Verdachte van dood kleuter Dean (4) overgeleverd aan België
AMSTERDAM (ANP) - De 34-jarige Dave De K., die wordt verdacht van betrokkenheid bij de ontvoering en het overlijden van de 4-jarige kleuter Dean, kan worden overgeleverd aan België. Dit heeft de Internationale Rechtshulpkamer (IRK) van de rechtbank in Amsterdam dinsdag bepaald.
België had om overlevering van De K. gevraagd. Justitie in Dendermonde wil hem vervolgen voor moord dan wel doodslag en kinderontvoering. Het lichaam van Dean werd maandagavond 17 januari op Neeltje Jans bij Vrouwenpolder in Zeeland gevonden. De K., eerder veroordeeld vanwege de fatale mishandeling van een 2-jarig kind, was toen al aangehouden omdat hij het jongetje zou hebben meegenomen vanuit het Belgische Sint-Niklaas. Hij was de oppas van het kind en werd opgepakt in het Utrechtse Meerkerk.
De Belg ontkent de beschuldigingen. Hij wilde in Nederland worden berecht, volgens zijn raadsman omdat de omstandigheden in de gevangenis in Dendermonde ondermaats zijn. Dat zou met name gelden voor de toegang tot gezondheidszorg voor gedetineerden. Zo vreest De K. niet de psychische zorg te kunnen krijgen die hij nodig heeft.
Volgens de rechtbank in Amsterdam heeft de Belgische staat bij een eerdere zaak echter voldoende garanties verleend voor de leefomstandigheden van overgeleverde gedetineerden. Zij hoeven niet te vrezen dat hun grondrechten in het gedrang komen. Daarbij zijn ook waarborgen voor goede toegang tot medische en psychische zorg afgegeven. Andere bezwaren, waaronder de vrees van De K. dat hij in België door alle media-aandacht geen eerlijk proces krijgt, waren volgens de rechtbank evenmin aanleiding de overlevering te weigeren.
De K. kan geen beroep aantekenen tegen de beslissing. Hij is samen met zijn 25-jarige Nederlandse vriendin verdachte in de zaak. De vrouw zit al vast in België.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De bruine kroeg komt op de Nederlandse lijst van immaterieel erfgoed. Dat heeft fractievoorzitter van de PvdA in Amsterdam Lian Heinhuis vrijdagavond bekendgemaakt in het tv-programma Café Kockelmann.
29 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf heeft een passage verwijderd uit een artikel van 5 maart over Nederlanders die vastzitten in het Midden-Oosten. Het gaat om een interview met een vrouw, Tamara Harema, die zelf repatriëringsvluchten zou organiseren van Oman naar Nederland. Eerder haalde de krant al de bijbehorende foto weg. Onderzoekscollectief Bellingcat meldde donderdag dat de foto vermoedelijk met AI was gemaakt en dat de vluchten waar Harema over sprak, niet leken te bestaan.
2 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft vrijdagmiddag woningen doorzocht in Tilburg van personen die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam. Een woordvoerder van de politie bevestigt berichtgeving hierover door Omroep Brabant.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Simpelere regels zijn volgens meerdere gemeenteraadskandidaten een manier om meer woningen te bouwen, zeggen ze in het NOS-radiodebat in aanloop naar de verkiezingen. Een deel van die regels ligt buiten de macht van gemeenten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft naar aanleiding van de Iranoorlog de afgelopen dagen gebeld met de staatshoofden van Jordanië, Oman en Qatar. Hij belde ook met de kroonprins van Koeweit. De koning wil met de gesprekken steun en solidariteit bieden, laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten. De komende dagen belt hij nog andere staatshoofden in de regio.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten mogen zelf regels maken over het gebruik van onder meer staalslakken. Dat schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Milieu, CDA) in een Kamerbrief nadat hierover onduidelijkheid was ontstaan onder gemeenten. Landelijk is er al een tijdelijk verbod en een vergunningplicht voor staalslakken, omdat dit restproduct van de staalproductie giftig kan zijn.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De vier mensen die betrokken zouden zijn bij de explosie in de nacht van donderdag op vrijdag bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in de Rotterdamse wijk Blijdorp, werden aangehouden bij een andere Rotterdamse synagoge, in de wijk Hillegersberg. Die synagoge ligt op zo'n 6 kilometer afstand van de Nederlands-Israëlitische Gemeente Rotterdam, waar de explosie plaatsvond.
5 uur geleden