Verdachte moorden Maastricht verschaft geen inzicht in motieven
DEN BOSCH (ANP) - De 40-jarige Osama I., verdacht van twee gruwelijke moorden in Maastricht, heeft tijdens de eerste dag van zijn zaak in hoger beroep weinig tot geen inzicht gegeven in zijn motieven. Hij zegt dat hij ziek was, psychotisch. "De ziekte was sterker dan ik zelf, het lag buiten mijn macht." I. staat voor het gerechtshof in Den Bosch terecht voor de moord op een vriend en een vrouw.
Op 14 december 2017 zou I. eerst een 46-jarige vriend hebben doodgestoken. De hals van het slachtoffer was doorgesneden. Buren alarmeerden de politie toen zij I. het slachtoffer aan zijn benen diens huis aan de Botsaartstraat uit zagen sleuren. I. dumpte het lichaam in de bosjes.
Nauwelijks een kwartier later kreeg de politie opnieuw een melding. In de Joseph Postmesstraat was een 56-jarige vrouw in haar woning doodgestoken en haar dochter zeer ernstig verwond. De dochter kon worden ontzet door een buurman, die I. met een moersleutel op het hoofd sloeg. Ook de buurman werd nog gestoken. Kort daarna kon I. worden aangehouden in een Turks cultureel centrum.
Vluchteling
Osama I. is een Syrische vluchteling. De doodgestoken vrouw is eveneens een Syrische. In eerdere verklaringen heeft I. gezegd dat haar familie zijn familie heeft gedood. Daarvan is niets gebleken. De vermoorde vriend was een Egyptenaar.
De rechtbank veroordeelde I. vorig jaar tot 24 jaar cel en tbs met dwangverpleging. I. heeft eerder verklaard dat hij onder invloed van demonen heeft gehandeld en zei zich aanzienlijke delen van de gebeurtenissen niet te kunnen herinneren. Volgens deskundigen was de man geheel ontoerekeningsvatbaar ten tijde van het extreme geweld, omdat hij in een psychose verkeerde. Het gevaar voor herhaling kan alleen worden verminderd als I. in een tbs-kliniek wordt behandeld, aldus de deskundigen.
Drugs
Een centrale vraag is of die psychose mede is veroorzaakt door het gebruik van drugs. Eerder heeft I. aangegeven dat hij volop ‘hallucinerende pillen’ slikte en veel blowde. Volgens de rechtbank heeft I. de psychose daardoor in elk geval deels zelf veroorzaakt. Bij het hof zei hij dat hij op de dag van de moorden niets had gebruikt.
Bij de rechtbank leidde het proces soms tot hoog oplopende emoties bij familieleden van de slachtoffers. Ook bij het hof was het woensdag bij vlagen ook onrustig op de publieke tribune. Het hof heeft vrijdag gereserveerd voor het spreekrecht van nabestaanden. Op 9 december wordt de strafeis van het Openbaar Ministerie verwacht.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
1 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.
5 uur geledenHOUTEN (ANP) - Na zonsondergang zondag koelt het flink af, en tijdens koningsnacht blijft het droog. Maandag, Koningsdag, begint zonnig en fris, met in de middag grote temperatuurverschillen door het land. Later op de dag komt er meer bewolking, met af en toe een bui, verwacht Weeronline.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de beloning verhoogd voor informatie die leidt naar de dader van de moord op Mariska Klompenhouwer, de dag voor Koninginnedag, in 2001 in Rotterdam. Het bedrag voor de gouden tip is meer dan verdubbeld, van 11.000 naar 25.000 euro. Daarnaast vraagt de politie rond Koningsnacht extra aandacht voor de moord en zendt Opsporing Verzocht maandag nooit eerder vertoonde bewakingsbeelden uit.
8 uur geleden