Verdachte schietpartij ggz-instelling Den Haag was er op afspraak
DEN HAAG (ANP) - De verdachte van een schietincident van maandag 12 juli in zorginstelling Parnassia in Den Haag had daar op dat moment een afspraak. Twee medewerkers raakten ernstig gewond bij dat incident. Woensdag is een van hen, een 53-jarige man uit Rijswijk, aan zijn letsel overleden. Volgens Parnassia had de verdachte een reguliere afspraak op de locatie. Hij maakte kort erna een eind aan zijn leven. Hij had tot begin dit jaar een wapenvergunning, maar die was ingetrokken na een incident.
De 53-jarige man werkte als beveiliger bij de instelling. Het andere slachtoffer, een 36-jarige vrouw, ook uit Rijswijk, ligt nog in het ziekenhuis maar is buiten levensgevaar. Zij is een behandelaar bij Parnassia.
Rond 11.45 uur maandag kregen hulpdiensten bericht van een geweldsincident aan de Leggelostraat. Daar zijn enkele (ambulante) zorgbedrijven van Parnassia Groep gevestigd. Even daarna werd een straat verderop een zwaargewonde man gevonden in een auto. Dat was de verdachte van het incident, een 67-jarige man uit Rijswijk die op de vlucht was geslagen. Hij overleed even later. Volgens de politie heeft de verdachte zelf een einde aan zijn leven gemaakt.
Vuurwapen
In de auto werd een vuurwapen gevonden, de politie onderzoekt nog hoe de man aan dit wapen kwam. Tot januari 2021 had hij een wapenvergunning en mocht hij een wapen bezitten, zegt de politie. Die vergunning is na een incident in januari ingetrokken. De politie heeft toen zijn wapen en munitie in bewaring genomen. Waarom de man ooit een wapenvergunning had wil de politie niet zeggen. "Ook dat is onderdeel van het onderzoek." Nu de man dood is vervalt zijn rechtsvervolging, maar wel gaat de recherche door met onderzoek.
"Dit geweldsincident heeft grote impact op al onze collega’s en hun familie", stelt Parnassia op haar website. "Het is afschuwelijk om geconfronteerd te worden met zo’n zware vorm van geweld tegen onze hulpverleners. We kunnen en mogen dit nooit accepteren."
Moment stilte
In de Haagse gemeenteraad is woensdagochtend een moment stilte in acht genomen. Burgemeester Jan van Zanen liet weten: "Zojuist heeft de politie gemeld dat een van de getroffenen van het incident aan de Leggelostraat dat afgelopen maandag plaatsvond is overleden. Dat is een intens triest bericht. Mijn medeleven, en ik weet zeker dat ik ook namens u spreek, gaat uit naar de nabestaanden die nu een groot verlies te verwerken hebben. Wij wensen hun sterkte en leven met ze mee."
De Nederlandse ggz, de vereniging van ggz-organisaties, schrijft op haar website: "Met ontzetting en grote droefenis hebben we kennisgenomen van het overlijden van een van de collega’s bij Parnassia. Het komt hard aan dat zorgverleners die zich met hart en ziel inzetten voor de gezondheid van onze cliënten zo ongekend hard worden getroffen. De Nederlandse ggz zal zich onverminderd blijven inzetten voor de veiligheid van haar medewerkers. Wij wensen de familie, nabestaanden, collega's en andere betrokkenen veel sterkte in deze moeilijke tijd."
Met een inzamelingsactie hebben collega's bij Parnassia inmiddels meer dan 14.000 euro opgehaald voor de familie van het overleden slachtoffer. "Wij zijn collega’s van Martin, een ware held die gisteren bij het geweldsincident bij een grote GGZ-instelling te Den Haag zijn leven heeft opgeofferd voor onze veiligheid. Een echte held in een moeilijke, onzekere tijd. Dag in, dag uit zette hij zich in voor de veiligheid en gezondheid van onze patiënten en collega’s in de GGZ", schrijven ze op de website.
Meer uit Binnenland
LECH (ANP) - Nederlandse wintersporters op weg naar het Oostenrijkse Arlberg kunnen in de nacht van zaterdag op zondag niet in de populaire skigebieden Lech en Zürs arriveren. Door een lawine is de Arlbergpas sinds zaterdagmiddag 17.00 uur "tot nader order" afgesloten, meldt de website Lechzuers. De lawine heeft de toegangswegen tot de pas bedolven. De Arlbergpas "blijft naar verwachting ten minste tot zondagochtend dicht", schrijft de Oostenrijkse nieuwszender ORF op haar website.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Duizenden mensen hebben zaterdag in Den Haag het Chinees Nieuwjaar gevierd. In Chinatown was een optocht met Chinese leeuwen en draken en vuurwerk. Een woordvoerder schat dat daar zo'n 10.000 mensen op af zijn gekomen. Ook in theater Amare waren activiteiten, die door een paar duizend mensen werden bezocht.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n honderd mensen hebben zaterdagmiddag actiegevoerd tegen de Amerikaanse immigratiedienst ICE op de Koekamp in Den Haag. Dat zegt een Dolle Mina ter plaatse. De actie werd door onder meer de Dolle Mina's Den Haag georganiseerd. In de aankondiging van de actie werden de door ICE doodgeschoten Amerikanen en gearresteerde kinderen aangehaald. "Ver-van-ons-bed-show? Nee!"
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft charges uitgevoerd en wapenstokken gebruikt tijdens een ingreep bij een demonstratie in Den Haag tegen een geplande huisvestingslocatie aan de Sportlaan in de Vogelwijk, ziet een ANP-verslaggever. Toen tientallen overgebleven demonstranten weigerden te vertrekken na een vorderingsbevel, heeft de politie de straat leeggeveegd.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is onrustig in de Haagse Vogelwijk door een demonstratie tegen de komst van een locatie waar 750 personen, waaronder asielzoekers, jongeren en dakloze gezinnen, komen te wonen. Dat moet gaan gebeuren in het oude HagaZiekenhuis aan de Sportlaan. Een ANP-verslaggever ziet dat zo'n tweehonderd boze demonstranten zich voor het gebouw aan de Sportlaan hebben verzameld.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nationale Politie heeft de kritische blik van Bits of Freedom gebruikt om de werkwijze aan te passen. Dat zei plaatsvervangend korpschef Wilbert Paulissen in een videoboodschap bij de uitreiking van de Big Brother Awards, de 'prijs' voor de grootste privacyschenders van 2025.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst belooft algoritmes op een meer verantwoorde manier toe te passen, na hiervoor te zijn berispt met een Big Brother Award. Maar de organisatie kan volgens een woordvoerder niet zonder algoritmes om miljarden euro's aan belastinginkomsten te kunnen controleren. "Wij gebruiken algoritmes en zullen die blijven gebruiken."
1 dag geleden