Verdachte van aanslag op Poolse supermarkt zwijgt
HAARLEM (ANP) - Sersinio D., die verdacht wordt van een aanslag op een Poolse supermarkt in Aalsmeer, heeft maandag bij de eerste niet-inhoudelijke zitting in zijn zaak gezwegen. De 20-jarige man wilde niets kwijt over waarvoor hij terechtstaat.
De explosie vond plaats op 7 december 2020 en was de eerste in een reeks van aanslagen op Poolse supermarkten door heel Nederland. In totaal zijn bij justitie negen verdachten in beeld. Het motief voor de aanslagen bleef ook op de zitting van maandag nog onduidelijk.
Het Openbaar Ministerie denkt dat D. medeverantwoordelijk is voor de aanslag in Aalsmeer. Zo slaat zijn telefoon aan op dezelfde zendmasten als een telefoon die maar een paar dagen actief was. "Dat noemen we een actietelefoon", aldus de officier van justitie, oftewel: een telefoon die voor de communicatie rond een misdrijf wordt gebruikt. De telefoons "zijn met elkaar mee gereisd" langs dezelfde zendmasten tot de telefoon van D. enige tijd voor de aanslag uit werd gezet.
Stortingen
Daarnaast zijn volgens het OM op de dag van de explosie twee forse stortingen op de rekening van de verdachte gedaan. D. wil niets zeggen over wie er nog meer betrokken zijn bij de aanslag.
Zijn advocaat heeft de rechtbank gevraagd D. in afwachting van de behandeling van zijn zaak op vrije voeten te stellen, waarbij onder meer gewezen is op zijn vrijwel blanco strafblad. Ook is aan de reclassering gevraagd te onderzoeken of D., die ten tijde van de aanslag negentien jaar oud was, niet volgens adolescentenstrafrecht moet worden vervolgd. "Mijn indruk is dat we hier te maken hebben met een zeer jonge jongen", aldus de verdediging.
De rechtbank buigt zich later op maandag over de voorlopige hechtenis van de man.
Meer uit Binnenland
ALKMAAR (ANP) - De spelers van AZ zijn zondagavond laat uitbundig bejubeld door een grote menigte supporters. Iets voor middernacht verscheen de AZ-selectie, die eerder op de dag de bekerfinale met 5-1 van NEC won, op het bordes van het AFAS Stadion in Alkmaar. De uitzinnige fans, uitgedost met vlaggen en sjaaltjes van AZ, dansten, zongen en juichten onder dat balkon, omringd door de rook van enorme hoeveelheden afgestoken vuurwerk en brandende fakkels, zo was te zien op een livestream van NH Nieuws.
7 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Een container die zondagavond verkeerd is neergezet op een schip op de Maasvlakte bij Rotterdam, lekt een giftige, bijtende stof. Het schip zelf heeft ook schade opgelopen, vertelt een woordvoerster van de veiligheidsregio. "Er is een gat ontstaan in het dek, boven de machinekamer. De stof lekt daar naar binnen", schetst ze de situatie.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In het Rotterdamse havengebied is een container waarin mogelijk gevaarlijke stoffen zitten uit een kraan gevallen en op een schip terechtgekomen. Hulpdiensten zijn ter plaatse op de Maasvlakte, laat de veiligheidsregio weten. Die heeft een crisisteam bijeengeroepen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nu het kabinet excuses gaat aanbieden aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind, willen afstandsmoeders als volgende stap ook erkenning en excuses van anderen. Van psychologen, psychiaters, de Raad voor de Kinderbescherming en adoptiekenniscentrum Fiom bijvoorbeeld, maar ook van de Rooms-Katholieke Kerk en de Protestantse Kerk. Dat zegt voorzitter Ellen Venhuizen van de stichting De Nederlandse Afstandsmoeder na een bericht in Trouw.
5 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Ruim zeshonderd mensen, onder wie twee oud-gevangenen en de nabestaanden van voormalige gevangenen, hebben zondag de overdracht van Kamp Amersfoort herdacht. Dat gebeurde precies 81 jaar nadat de Duitse bezetters de controle over het straf- en doorgangskamp hadden overgedragen aan het Rode Kruis. Kort daarna, op 5 mei, volgde de Duitse capitulatie.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Belgische activist, kunstenaar en schrijfster Fleur Pierets heeft zondag de Jos Brink Prijs gekregen. Met de tweejaarlijkse prijs wil het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap de lhbti-emancipatie in Nederland bevorderen. Andere genomineerden waren Pim Lammers en Splinter Chabot.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rachel Beaujean heeft zondag de Frans Banninck Cocqpenning ontvangen voor haar jarenlange inzet voor Het Nationale Ballet. De onderscheiding werd uitgereikt door locoburgemeester Touria Meliani van Amsterdam na afloop van de voorstelling La Bayadère in Nationale Opera & Ballet.
8 uur geleden