Verdachte van dood kleuter Dean (4) overgeleverd aan België
AMSTERDAM (ANP) - De 34-jarige Dave De K., die wordt verdacht van betrokkenheid bij de ontvoering en het overlijden van de 4-jarige kleuter Dean, kan worden overgeleverd aan België. Dit heeft de Internationale Rechtshulpkamer (IRK) van de rechtbank in Amsterdam dinsdag bepaald.
België had om overlevering van De K. gevraagd. Justitie in Dendermonde wil hem vervolgen voor moord dan wel doodslag en kinderontvoering. Het lichaam van Dean werd maandagavond 17 januari op Neeltje Jans bij Vrouwenpolder in Zeeland gevonden. De K., eerder veroordeeld vanwege de fatale mishandeling van een 2-jarig kind, was toen al aangehouden omdat hij het jongetje zou hebben meegenomen vanuit het Belgische Sint-Niklaas. Hij was de oppas van het kind en werd opgepakt in het Utrechtse Meerkerk.
De Belg ontkent de beschuldigingen. Hij wilde in Nederland worden berecht, volgens zijn raadsman omdat de omstandigheden in de gevangenis in Dendermonde ondermaats zijn. Dat zou met name gelden voor de toegang tot gezondheidszorg voor gedetineerden. Zo vreest De K. niet de psychische zorg te kunnen krijgen die hij nodig heeft.
Volgens de rechtbank in Amsterdam heeft de Belgische staat bij een eerdere zaak echter voldoende garanties verleend voor de leefomstandigheden van overgeleverde gedetineerden. Zij hoeven niet te vrezen dat hun grondrechten in het gedrang komen. Daarbij zijn ook waarborgen voor goede toegang tot medische en psychische zorg afgegeven. Andere bezwaren, waaronder de vrees van De K. dat hij in België door alle media-aandacht geen eerlijk proces krijgt, waren volgens de rechtbank evenmin aanleiding de overlevering te weigeren.
De K. kan geen beroep aantekenen tegen de beslissing. Hij is samen met zijn 25-jarige Nederlandse vriendin verdachte in de zaak. De vrouw zit al vast in België.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Meerdere experts hebben het kabinet en de Tweede Kamer opgeroepen de regie te pakken om DigiD uit Amerikaanse handen te houden. Bij een gesprek in de Tweede Kamer zeiden alle aanwezige experts dat er grote risico's kleven aan de overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan werken.
39 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het vergelijken van de omstreden Amerikaanse immigratieacties met gebeurtenissen tijdens de Holocaust doet geen recht aan het verleden, en ook niet aan het heden. Dat zegt directeur Ronald Leopold van de Anne Frank Stichting in reactie op opmerkingen van de Amerikaanse gouverneur Tim Walz van Minnesota.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zes op de tien jongeren tussen de 12 en 18 jaar zijn van plan een helm te gaan dragen op de elektrische fiets of fatbike, als dit volgend jaar voor minderjarigen verplicht wordt. Zin hebben zij er niet in, slechts ongeveer de helft is het eens met de maatregel. Bij ouders is het draagvlak groter: acht op de tien vinden de helmplicht een goed idee.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De provincie Groningen heeft voor het eerst geld vrijgemaakt voor schapen- en geitenhouders die wolfwerende rasters willen plaatsen. In totaal is voor dit jaar 250.000 euro beschikbaar. Voor elke aanvrager geldt een minimumbedrag van 570 euro en een maximumbedrag van 30.000 euro.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Natuur & Milieu is "ongelofelijk blij" dat de meerderheid van de Tweede Kamer zich schaart achter het alternatieve plan voor de A27 bij Amelisweerd, waardoor geen bos hoeft te worden gekapt. De milieuorganisatie noemt het een "wijs besluit" en ziet daarin ook een mooi voorbeeld voor andere grote infrastructurele projecten.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS neemt voorzorgsmaatregelen in het noorden van het land omdat daar sneeuw en ijzel worden verwacht. Mensen die van en naar Groningen, Friesland en Drenthe reizen, moeten woensdagochtend daarom een keer extra overstappen in Zwolle.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - F-35-gevechtsvliegtuigen hebben dinsdag voor het eerst vanaf Schiphol gevlogen. De F-35's oefenden voor oorlogstijd vanaf Nederlands belangrijkste burgerluchthaven, terwijl de normale passagiers- en vrachtvluchten gewoon doorgingen. Zonder enige overlast, zegt Schiphol, op het "ongelooflijke lawaai" van de straaljagers na.
4 uur geleden