die momenten ben ik nogal emotioneel, dan zeg ik dingen die ik normaal niet zou zeggen. Ik zeg gewoon wat ik denk en dat is een beetje een probleem bij mij."

Noodkreet

Zijn advocaten beschouwen zijn dreigende tweets als een noodkreet van een jongen met psychologische bagage die in de war raakte. "Door corona kreeg hij overprikkeling en verloor hij het contact met zijn begeleiders. Boze en donkere gedachten volgden. De emmer was vol, zijn teksten en plaatjes waren zijn uitlaatklep: hij moest zijn frustraties uiten. Hij was in geen enkel opzicht bezig met het concretiseren van terroristische misdrijven", aldus zijn advocaat.

E. is op 8 augustus vorig jaar opgepakt. De reclassering adviseert de rechtbank de man tbs met voorwaarden op te leggen. Maar het reclasseringsrapport is nog niet klaar. De strafzaak gaat op 1 april verder. Op die dag komt het OM met de strafeis.

Meer uit Binnenland

Rijkswaterstaat strooit voor het eerst dit najaar in hele land

DEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat heeft in de nacht van maandag op dinsdag voor het eerst dit najaar in het hele land zout gestrooid om gladheid op wegen tegen te gaan. Eerder werd al wel gestrooid in bepaalde regio's.

40 minuten geleden
Advocaat verdachte moord op vader: 'hiaten' in conclusies NFI

ALKMAAR (ANP) - De advocaat van Thijmen V. (33) uit Heerhugowaard die ervan wordt verdacht dat hij in 2021 zijn vader heeft vermoord en het lichaam heeft verstopt in twee vriezers, zegt dat er "hiaten" zijn in de conclusie van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) over de doodsoorzaak van het slachtoffer. Hij heeft een medisch deskundige ingeschakeld die kritisch is op de conclusies van het NFI. De conclusies zouden niet overeenkomen met wat de verdachte tijdens het onderzoek heeft verklaard.

1 uur geleden
Weeronline: winderig tijdens jaarwisseling, oppassen met vuurwerk

HOUTEN (ANP) - Weeronline verwacht tijdens de jaarwisseling "vrij veel" wind. Voornamelijk in de kustregio's waait een matige tot krachtige westenwind. Hierdoor is het volgens het weerbureau "extra oppassen geblazen met vuurwerk".

3 uur geleden
KNMI: 2025 niet warmste ooit, maar wel in top 10

DE BILT (ANP) - Het was in 2025 zo warm in Nederland dat het jaar wordt opgenomen in de top 10 van warmste jaren sinds het begin van de metingen. Het KNMI drukt de temperatuur van elk jaar uit in een blauw of rood streepje. 2025 krijgt de kleur donkerrood.

3 uur geleden
Vuurwerkverbod in twintig gemeenten, Zwolle voor het eerst

DEN HAAG (ANP) - Twintig gemeenten hanteren dit jaar een vuurwerkverbod. Dat is er één meer dan vorig jaar. Ruim honderd andere gemeenten hebben vuurwerkvrije zones waar je geen vuurwerk mag afsteken. Uit een rondgang van het ANP blijkt dat dit jaar een afsteekverbod geldt in de gemeenten Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Bloemendaal, Eindhoven, Haarlem, Heemstede, Heumen, Mook en Middelaar, Nijmegen, Rotterdam, Schiedam, Soest, Tilburg, Utrecht, Utrechtse Heuvelrug, Zutphen en Zwolle.

4 uur geleden
Rode Kruis waarschuwt voor meer ernstig letsel deze jaarwisseling

DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis maakt zich grote zorgen over de gevolgen van het afsteken van legaal en illegaal vuurwerk de komende jaarwisseling. Naar verwachting wordt er rond oud en nieuw meer dan ooit geknald. "Daarmee gaat het risico op ernstige verwondingen omhoog", stelt de organisatie.

5 uur geleden
Politie vindt 1000 kilo vuurwerk in busje in Sint-Michielsgestel

SINT-MICHIELSGESTEL (ANP) - De politie heeft veel vuurwerk gevonden in een bestelbus in het Brabantse Sint-Michielsgestel. Het ging in totaal om 1045 kilo, waaronder illegaal vuurwerk.

5 uur geleden